A bostoni Mass General Brigham kutatói egy új mesterséges intelligencián alapuló eszközt fejlesztettek és teszteltek, amely képes meghatározni a páciens biológiai életkorát csupán az arcfotója alapján. Ez nem a valódi, úgynevezett kronológiai kort számolja ki, hanem a biológiait. Az eszköz neve: FaceAge.
Forradalom az orvostudományban: MI segít az orvosoknak kiszámítani a rákbetegek túlélési esélyeit

A biológiai életkor a szervezet öregedésének fő mutatója, amit az orvosok is figyelembe vesznek a megfelelő kezelés meghatározásánál. Segít például annak eldöntésében, hogy egy rákbeteg elég jó állapotban van-e ahhoz, hogy kibírja a fizikailag megterhelő kemoterápiát. A FaceAge fejlesztői legkésőbb két héten belül elindítanak egy pilot tanulmányt, amelyben körülbelül 50 beteg vesz majd részt – írja a Washington Post.
A kutatók az alkalmazást mintegy 59 ezer, 60 év feletti egészséges ember fényképe alapján tanították be. Ezután 6 200 rákbetegen tesztelték, mégpedig a sugárkezelés kezdetén készült fotók alapján. Az algoritmus szerint a betegek biológiai kora átlagosan öt évvel volt magasabb a tényleges koruknál. Ráadásul minél idősebbnek tűnt az arcuk, annál rosszabb túlélési esélyeket mutattak – írja a Trend magazin.
A kutatók ezután kísérletet végeztek, mely során nyolc orvost kértek meg arra, hogy becsüljék meg: vajon a végstádiumú rákbetegek hat hónap múlva még életben lesznek-e. Összesen háromféle prognózist kellett készíteniük: először csak egy fénykép alapján, majd a fénykép és a klinikai adatok kombinációjával, végül pedig a FaceAge és a klinikai adatok segítségével.
Amikor az orvosok csak fotót használtak, 61%-os pontosságot értek el. A fotó és a klinikai adatok kombinációjával ez 74%-ra nőtt. A FaceAge és a klinikai információk együttes használatával pedig már 80%-os pontosságot értek el. A kutatók hangsúlyozták: az új eszköz nem az orvosi szakvéleményt hivatott helyettesíteni, hanem objektív segédeszközként egészíti ki a páciens klinikai képét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.