Sokan tévesen penésznek hiszik, holott nem erről van szó.
Kiderült, mi az a fehér réteg a csoki tetején

A kakaómasszában található cukor- és zsírtartalom teljesen természetes reakcióba lép egymással, és ennek a kémiai folyamatnak az eredménye a csoki felszínén látható rajzolat. Ha a csokoládét olyan helyen tárolják, ahol a kelleténél magasabb a páratartalom, a cukor elkezdi felszívni ezt a nedvességet, és kristályos formában kicsapódik a csokin. Ez a kristályos felület továbbterjed, és kiszárad, majd foltszerű, fehér bevonatot képez rajta.
A cukor mellett a zsír is hasonló nyomot hagy, amikor kicsapódik a csokoládé felszínén. Ennek oka lehet a helytelen tárolás, ami miatt olvadozik a csoki. Ám elsősorban a gyártás során előforduló hibás temperálási folyamatok okozzák. A temperálási folyamat egy ellenőrzött melegítési programot jelent, ami közben a kakaó összetevőit megolvasztják, majd lehűtik.
Ennek az a célja, hogy a kakaóvajkristályok egységes formát öltsenek, és homogének legyenek, a csoki felszíne pedig hőnek ellenálló, és fényes. Ha ez a folyamat nem megfelelően zajlik, a kakaóvaj lerakódik a csoki külső kérgén.
Ha nem saját fogyasztásra szánod a csokoládét, vagy zavar a külleme, előzd meg a problémát. Tárold a csokit hűvös és száraz helyen. Ne legyen meleg a tároló, mert akkor képlékeny és olvadt lesz a termék. Ha jól záródó csatos dunsztosüvegbe vagy pléhdobozba rakod, az a legjobb tárolási forma.
Tény az is, hogy a minőségi csokoládék gyártási folyamata alatt kevesebb eséllyel fordulnak elő azok a hibák, amelyek a bennük található komponensek kicsapódásához vezetnek. Ezért is érdemes a silányabb csokoládé helyett nívósabbat vásárolni.
(femina)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.