Findzsák és meszelyek

Soha nem voltam kávéházi író. Akkor is, amikor még lehettem volna, azaz amíg még voltak Pozsonyban valódi kávéházak, én pedig család nélkül lézengő, írásból, álmodozásból élő irodalmi ritter voltam, akkor is inkább borozókba, éttermekbe jártam, nem kávéházakba.

Kiss József, a Nyugatot megelőző legendás A Hét szerkesztője szerint Kazinczy „findzsás” (értsd: kávés), Vörösmarty meg „meszelyes” (értsd: boros) ember volt, – én is „meszelyes” ember voltam.

De meggyőződésem, hogy a huszadik század ötvenes–hatvanas–hetvenes éveiben már a magukat „findzsásaknak“ tartó íróink is csak ritkán ittak a kávézókban kávét. A Grandba, a Luxorba, a Krymbe jártak ugyan (ezek voltak az általunk leglátogatottabb „irodalmi” kávéházak), de a findzsájukban már, titokban, valószínűleg többször volt bor, esetleg vodka, mint kávé.

Néhány, történelem előtti időkből itt maradt, őskövület-schreibert (Egri Viktort, Szabó Bélát) leszámítva valamennyien faluról jöttünk, túlságosan „népiek” voltunk ahhoz, hogy holmiféle nemesi-polgári kávésfindzsák fölött merengjünk. Duba Gyulát, Ozsvald Árpádot, Bábi Tibort, Zs. Nagy Lajost lehetetett a leggyakrabban kávézókban találni, de róluk sem hiszem el, hogy valaha is érdemlegeset írtak kávéházakban. A „dolgozószoba-kávézókat” a második világháború véglegesen elsöpörte, s aki még változatlanul írni próbált az ódon tölgy- vagy márványasztalok mellett, az inkább csak meg akart felelni a patinás, régi sémáknak. (Talán Duba volt az egyetlen kivétel, akit, miután nagyon korán otthagyta a gépészmérnöki főiskolát, az albérletek sivársága hajtott a kávéházakba.)

Az irodalmat és egymást rongygyá vitatkozni, azt igen, azt még a mi időnkben is lehetett a kávéházi asztalok mellett (Bábira, Dubára, Cselényire emlékszem mint komoly vitapartnerekre), de írni, azt nem. Az a mi időnkben már más dimenziókba került: az alkotás kávéház-idegen lett. Máig sem tudom pontosan, hogy miért.

Sejtéseim azért vannak.

Az első magyar „kávéházi író” talán Mikes Kelemen volt. S azért csak talán, mert a nagy rokokó csevegő direkt módon nem írja le, hogy valaha is járt volna kávéházban, de az biztos, hogy a „kávéház” kifejezés az ő tolla által került be először a magyar irodalomba. A török Vidinben kelt nyolcvanhatodik levelében azt írja, hogy miután egy szegény (értsd: pénztelen) török harcos nem tudja eladni rabját, „Haragjában... az kávéházban viszi, ott eladja egy findzsa kávéért”.

Nos, egy Mikes-kiváncsiságú emberről nehezen tételezhető föl, hogy belülről is meg nem tapasztalta ezeket a török vendéglátó specialitásokat.

Nem Mikestől, más forrásból tudjuk, hogy az akkori török kávéházakat persze távolról sem úgy kell elképzelnünk, mint a későbbi parádés kávézókat, bizony, inkább csak nyomorúságos kávésátrak voltak azok, de ez mit sem változtat a dolgon, hogy valószínűleg afféle török Forum Romanumokként fungáltak.

Azaz a kávéházaknak már a kezdet kezdetén is közösségszervező funkciójuk volt.

S ezt a szerepüket Európába kerülve is megtartották, sőt fokozták, eladdig, hogy sokak szerint már a Nagy Francia Forradalom is kávéházakból indult, a pesti Pilvax politikai szerepéről meg ugye mindnyájan tudunk, s azt is tudjuk, hogy a szabadgondolkodáshoz és a Nyugat folyóirathoz a New York kávéházból és a Japánból egyenes volt az átjárás.

S folytathatnám a nagyvilági sort, de térjünk inkább vissza Pozsonyba: az én emlékezetem első rögzített kávéháza is ilyen félig politikai fórum volt.

1956 végén vagy 57 elején történt. Egyetemisták voltunk, s a Tatra kávéházban szoktunk összejárni. (A lehető legjobb helyen: a szálló harmadik emeletén Bábi Tibor lakott, aki már akkor sem igen rokonszenvezett a pártidegen eszmékkel.) A jelenlevők közül Mede István jogászra, Ágh Róbert jogászra, Kucsera Klára műtörténész-hallgatóra, Duba Gyulára, Klimits Lajosra emlékszem: azt a két háború közötti, csehszlovákiai Sarlót akartuk feltámasztani, újra szervezni, amelyből később a magyar népi irodalom kinőtt. Persze, a konspiráció elemi szabályaival sem voltunk tisztában, már a harmadik vagy negyedik összejövetelünk után lebuktunk: a társaságunk egyik nőtagja jelentett föl bennünket. (A nevét hadd ne írjam le.)

A tapasztaltakból viszont okultunk, ezután már inkább magánházaknál jártunk össze (emlékezetes találkozóhelyünk volt Nagy Jánosnak, a szobrásznövendéknek a Leskó utcai lakása, Koncsol László barátom erről a legendás „magánkávéházról” már többször is beszámolt önéletírásaiban).

Az 1957-es Petőfi-ünnepség után azonban (a Petőfi-szobor akkor a Ligetben állt, a március 15-éket rendre ott ünnepeltük) megint kávéházban, illetve abban a Szél utcai Fekete Macskában kötöttünk ki, amely valami átmenet volt a kávéház és a borozó között. Szerettünk oda járni, mert csak néhány méterre volt az egykori Zsigmondy-háztól, ahol a gyermek Jókai lakott, következésképpen a Macskában mindig úgy érezhettük, hogy Jókai tiszteletére, azaz mintegy irodalmi szolgálatban iszunk.

1957. március 15-én, délután és este a borozó-kávézóban Petőfit, Jókait és Adyt egyszerre idéztük. Csizmár Miklós magyar szakos hallgató, diáktársunk volt az „előadó”. Elképesztő mennyiségű verset tudott emlékezetből, s ha egy-két pohár után formába lendült, nem lehetett leállítani. „A Kárpátoktól le az Al-Dunáig/Egy bősz üvöltés, egy vad zivatar!/ Szétszórt hajával, véres homlokával/Áll a viharban maga a magyar!” – a roppant erejű Petőfi-rapszódiát immár ötven éve egyfolytában Csizmár Miki hajókürt-hangján hallom. (Az elkövetkező napokban aztán a vallató államvédelmisek hajókürt-bömbölését hallgathattuk, „Csizmit” elsőnek vitték el, de ez már más fejezet.)

Voltak persze csendesebb, „irodalmibb” kávéházak is Pozsonyban. Néha benéztem (a szó szoros értelmében csak benéztem, a nyitott ajtón át betekintettem) a Stefániába (a mai Magyar Kulturális Intézettel szemben áll az épülete): az ötvenes években E. B. Lukáčék tanyáztak ott. Megcsodáltam a terem tapintatos, szinte ájtatos csendjét, a fakeretben magasra tartott újságokat böngésző, ezüstös hajú öregurakat, Valentin Beniakot, a kitűnő szimbolista költőt, Ján Smreket, Petőfi nagyszerű szlovák fordítóját, s másokat, de egy pillanatra sem tudtam magamat közéjük képzelni.

Vagy ott volt a Krym, a Kacsa téren (Šafarik tér), a bölcsész- és jogi kar mellett. Egyetemista korunkban két előadás között gyakran ott fújtuk ki magunkat (nem tudtunk úgy belépni, hogy fogadásunkra Ján Johanidesnek, bohém kollégánknak, a francia-szlovák szakos nagyszerű szlovák prózaírónak a „bon jour”-ja azon nyomban fel ne harsant volna). S később, már szerkesztőkként (a többesszám Koncsol Lacira vonatkozik, akivel hosszú-hosszú évekig együtt diákoskodtunk s együtt szerkesztősködtünk), az Irodalmi Szemle közeli (Štúr utcai) szerkesztőségéből rendszerint oda vittük látogatóinkat, szerzőinket, kéziratokat megbeszélni.

De ezek a kávézók kivételek voltak. A „hőskorban” számunkra „bekávézni” már annyit jelentet, mint leinni magunkat. A kávéház, mint a dadaisták számára a zürichi Cabaret Voltaire, nem a csendes elmélyülés, az irodalmi meditációk helye volt, hanem a lázadás „köz-helye” (értsd: nyilvános tere). Mi, „meszelyesek” is irracionálisnak éreztük a világ, a környezetünk működését, s a totális hatalom abszurd szorításában, levegőtlenségében az irodalmat s a kávéházakat is a lázadás, a polgárpukkasztás (mert a kommunizmusnak is megvoltak a „polgárai”, de még mennnyire hogy megvoltak!) eszközének tekintettük.

Befejezésül pedig álljon itt egy akkori (az ötvenes évek második felében írt) versezetem, az én személyes „meszelyességem”, kávéházi lázadásom, polgárpukkasztásom egykorú példája:

Köz-hely

Grand-kávéház

A Grandban a WC ülőkéje

olyan nagy, hogy két far is ráférne.

Persze, csak olyan soványabb fajta,

mint az enyém. Míg csücsültem rajta,

fogalmaztam ezt az ajtajára: Csakis polgárfenekek számára!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?