Egy új kutatás azt vizsgálta, hogyan működnek a szlovákiai családok – mi tartja őket össze, mi osztja meg őket, vagy mi hiányzik belőlük.
Ez osztja meg és nyomasztja leginkább a szlovákiai családokat

„A hagyományos felállású családok, vagyis ahol férfi, nő és gyerek(ek) élnek együtt, az összes család 44%-át teszik ki. Ezt követik az olyan szülők, akiknek a gyerekei már elköltöztek (16%), majd jönnek az egyszülős családok (15%), illetve a többgenerációs családok (12%). A patchwork családok – amelyekben több kapcsolatból született gyerekek élnek együtt – 6%-ot, a gyermektelen családok 3%-ot, az LGBTQ+ családok pedig 4%-ot tesznek ki” – mondja Michal Mislovič, az NMS kutatóügynökség elemzője.
„A UNIQA biztosító megrendelésére végzett kutatásban több mint kétezer ember vett részt Szlovákia minden részéről, különböző korosztályokból, családi állapotokból és élethelyzetekből. A kvantitatív kutatást kvalitatív interjúkkal egészítették ki, hogy mélyebb képet kapjanak arról, hogyan élik meg az emberek a családi hátterüket. A kutatás nemcsak a háztartástípusokra fókuszált, hanem a generációk, gazdasági háttér és régiók közötti különbségekre is" – magyarázta Mislovič.
A kutatás eredményei szerint a szlovák családok biztonságérzete átlagosan 62 pontot ért el a 100-ból. Az emberek leginkább a saját otthonukban érzik magukat biztonságban – egy olyan térben, amely nyugalmat és magánszférát nyújt. Magas pontszámot kapott az is, ha a családtagok aktívan megosztják egymással a mindennapi életet: közös étkezés, kirándulások, háziállatok gondozása. A legalacsonyabb értékelést a külvilág hatása, valamint az egészségügy és szociális ellátás területei kapták. A biztonságérzet gyenge pontja azonban nem a pénz.
A szlovák családokra egyre nagyobb hatással van a külvilág. A legnagyobb félelmek: háborúk (78%), infláció (71%), az USA új elnöke (49%), a pénzpiacok instabilitása (41%), a környezet állapota és a mentális egészség krízise (31%). A migrációtól a válaszadók 18%-a, a mesterséges intelligencia fejlődésétől 17%-uk tart.
„Ha a külvilágról beszélünk, külön kategória a politika. Azokban a családokban, ahol politikai nézetazonosság van, nagyobb az esély a harmóniára. Ahol azonban eltérő világképek ütköznek, gyakrabban fordulnak elő viták a gyereknevelésről, pénzről vagy értékekről. Sok család inkább nem beszél politikáról otthon, mert tudják, hogy az csak veszekedéshez vezetne” – mondja az elemző.
A politika az a téma, ami leginkább megosztja a szlovákiai családokat – ezt 36% mondta. Még a pénznél, párkapcsolati együttélésnél vagy gyermeknevelésnél is megosztóbb. „A kutatás egyértelműen megmutatta, hogy a politika és a globális kérdésekhez való viszony a családokon belüli legnagyobb megosztó erő. Érdekesség, hogy ezt leginkább a fiatalabb generációk látják így. Az elmúlt évek válságai miatt a politika első számú téma lett a médiában és a családokon belül is. A diskurzusban sokféle vélemény áramlik, amivel nem mindenki tud azonosulni. Ezek a krízisek a lakosság életminőségére is kihatottak, és éppen ezért válhatott a politika azzá a tényezővé, ami a leginkább megoszt minket” – fogalmazott Mislovič.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.