A zseni utolsó szerelme

New York. Albert Einstein utolsó szerelme Johanna Fantova tündérszép prágai könyvtáros volt. A tudóssal töltött évekről szóló, nemrég előkerült feljegyzései igen jó humorú embernek mutatják be Einsteint.

Fantova naplójában alig akad utalás kettejük viszonyára. A szórakozott professzorról szóló, elterjedt képzettel ellentétben a politikusok és politikai események éber, és néha éles nyelvű megfigyelőjeként mutatja be a relativitás-elmélet atyját. A feljegyzések szerint Einstein úgy vélte, hogy mágnesként vonzza a világ őrültjeit. Naponta egy taligányi levele érkezett, amelyek közül sokat maga válaszolt meg. Johanna beszámol arról is, hogy humora még akkor sem hagyta cserben a tudóst, amikor egészsége már rohamosan romlott. A feltételezése szerint depressziós papagájoknak vicceket mesélt, hogy felvidítsa őket. Amikor már nagyon megerőltető volt számára a hegedülés, zongorázni kezdett, azzal, hogy így jobban tud improvizálni. Panaszai miatt egy rossz öreg autóhoz hasonlította magát, s amikor gyengült a memóriája, azt mondogatta, hogy már általános iskolai tanárai is megállapították: emlékezete olyan, mint egy szita. „Johanna nagyon közel állt hozzá. Élvezte a társaságát. Kapcsolatot jelentett számára a világgal” – mondta a DPA német hírügynökségnek Gillett Griffin, Einstein és Fantova utolsó, még életben lévő barátja. Griffin számára is meglepetés volt, hogy Johanna naplóban örökítette meg a beszélgetéseket, amelyeket Einstein életének utolsó másfél évében a tudóssal folytatott. A német nyelven íródott, 62 oldalas napló kéziratát a közelmúltban véletlenül fedezte fel a Princeton egyetem Firestone Könyvtárában, Fantova személyi dossziéjában az egyetem egy munkatársa. Griffin szerint Einstein talán még ösztönözte is a feljegyzések készítését: nagyon aggódott Johanna jövőjéért, olyanynyira, hogy rá hagyományozta az egyik elméletéhez fűződő feljegyzéseit is, amelyeket az asszony aztán 8000 dollárért adott el. Einstein a múlt század húszas éveiben Európában ismerkedett meg a darázsderekú, barnahajú prágai hölggyel és már Berlinben vitorlázni járt vele. A tudós 1933-ban második feleségével, Elsával együtt az USA-ba menekült a náci Németországból és Princetonban telepedett le. Fantova 1939-ben szintén Amerikában talált menedéket és ott nyomban felvette Einsteinnel a kapcsolatot. A feleség, Elsa még abban az évben meghalt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?