A rendszerváltó napok kronológiája – hétről hétre

Az 1989-es rendszerváltás üzenete

Mi történt 30 évvel ezelőtt az évnek ebben az időszakában?

1989. december 9., szombat

  • Az FMK felszólítja az SZNT magyar nemzetiségű képviselőit a lemondásra, és időközi választás kiírását követeli.
  • A Csemadok Néprajzi Szakbizottságának ülésén bejelentik az 1974-ben felszámolt Csehszlovákiai Magyar Néprajzi Társaság újjáalakulását.

1989. december 10., vasárnap

  • Gustáv Husák köztársasági elnök Marián Čalfa miniszterelnökkel az élen kinevezi a „nemzeti egyetértés kormányának” elnevezett új szövetségi kormányt. 1948 óta ez az ország első kormánya, amely nem kommunista többségű. A kormányban az ellenzék képviseletében helyet kap mások mellett Ján Čarnogurský, Jiří Dienstbier és Václav Klaus.
  • A kormány kinevezését követően lemond köztársasági elnöki tisztségéről Gustáv Husák. A Polgári Fórum és a VPN bejelenti, hogy Václav Havel köztársasági elnökké jelölését támogatja.
  • A Szlovák Megújhodás Pártja az 1948-ban felbomlasztott Demokrata Párt jogutódjának nyilvánítja magát, és felveszi annak nevét.

1989. december 11., hétfő

  • A Szlovák Nemzeti Front KB Elnöksége – az SZLKP akcióbizottsága, a Demokrata Párt, a Szabadságpárt és több szlovák társadalmi szervezet támogatásával – Alexander Dubček köztársasági elnökké választása mellett száll síkra.

1989. december 12., kedd

  • A kormány után a Szövetségi Gyűlés is elítéli Csehszlovákia 1968. augusztus 21-i megszállását, egyben támogatásáról biztosítja a szovjet csapatok kivonásáról folytatandó tárgyalások megkezdését.
  • Milan Čič miniszterelnökkel az élen újjáalakul a szlovák kormány is, amelynek 15 tagja közül csupán 6 kommunista. A kormánynak Varga Sándor személyében első ízben van magyar nemzetiségű alelnöke.
  • Az FMK nyilatkozatot ad ki a szövetségi kormány összetételéről, amelyben sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy nem hozták létre a kisebbségi ügyekben illetékes miniszteri tárcát.

1989. december 13., szerda

  • A Csemadok Elnöksége a nyugdíjba vonuló Strasser György helyett Lacza Tihamért nevezi ki a Hét című hetilap főszerkesztőjévé, s 1990. március 9-10-re összehívja a szövetség rendkívüli országos közgyűlését.
  • A nyitrai Pedagógiai Kar magyar diákjai nagygyűlésen követelik a kar teljes jogú magyar tagozatának visszaállítását.

1989. december 15., péntek

  • A VPN Koordinációs Bizottsága kiadásában megjelenik Pozsonyban az FMK által szerkesztett Nap című független napilap első száma. Főszerkesztője Hunčík Péter. Bár a lap napilapként határozza meg magát, ténylegesen heti két alkalommal sikerül megjelentetni.

 

Összeállította Popély Árpád

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?