Csak Wimbledonban volt fehér a módi

A Fed-kupa-mérkőzéseken a fekete és a fehér mellett már a rózsaszín dominált, Wimbledonban azért mégiscsak fehér lett a fehérsport. Hiába, a szabály az szabály, szigorúan előírja, miben jelenhetnek meg a hölgyek és az urak a szent füvön. Az All England Tennis Club az egyetlen, amely máig nem enged a huszonegyből, pedig a divat azért időközben a Church Roadra is becsempészte magát.

A divat a teniszt sem kerülte el, sőt, a világ leghíresebb tervezőit is megihlette. Egymást múlják fölül ötletekben, igaz az elmúlt évek során sokszor volt az az érzése az embernek, hogy egyesek összetévesztik a rockkoncertet és a színpadot a pályával. Gondoljunk csak arra, mekkora fölháborodást okozott az időközben leköszönt Andre Agassi, amikor a tenisz Mekkájában kanárimadárként jelent meg, s mivel a londoni urak kötötték az ebet a karóhoz, 1988–1990 között hátat fordított nekik, hogy egy évre rá mégis beadja a derekát, s talpig fehérben jelenjen meg. Honfitársnője, Serena Williams még őt is lepipálja, húzott már magára neoprénes kacabajkát, aztán farmeres cowboynak öltözött, még csizmát is vett, teleaggatta magát fülönfüggőkkel és láncokkal. Ennek ellenére egy icipicit visszafogottabb nővérével, a nemrégiben Wimbledonban győztes Venussal egyetemben állítja, ők vittek eredetiséget a teniszvilágba, nekik köszönhető, hogy tarkább a kép, mert „ők szeretik a szépet”. Ez utóbbi vitathatatlan, csak épp az a bizonyos ízlés különböző. A két csokihölgy viszont önbizalomnak nincs híján, Serena nemrégiben azt nyilatkozta, hogy cége, az Aneres (nevének fordítottja) már ott van a legjobbak között. „Ott van a színen Armani és Versace, s rögtön utána jövök én” – mosolyogtatta meg a jelenlévőket.

Nosztalgiázás

A tervezők az idén a húszas évek divatját idézték vissza. Akkortájt dandy stílusú elegáns fehér zakót viseltek az urak, hozzá vasalós fehér pantallót. Ilyenben jelent meg a sport jelenleg legnagyobb egyénisége, a svájci Roger Federer, aki azon kívül, hogy ötödször nyert zsinórban, sorra döntötte a rekordokat, még ebben is kitűnt a többiek közül. A nőknél viszont, bár voltak kivételek és olyanok is, akik fölkavarták a port – Venus rövidnadrágot öltött, a francia Golovin pedig piros kerékpárnadrágot vett fehér ruhája alá –, visszatért a romantika, a rakott és a loknis szoknya.

A húszas években nem volt tornaruha, kötelező volt az elegáns fehér pulóver, hozzá kalapot viseltek a hölgyek és az urak. Némileg módosult az akkori kép, a teniszmódi praktikusabb lett. A játékos jól öltözött, de mégis kényelmesen érzi magát a pályán.

Az akkori Wimbledon szelleme, amelyet próbáltak megkoptatni az elmúlt években, újra visszatérni látszik. Még akkor is, ha a rendezők egyenruhája egy amerikai tervezőtől, Ralph Laurentól származik – 2010-ig ő öltözteti a wimbledoni urakat és hölgyeket – s az idén elegáns vonalú fehér lenvászon zakókkal egészítette ki. Nosztalgikus kollekcióját, amelyhez „a szent hely” tipikus színeit, a lilát, a fehéret és a zöldet használta, hatalmas arany- és ezüstszínű emblémákkal látta el, az amatőrök is megvásárolhatják.

A nagy négyeket, amelyek sorába Wimbledon is sorolható, nem csak a hagyománytisztelet jellemzi. A tervezők esetenként a legnagyobbak életéből merítik az ihletet, s mi tagadás, e téren is gazdag az ötlettár. A Puma cég a „French 77” kollekciója az argentin playboy Guillermo Vilasra (egykor a monacói Caroline hercegnő barátja volt) emlékeztet. A mai nagymenők is szívesen öltik magukra a Dolce&Gabbana cég elegáns és leheletfinom dolgait, amelyeket jó húsz évvel ezelőtt úgy jellemeztek, hogy szexis. A többi cég (Louis Vuitton, Prada, Gucci) is a hetvenes évek stílusához nyúlt vissza, de a divatszakértők szerint a mai teniszdivat azért mégsem lesz annyira előkelő, mint akkor volt.

Cégérdekek

A Grand Slam első rendezvényén, Melbourne-ben kezdődik a bemutató. Bár nem szentírás, de úgy tartják, a nagy négyek szabják meg, mi lesz abban az évben trendi. Az ottani 21 pálya amolyan kifutóvá válik, itt mutatják be a cégek, milyen lesz a kínálat. Azelőtt minden gyártó egy-két kollekciót dobott a piacra, manapság általában négyet, hogy aztán Párizsra, Wim-bledonra, majd az utolsóra, New Yorkra is jusson. A játékosok pedig, aszerint, hogy kinek kivel van szerződése, kötelezően ezt öltik magukra – jó pénzért. A legjobbak több millióért, ami persze, busásan megtérül a cégnek, ha azt vesszük, mennyit szerepelnek a legügyesebbek a képernyőn. A meccsek, amelyeket milliók néznek szerte a világon, a legnagyobb divatbemutatóvá váltak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?