A víz-sommeliér elárulta, milyen az egészséges víz!

víz

A Netflix új sorozatában, a Down to Earth with Zac Efron műsor második részében a víz fontosságára hívják fel a producerek a figyelmet. És ebben a részben egy víz-sommeliére elárulja azt is, milyen vizet kellene innunk.

Azt gondoljuk, a víznek nincs íze. Ez így is van, hiszen ha megnyitjuk a csapot, akkor a színtelen, szagtalan víz íztelen is. Ám, ahogy mondja a Los Angeles-i Martin Riese a Down to Earth with Zac Efron című műsorban, ez azért mert a csapvíz és a palackozott ásványvizek többsége túlságosan tisztított. A lényeg veszik el belőlük, az ásványi anyagok.

 

Martin Riese víz-sommeliér szakértője a vizeknek. Kép: twitter.com

 

 

Nem innám meg a tisztított vagy a desztillált vizet. Ez csupán felforralt, palackozott csapvíz. Ha tiszta a víz, ne idd meg! A vízbe ásványi anyag is kell. Ha tiszta vizet iszol az ásványi anyagok nem kerülnek a szervezetbe. És ez hosszú távon káros lehet. 

Akárcsak az, ha mindig ugyanazt az ásványvizet isszuk. Mert akkor bizonyos ásványi anyagokból túl sok kerül szervezetünkbe, ami szintén káros.

 

De akkor mit igyunk?

Martin Riese szerint nem az a lényeg, hogy a víz teljesen tiszta legyen, sokkal inkább, hogy érezzük az ízét, mert az azt jelenti, hogy telis-tele van a szervezetünk számára fontos anyagokkal. Forrásvizet, gleccservizet, ezek azok, amelyeket nem tisztítanak, a címkén is fel kell tüntetni.

 

Szlovákiában megszámlálhatatlanul sok forrásvízbe botlani. Kép: TASR/Branislav Račko

 

 

Nálunk, Szlovákiában megszámlálhatatlanul sok forrásvíz van, csak nyitott szemmel kell járni. Itt még érdemes megjegyezni, hogy ha lehet, ne olyan vizet vásároljunk, ami műanyag palackban van, mert a baktériumok abból kioldódnak, és a baktériumos víz bizony nagyon káros lehet.

 

A savanyúvizek

A savanyúvizeknek Magyarországon is hagyománya van, már az elmúlt századokban is gyógyításra használták. Az egyik legismertebb a balatonfüredi Kossuth Lajos savanyúvízforrás, mely már 1802-től itatja a gyomorbántalmakkal küzdőket – amikor megtalálták, még nem ez volt a forrás neve. A forráshoz legendák és történetek sokasága kapcsolódik, de ami a legfontosabb: rengeteg ásványi anyag van benne.

 

A balatonfüredi savanyúvízforrás 1938-ban. Kép: fortepan/fortepan

 

 

 

Kizárólag online felületen elérhető Vasárnap-tartalom.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?