A pletyka és a megtérés titka

Vasárnap

Miért látod meg a szálkát testvéred szemében, a gerendát pedig, amely a te szemedben van, nem veszed észre” (vö. Lk 6,39-42)

… elmélkedett Ferenc pápa az egyik reggeli szentmisében. Az Úr Jézus kérdése minden idők emberének szól. Azok, akik mások felett ítélkeznek, akik rosszakat mondanak másokról – hipokriták, álszentek, mert nincs erejük, bátorságuk ahhoz, hogy saját hibáikat észrevegyék. Jézus nem sokat beszél erről, de később így vall: „Én pedig azt mondom nektek: Már azt is állítsák a törvényszék elé, aki haragot tart embertársával. Aki embertársát ostobának nevezi, állítsák a nagytanács elé. Aki azt mondja neki, hogy te bolond, méltó a pokol tüzére.” (Mt 5,22). János apostol első levelében szintén világosan fogalmaz: „Aki azonban gyűlöli testvérét, az sötétségben van, a sötétségben jár, és nem tudja, hová megy, mert a sötétség megvakította.” (1 Jn 2,11).

Aki rosszat mond a másikról, az valójában képmutató, nincs ugyanis bátorsága ahhoz, hogy észrevegye a saját hibáit. A pletykának bűntény jellege van, mert minden alkalommal, amikor rosszat mondunk a másikról, a testvérgyilkos Káin tettét utánozzuk. A pletykák tehát mindig a bűntett irányába vezetnek. Nincsenek ártatlan pletykák. A nyelvünk, ahogyan Jakab apostol mondta: „A nyelv is tűz, a gonoszság világa. A nyelv az a tagunk, amely egész testünket beszennyezi, lángba borítja változékony életünket, maga meg a pokoltól fogott tüzet.” (Jk 3,6). A nyelvünk, rendeltetése folytán ugyanis arra szolgál, hogy dicsőítsük Istent, de amikor arra használjuk, hogy rosszat mondunk egymásról, akkor megöljük Isten képmását testvérünkben.

Valaki azt mondhatná: vannak, akik megérdemlik, hogy pletykáljanak róluk. Jó, ha ilyenkor felütjük a Szentírást, ahol többek között ez (is) olvasható: „Ne ítéljetek, hogy el ne ítéljenek titeket.” (Mt 7,1). „Egy a törvényhozó és a bíró: ő, akinek hatalma van, hogy fölmentsen vagy elmarasztaljon. Te pedig ki vagy, hogy felebarátodat megítéled?” (Jk 4,12). „Ki vagy te, hogy más szolgája fölött bíráskodsz?” (Róm 14,4). „Mindnyájunknak meg kell ugyanis jelennünk Krisztus ítélőszéke előtt, hogy ki-ki megkapja, amit testi életében kiérdemelt, aszerint hogy jót vagy gonoszat tett-e.” (2 Kor 5.10).

Kérjük magunknak és az egész egyháznak a kegyelmet, hogy a pletyka bűntettéből megtérjünk a szeretet, az alázat, a szelídség, a türelem, a másik iránti szeretet nagylelkűségébe.

Gábor Bertalan szepsi római katolikus esperesplébános

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2022/9. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?