Mégis valódi történet lehetett a trójai háború

A Théba alól előkerült, lineáris B írással telerótt agyagtáblákon feltűnően gyakran fordulnak elő az Iliászban szereplő városok és személyek. Egy angol történész szerint Szép Heléna elrablásának és a trójai háborúnak a története nem Homérosz képzeletének szüleménye, hanem valós történeti esemény lehetett.

A Théba alól előkerült, lineáris B írással telerótt agyagtáblákon feltűnően gyakran fordulnak elő az Iliászban szereplő városok és személyek. Egy angol történész szerint Szép Heléna elrablásának és a trójai háborúnak a története nem Homérosz képzeletének szüleménye, hanem valós történeti esemény lehetett.

Bettany Hughes azt állítja: a nemrégiben Thébában előkerült agyagtáblák fontos adatokkal szolgálhatnak Szép Heléna, Párisz és a trójai háború valódi történetének felderítéséhez. Az eredetileg Homérosz Iliászában olvasható mesét eddig inkább mítosznak, mintsem valóságnak tartották. A nemrégiben Théba alól darabokban előkerült agyagtáblák viszont egészen más megvilágításba helyezhetik a történetet. „Kétségtelen, hogy ez a felfedezés lesz az egyik kulcs Trója titkának megfejtéshez” – állítja Hughes. „A thébai agyagtáblák átvizsgálása után alighanem újraírhatjuk a bronzkori történelmet. Az így a szemünk elé táruló világ pedig feltűnően hasonlít a homéroszi eposzok világához.“ A lineáris B írással telirótt agyagtábla-darabkák keletkezését a tudósok az i. e. 13. századba helyezik, abba az időbe, amikor a trójai háborút jelenlegi ismereteink szerint vívták. A leletanyag még most sem teljes, hiszen egyre-másra kerülnek elő újabb és újabb tábladarabkák. „Hihetetlenül izgató az egész“ – mondta Hughes. „A táblácskák csak lassan kerülnek elő, és az egész ahhoz hasonlít, mintha egy hatalmas kirakóst kellene megfejtenünk.“

Bíztató jel, hogy az eddig megfejtett írásokban gyakran szerepelnek a homéroszi eposzokból ismert nevek, köztük ma már eltűnt városokéi, melyek hajókat küldtek az Agamemnón vezette flottába. „Eddig még senki sem írt komolyan az Iliász szereplőiről: azokról az emberekről, akik életet visznek az egész történetbe“ – mondta Hughes. „Ez a lelet azért nagyon fontos, mert végre összefüggéseket fogalmazhatunk meg a három forráscsoport – a régészeti, a textuális és az irodalmi – között.“

Hughes lelkesedését mindazonáltal nem osztja minden kollégája. Tom Palaima professzor, a lineáris B írás szakértője arra figyelmezet: csak akkor szabad megalapozott következtetéseket levonni a thébai agyagtáblákból, ha azokat már alaposan tanulmányozták. „A lineáris B agyagtáblák azért is fontosak, mert megtudhatjuk belőlük: a mükénéi görögök egész Kis-Ázsiára kiterjesztették tevékenységüket, miáltal tényleg közvetlen kapcsolatba kerültek a trójaiakkal” – mondta Palaima professzor. „Az új leletek fényében egyáltalán nem tartom valószínűtlennek, hogy egyszer csak egy összgörög hadsereg indult Trója ellen, s ez alapot szolgáltatott a legendához“ – nyilatkozta a tudós. (origo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?