5 nő, akik változtattak

Vasárnap

Magyarország 1895. november 18-án tette lehetővé a nők számára az egyetemi képzést, igazi változást azonban csak a világháború körüli időszak hozott. Szotyolázó rovatunk e heti számában most olyan nőkről szólunk, akik valamilyen formában, de beírták nevüket a történelemkönyvekbe. Vagy ha oda nem is (ejnye, társadalom), az emlékezetünkbe biztosan!

 

1. Első az egyetemen

Glücklich Vilma a magyar nőjogi mozgalom egyik vezéralakjaként tevékenykedett, nem mellesleg az első nő Magyarországon, aki egyetemen tanulhatott. 1896-ban kezdte meg tanulmányait a Budapesti Tudományegyetem bölcsészeti karán. Későbbi munkatársa, Vámbéry Melanie szerint mindig szórakozva mesélte, hogy milyen furcsán bámultak rá férfi kollégái, ha egymaga beült a padba. Glücklich Vilma sokat dolgozott a nők érdekeinek érvényesítéséért és a gyermekvédelem hatékonyságáért.

2. A szoftverfejlesztők

Szomorú, de a szoftverfejlesztői szakma manapság a leginkább férfiközpontú terület. A világ első számítógépeként emlegetett ENIAC kezelői azonban nők voltak. Hoppá bizony! Kathleen McNulty, Jean Jennings, Betty Snyder, Marlyn Wescoff, Frances Bilas és Ruth Lichterman gondoskodtak arról, hogy az ENIAC működőképes legyen. A szakma nem volt hajlandó tudomást venni a munkájukról, hosszú éveket kellett várniuk, míg megkapták a nekik kijáró elismerést. A hat nőt 1997-ben iktatták be a kifejezetten a technológiai területen maradandót alkotó Women in Technology Hall of Fame-be.

3. A halhatatlan író

A leghíresebb tudósnő valószínűleg a kétszeres Nobel-díjas Marie Curie, a radioaktivitás úttörő kutatója. Ugyanígy a legtöbbet emlegetett és leghíresebb (női) regényíró Jane Austen, aki az általános romantika túlzásaival szembefordulva a kritikai realizmus egyik úttörőjeként vonult be a történelembe. A máig hatalmas népszerűségnek örvendő író rajongóit angol nyelvterületen csak Janeite-nek nevezik, és az általuk létrehozott kultúrkörnek is külön neve van: janeitismus.

4. A vakmerő oknyomozó

Elizabeth Cochrane Seaman, ismertebb nevén Nellie Bly amerikai újságíró és jótékonysági munkásként dolgozott. Az újságírás viktoriánus sztárja kezdetben a gyári munkásnők helyzetéről írt tényfeltáró cikkeket, ám ezek a feladatok nem elégítették ki. Helyettük prostituáltakkal készített interjúkat, később munkásnak állt, majd lopáson kapatta magát, hogy felfedje a kizsákmányoló nagyiparosokat és a női elítéltekkel szembeni bánásmódot. Ma az oknyomozó újságírás úttörőjeként hivatkoznak rá.

5. A maratonista

Ki ne szeretne sportos maradni? Kathrine Switzer bizony szeretett, de ennél is tovább ment. Ő volt az első nő, aki hivatalosan is teljesített egy maratont. Rajthoz állása óriási felháborodást váltott ki, többször próbálták feladásra kényszeríteni, de ő nem futamodott meg. Az 1967-es bostoni maratont minden ellenségeskedés ellenére teljesítette, ezzel pedig történelmet írt. Kíváncsiak vagyunk, van-e más tipp, akiket hozzáadnának ehhez a listához? Írják meg nekünk!

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/46. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?