Korlátozott vietnami behozatal

Az Európai Unió országai az elmúlt években mindent megtettek azért, hogy határaikon kívül tartsák az olcsó ázsiai textilt és egyéb termékeket. Pár hónapon belül mi is az EU tagországává válunk. Milyen változásokra számíthatunk az olcsó vietnami és kínai termékekkel kapcsolatban?

Uniós tagságunk pozitívuma, hogy az Európai Unión belül egységes vámtarifa-rendszer működik, vagyis például Németországgal, Olaszországgal vagy Magyarországgal szemben leomlanak a vámhatárok. Más a helyzet az Európai Unión kívüli országokkal, amelyeknél egyes esetekben akár szigorodhat is a vámrendszer. A hazai kereskedők szerint azonban a vásárlóknak nem kellene aggódniuk, mivel az ezekből az országokból származó vámköteles élelmiszerek például elenyésző mennyiséget alkotnak. Ugyanígy nem szabadna gondot okoznia a gépkocsi-behozatalnak sem. Az egyik legkedveltebb ázsiai márkát, a Daewoo gépkocsit például a hazai forgalmazó Magyarországról vagy Szlovéniából hozza be. Ezeket az autókat ott is vámkezelik, és a forgalmazók szerint az elkövetkező hónapokban sem tervezik az árak emelését. Hasonló a helyzet azonban az ázsiai elektronikai termékek esetében is.

Kvóták a textilre

Egészen más a helyzet az ázsiai textilipari termékek és a cipők esetében. Unós csatlakozásunkat követően 56 textilipari termékre a behozatalnál mennyiségi kvótát vetnek ki. Az Európai Unió ugyanis 19 országgal szemben vezetett be behozatali megszorításokat, többek között olyan országokkal szemben, mint Kína, Vietnam, Hong-Kong, India, Pakisztán. Minden egyes országgal szemben más-más textilféleségre érvényesek a kvóták. A textiltermékeken kívül azonban gondosan ügyel az EU arra is, hogy az olcsó kínai cipők kereskedői se érvényesülhessenek a piacán.

Mit jelent ez a szlovákiai fogyasztók számára? Májustól eszerint a hazai piacra sem hozhatnak be nagyobb mennyiségű olcsó, ázsiai textilterméket. Az akadályt elsősorban a magasabb vámok jelentik majd. A jelenlegi vámok ugyanis a textiltermékekre 4-13 százalék között mozognak, míg az Európai Unióban ez 5-20 százalékos. Mindez azonban csak az EU-n kívüli termékekre érvényes, vagyis nem vonatkozik az uniós termékekre.

Mindeddig behozatali kvótákat nem szabtak meg az ázsiai textiltermékekre. A gazdasági tárca szerint ezt csak akkor érvényesítenék, ha a behozatal veszélybe sodorná a hazai gyártókat. Ilyen lépésre azonban csak 1999-ben és 2000-ben került sor a kínai cipőkereskedőkkel szemben. A jelenlegi törvények azonban az importstop alkalmazását is csak négy éven keresztül teszik lehetővé. Ahhoz azonban, hogy az Európai Unió útját állja az olcsó ázsiai termékek behozatalának van még egy módja: a minőségi ellenőrzés. Ha a termék nem felel meg az EU szigorú minőségi szabványainak, akkor egyszerűen visszafordítják a határról.

Kiszűrik a kínaiakat

A tapasztalatok szerint az Európai Unió az elmúlt években mindent megtett azért, hogy kiszűrje a piacáról az olcsó ázsiai termékeket. Emiatt a vietnami és kínai kereskedők árai az elkövetkező időszakban nálunk is nőhetnek. Hogy pontosan mennyivel, arról még vitáznak a szakemberek. A kereskedők szerint azonban az áremelkedés elérheti a 10-20 százalékot. Hogy az uniós csatlakozásunkat követően sor kerül-e az áremelésre, az azonban korántsem olyan biztos, hiszen az ázsiai textil- és cipőipari termékek zöme csempészáru, vagyis az áruk csak a terjesztők hangulatától függ. A piacokon nem ritka a hamisított márkanév, és a számlát sem erőltetik a kereskedők, hacsak nem ragaszkodunk hozzá. Az olcsó vietnami és kínai áruval ugyanakkor a hazai kereskedőknek okozunk kárt. A Kínából behozott cipők árát a behozatalnál például 10 és 100 korona között adták meg. Nem csoda, ha ezekhez a cipőkhöz a hazai piacokon olcsón juthatunk hozzá. Mindennek azonban az árnyoldala is megvan, hiszen az így vásárolt ruhák és cipők után a kereskedők a legtöbbször nem adnak számlát, vagyis nem válthatjuk vissza őket. Ugyanakkor épp ezek azok a termékek, amelyek a leghamarabb hibásodnak meg. Napokon belül szétfeslő ruhák, leváló cipőtalpak – a kínai és vietnami behozatal névjegye. A vietnami és kínai kereskedők körében a legnagyobb azok tábora, akik megkerülik a hazai vám- és adótörvényeket is. Ennek köszönhetően aztán behozhatatlan előnyt szereznek a hazai kereskedőkkel szemben, hiszen a csempészárut dömpingárakon adhatják. Egy becsületesen adózó hazai kereskedőnek emiatt semmi esélye nem lehet velük szemben. Míg egy vietnami vagy kínai kereskedő egy pár cipőt például már 250 koronáért képes eladni, a hazai gyártók ezért még a cipő gyártásához szükséges nyersanyagot sem képesek behozni. Nem elhanyagolható azonban az sem, hogy a vietnami és kínai kereskedők által megkeresett pénz nagy része nem marad Szlovákiában. A banki vagy egyéb befektetések helyett a kereskedők anyaországaiban kötnek ki. Egyes elemzések szerint a vietnami kereskedők egy év alatt mintegy 600 millió dollárnyi összeget juttatnak haza mindabból, amit itt Szlovákiában megkeresnek. (n, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?