Aktívan a passzív időszakban

Vasárnap

Tartsuk frissen az elménket és testünket, halljuk sokszor. Mi is megtapasztalhatjuk, hogy ha odafigyelünk magunkra, a közérzetünk rengeteget javul. De mi a helyzet az idősebb generációval? Ők hogyan tudnak aktívak maradni ebben a bezárásokkal, korlátozásokkal terhelt időszakban?

Vigyázzunk, de nagyon

Azt első és legfontosabb, amit az idősebbek tehetnek maguk és a környezetük érdekében, ha vigyáznak magukra. Ha gyakran mosnak kezet, ha odafigyelnek a korlátozásokra, ha kimennek az utcára, szabályszerűen viselik a maszkot, ha lehetőségük van arra, hogy megkapják a Covid–19 elleni oltást, akkor élnek vele. Ezzel nemcsak magukon segítenek, hanem a gyerekeiken, gondozóikon is.


 

Rémhírkerülés

Fontos, hogy az elménket is óvjuk. Nem kell terhelni mindenféle rémhírekkel, összeesküvés-elméletekkel, helyette inkább eddzük. Ha mindenképp ragaszkodunk a televízióhoz, akkor kvízműsorokat nézzünk, igyekezzünk megválaszolni a kérdéseket, ezzel is formában tarthatjuk az agyunkat. Ez jobban hangzik, mint a fotelben való aggódás amiatt, hogy mikor ér el minket a végítélet napja, nem igaz?


 

Keresztrejtvény

Klasszikusabb módja az agytornának a keresztrejtvényfejtés. A Vasárnapban is van keresztrejtvény, ha meg tudjuk fejteni, akkor be lehet ám küldeni. Ha nem vagyunk nagy rejtvényfejtők, akkor a heti egy alkalom kiváló kezdés, előbb-utóbb úgyis annyira megszeretjük, hogy egyre többet szeretnénk majd fejteni. Akik pedig nem zárkóznak el a modern technikától, azoknak az online fejthető keresztrejtvényeket ajánljuk a figyelmükbe. Mert bizony, már ilyen is van, ráadásul magyar nyelven is megtalálhatóak.


 

Olvasni, jó sokat

Kedvelt agytorna és koncentrációs gyakorlat még az olvasás. Ilyenkor jön fel ellenérvként, hogy az idősebb szem már nem olyan jó olvasó, hamar megfájdul, könnyezik, de ez is orvosolható. Hallgathatunk hangoskönyveket, vagy olvassunk rövidebb olvasmányokat. Mondjuk, Egyperceseket vagy magazinokat, ahol hamarabb a szöveg végére érünk, mint egy nagyregénynél.


 

Egy kis mozgás

Ha már a szellemet rendbe tettük, jöhet a fizikumunk erősítése. Nem kell órákig tartó, megfeszítő sportra gondolni, már napi fél óra séta csodákra képes. Ha éppen országos lezárás van, akkor otthon is tudunk mozogni. Az egyszerű gyakorlatokhoz, mint a helyben séta, karkörzés, törzskörzés még nagy helyre sincs szükség, a kisebb lakásokban is elvégezhetőek. Csináljunk mindből 2–5 percet naponta, és fokozatosan emeljük az időtartamot, ahogy javul a kondink. Néhány hét múlva bizony magunk is érezni fogjuk a változást, kevésbé fognak fájni az ízületeink, a hátgerincünk.


 

Takarítás

Ki gondolta volna, hogy a takarítás is mozgásnak minősül? Egy kis portörlés, porszívózás, mosogatás, teregetés, és máris megtettük a napi mozgásigény jó nagy százalékát. Ez talán a férfiakat is ösztönzi arra, hogy kivegyék a részüket a házimunkából. Az ablakmosást és olyan munkákat, amelyek végzése közben székre, létrára kell állni, az idősebbek inkább ne végezzék el, nyugodtan megvárhatják vele azt az időt, amikor már meglátogathatja őket az, aki tud ebben segíteni. Ám az apróbb feladatokat nyugodtan iktassák be a mindennapjaikba. Főleg, hogy még a kondíciójukon is javítanak vele.


 

Mit eszünk?

Az immunrendszerünket sokkal jobban tudjuk erősíteni azzal, ha a természetes vitaminforrásokat választjuk a táplálékkiegészítők helyett. Alma, fokhagyma, gyömbér, fahéj, csipkebogyó – ezek mind-mind olyan csodaszerek, amelyek rengeteg tápanyagot tartalmaznak, és az étrendünket is kiválóan kiegészítik. Az is nagyon fontos, hogy a kétes eredetű, mindenféle műanyaggal, adalékkal és tartósítószerrel teletömött élelmiszerek helyett olyat fogyasszunk, ami természetes, aminek eredetével tisztában vagyunk.


 

Házi kedvencek

Egyes kutatások kimutatták, hogy azok az idősek, akik egyedül élnek, ám van valamilyen házi kedvencük, sokkal fittebbek, energikusabbak és kevésbé magányosak. Mert a házi kedvenc valójában egy társ. Lehet kit gondozni, sétálni kell vele, sőt, akár még beszélgetőtársnak, hallgatóságnak is kiváló. Így aztán, aki eddig csak gondolkodott azon, hogy legyen-e egy kutyája vagy macskája, ne habozzon. Fogadjon örökbe egy szeretni való társat.


 

Barátok és család

A legjobb immunerősítő a társaság. Igaz, hogy most óvatosan kell bánni velük, nem ajánlott a személyes találkozás, ám telefonon, interneten keresztül ideiglenesen tarthatjuk a kapcsolatot a szeretteinkkel. Készítsünk egy időbeosztást, hogy mikor kivel beszélgetünk, minden napra jusson valaki, így máris társasági életet élhetünk. Még a járvány idején is.


 

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/9. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?