Tájfun után földrengés

Tokió. Tizenkilencen meghaltak, heten eltűntek és több mint 1500-an megsérültek a legújabb mérleg szerint annak a hét erős földrengésnek a következtében, amely szombaton két óránál rövidebb idő leforgása alatt rázta meg Japán északnyugati részét, Niigata kikötőváros környékét.

Túlélők. Japánban a földrengés sújtotta körzetekből több tízezer embert kitelepítettek a megrongálódott házakból. További rengésektől tartva, sokan töltötték a hideg – mindössze 5 Celsius-fokos – éjszakát sátrakban vagy közösségi épületekben. (ČTK/AP felvétel) Az első, legerősebb rengés – a Richter-skála szerint 6,8-es – helyi idő szerint szombat este 6 óra, közép-európai idő szerint délelőtt 11 óra előtt néhány perccel következett be, s ezt 1 óra 50 perc alatt hat további nagy erejű, 5-ös és 6,3-es közötti rengés követte. A szakemberek azóta még több mint 250 kisebb utórengést észleltek, s tegnap kora délután egy újabb erős, 4,9-es földmozgás is volt.

A haláleseteket és sérüléseket túlnyomórészt lezuhanó tárgyak, leomló falak, kitörő ablakok okozták. Három idős ember az ijedtség okozta sokkba halt bele.

A rengések nyomán több százezer háztartás áramszolgáltatása megszűnt, fennakadások voltak a telefonösszeköttetésben és a közlekedésben, az automatikus biztonsági berendezések leállították a legtöbb mozgásban lévő vonatot. Egy szerelvény kisiklott, de senki sem sérült meg, utak váltak járhatatlanná, egy közúti alagút beomlott. Számos településről jeleztek tüzeket.

A szigetországot a pár nappal ezelőtt sújtó tájfun nagy mennyiségű esőt hozott, s ez több helyen földcsuszamlásokat és sárlavinákat okozott. Jamakoszi falu több mint hatszáz lakosát elvágta a külvilágtól egy földcsuszamlás, kimentésüket helikopterekkel kezdték meg.

A japán meteorológiai ügynökség szakemberei szerint nem kell cunamitól, a földrengéseket követő pusztító tengeri szökőártól tartani.

Japánt ebben az évben különösen sok természeti csapás sújtja: a múlt pénteken vonult el a tizedik, s egyben legpusztítóbb tájfun, a Tokage, amelynek eddig 77 halálos áldozatát találták meg. Az idei tájfunszezon halottainak és eltűntjeinek száma közel 220.

A tektonikai törésvonalon fekvő Japánban rendkívül gyakoriak a földrengések. A legutóbbi katasztrofális, 7,3-es erősségű rengés 1995 januárjában több mint hatezer emberéletet követelt az ország délnyugati részén lévő Kobéban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?