Sztárok mellékállása

Nem is gondolnánk, hány hírességnek van manapság mellékállása. A különböző tiszteletbeli címek adományozása persze leginkább az érintett szervezetek érdeke, hiszen az ismert név révén róluk is beszélnek. Olykor viszont a kapcsolat valódi együttműködést takar.

M. Kiss Csaba újra mentős lett – a műsorvezető húsz évvel ezelőtt már dolgozott mentőápolóként, ám mostani státusát annak köszönheti, hogy a Kékfényben az elmúlt másfél évben kiemelten sokat foglalkoztak a mentősökkel. A riporter példája nem egyedi, hiszen a tiszteletbeli címekkel ma már Dunát lehetne rekeszteni. Igaz, ő legalább tett valamit az adott szervezetért, ám a titulusok többsége mögött csupán reklámcélú megfontolások állnak.

Havas borlovag

Nehéz lenne például úgy eldobni egy követ a magyarországi sztárvilágban, hogy az ne valamelyik borvidék borlovagját találja el. Havas Henriket a badacsonyi gazdák invitálták soraikba, Boros Lajos pedig egyenesen kikötötte, hogy csak akkor vállalja a címet, ha az semmilyen kötelezettséggel nem jár.

A Tankcsapdát a tűzszerészek azért fogadták be, mert amikor tavaly októberben három kollégájuk meghalt egy Zámoly melletti homokbányában, a zenekar elsők között nyilvánított részvétet. Ebben az egymásra találásban valószínűleg több a jövőbeni lehetőség, mint a múltbeli érdemeket elismerő gesztus, de még előfordulhat, hogy az együttes „felnő” a feladathoz.

Jáksó, a mentős

Mint tette azt például Jáksó László, aki M. Kiss Csabához hasonlóan szintén a mentősök csapatát erősíti – igaz, kissé furcsa előzmények után. Az történt ugyanis, hogy az általa vezetett Heti Hetes című műsor kapott néhány Mentők feliratú pólót. Ezeket elméletileg szét kellett volna osztani a szereplők között, ám Jáksónak annyira megtetszettek a ruhadarabok, hogy valamennyit megtartotta magának.

– Úgy voltam vele, hogy a csapatból amúgy is csak én hordok pólót, jó helyen lesznek azok nálam –emlékezett vissza. – Aztán amikor elkezdtem ezeket hordani, egyre többen felfigyeltek rá. Egy kicsit örültem is ennek, hiszen sokféle feliratot hurcolunk magunkon, ennek pedig legalább valami értelme is volt. Ráadásul az életemben volt egy szerencsétlen időszak, amikor többet jártam a mentőkkel, mint taxival, így hát valóban úgy éreztem, hogy közel állnak hozzám. Majd egyszer Győrffy Pál, a mentőszolgálat szóvivője megkérdezte, hogy szándékos-e a részemről ez a látványos gesztus, mert ha igen, akkor esetleg meghívnának néhány rendezvényükre. Örömmel tettem eleget a kérésnek, s azóta, ha tudok, segítek nekik. Kevés a pénzük, sok a munkájuk, fontos, amit csinálnak, szerintem ez épp elég ok arra, hogy vigyázzunk rájuk. Ha csak egy forint hasznot is hajt a jelenlétem, azt mondom, megérte. Ja, és hogy el ne felejtsem: azóta kaptam tőlük még egy rakás pólót, csak azok már gallérosak.”

Csala Zsuzsa rendőr lett

Csala Zsuzsa – akivel a közelmúltban azért foglalkozott a sajtó, mert valamiféle teakúra segítségével sikerül megszabadulnia felesleges kilóitól – zsaru pályafutása évtizedekkel ezelőtt ugyancsak kissé komolytalanul kezdődött. A Vígszínház színpadán adott elő egy monológot egyenruhában, s amikor ugyanezzel a számmal fellépett egy rendőrségi rendezvényen is, az akkori országos rendőrfőkapitány szóvá tette, hogy miért van még mindig zászlós rendfokozatban.

– A parancsnok nem beszélt a levegőbe, mire véget ért a számom, már elkészült a papír a hadnagyi előléptetésről – mondta a színésznő. – Ezután már szinte menetrendszerűen jött a századosi kinevezés, majd az ezredesi rang. Közben persze jártam szerepelni az ünnepségeikre, s ahol csak lehetett, mindenhol hangoztattam, hogy tiszteletbeli rendőr vagyok. Még egyenruhám is van otthon, meg igazolványom. Ha pedig megállítanak az úton, általában jókat beszélgetünk a „kollégákkal”.

A címhalmozó

Farkasházy Tivadar igazi címhalmozó a hírességek között. Tiszteletbeli szóvivője ő a lóversenynek ugyanúgy, mint a sakkszövetségnek, tavaly pedig tiszteletbeli rabnak választották Baracskán, mert egy ottani fellépésük után elérte, hogy a fogva tartottak az előírt 38 centisnél nagyobb képátmérőjű tévét is bevihessenek. A humorista elmondta: azért szereti a „tiszteletbeli” címet, mert így sokkal több ügyet tud képviselni, mintha hivatalos megbízás lenne a zsebében. Ráadásul így talán azt is elhiszik neki, hogy önzetlenül segít. Persze vannak esetek, amikor az együttműködés furcsán alakul.

– Volt néhány fellépésünk Hegyeshalmon, s ezután megkaptuk a tiszteletbeli határőr titulust – mondta a humorista. – Sőt, kis idő múltán még a kiváló határőr kitüntetést is megítélték nekünk. Sinkó Péter szerkesztőtársamat ez igen érzékenyen érintette, mivel ő annak idején valóban határőrként szolgált, s amikor élete kockáztatásával oltotta a tüzet Algyőn, semmit sem kapott. Szinte őrjöngött, amikor megtudta, hogy egy előadásért cserébe mégis hozzá kerül a plecsni.

Gálvölgyi és az állatkert

Természetesen léteznek olyan együttműködések is, amelyek mögött valódi, kölcsönös elkötelezettség húzódik. Ilyen például az, hogy Gálvölgyi Jánost a budapesti Fővárosi Állat- és Növénykert tiszteletbeli dolgozójának választották. A színész szerint annak idején, amikor az állatok örökbefogadási akciója elindult, még csak ismert emberként volt szükség rá, ám ma már úgy jár ki az állatkertbe, mintha hazamenne.

– Vannak találkozók, amelyeken részt veszek, én is megkapom a különböző kimutatásokat, hogy tavaly mennyit evett a fóka, és persze minden létező fórumon igyekszem népszerűsíteni ezt a fantasztikus intézményt – jelentette ki a színész. – Mindezt természetesen örömmel vállalom, hiszen nem jár nagy elfoglaltsággal, és egy olyan ügyet képviselhetek, ami közel áll a szívemhez.

Rékasit az alvilági nehézfiúk is befogadták

Időnként nem csak hivatalos szervezetek fogadnak be hírességet. Amikor a Rékasi Károly által megformált nehézfiú, Bartha Zsolt eltűnt a legnépszerűbb magyar szappanoperából, a színészt felhívta néhány karcos hangú férfi, és azt mondták, csak egy szavába kerül, s elintézik, hogy visszatérhessen. – Teljesen világos volt, hogy úgy érzik, én őket képviseltem a sorozatban, ezért nagyon rossz néven vették, hogy kikerültem a forgatókönyvből – mondta Rékasi. – Arra kértek, csak mondjam meg annak a nevét, aki ezt a döntést hozta. Természetesen nem éltem a felkínált lehetőséggel. Azóta viszont kicsit furcsa érzés, hogy tiszteletbeli maffiózónak mondhatom magam. (nana)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?