A hollywoodi filmstúdiók a legnagyobb torrentezők között

A hollywoodi filmstúdiók a legnagyobb torrentezők között
Budapest |

<p>A hollywoodi filmstúdiók évek óta a legszigorúbb jogi eszközökkel lépnek fel a kalózmásolatok terjedésével szemben, de - amint az a német Die Welt című lap online kiadásának a BitTorrent fájlmegosztó hálózat által készített felmérés eredményeire hivatkozó cikkéből kiderül - maguk is a legnagyobb fájlmegosztók közé tartoznak.</p>

  "A kalózmásolat bűncselekmény" - ezzel a jelmondattal folytatnak közel egy évtizede kampányt az illegális másolatok ellen a filmkölcsönző vállalatok, de maguk a hollywoodi stúdiók is a rendelkezésükre álló legszigorúbb jogi eszközökkel lépnek fel az internetes fájlmegosztó hálózatokon folyó "cserekereskedelem" ellen.
    A fájlmegosztással kapcsolatos hírekre szakosodott amerikai Torrentfreak blog azonban még karácsony előtt "kiteregette a szennyest": a BitTorrent fájlmegosztó hálózat Scaneye elemző szolgáltatásával együttműködésben összevetette a legnépszerűbb filmletöltések forrásait a hollywoodi stúdiók statikus IP-címeivel.
    Az adatok kiértékelése a stúdiók szempontjából felettébb kínos eredménnyel zárult.
    Amennyiben az adatok helyesek, a Disney, a 20th Century Fox, a Sony Pictures, a Warner Bros. és a Paramount Pictures maga is osztott meg tartalmat a torrenthálózaton. Feltételezhetően olyan figyelmetlen alkalmazottaknak köszönhetően, akik saját számítógépeiken a fájlmegosztó szolgáltatások előtt nyitott tárhelyeken helyeztek el oda nem való tartalmat. Sőt, a filmstúdiók számítógépein konkurens filmgyárak termékeinek kalózmásolataira is rá lehetett bukkanni.
    A torrent fájlmegosztó hálózat azon az elven működik, hogy a rendszeren belül minden letöltött anyag bárki számára elérhetővé válik a letöltést végző számítógépen a sávszélesség optimális kihasználására és a terhelés megosztása érdekében.
    Az elemzés a Paramount IP címein talált például olyan Lionsgate-sikerfilmet, mint Az éhezők viadala vagy a Warner Bros. Táncoló talpak 2 című filmjét. A Warner Bros. gépein fellelhető volt egyebek között a The Expendables - A feláldozhatók 2, a Sony gépein pedig a 20th Century Fox által készített Jégkorszak 4: Vándorló kontinens.  
    A Torrent elemzése a filmstúdiókat nemcsak, hogy kényelmetlen, de nehezen védhető helyzetbe is hozta. Az a hasonló esetekben felhozott magyarázat, hogy "csak kalózmásolatok után nyomoztunk", így teljes mértékben hiteltelenné vált.
    A Scaneye szakemberei a filmstúdiók IP-címei mellett zeneipari cégek és számos ország kormányzati szerveinek "digitális ujjlenyomatára" is rábukkantak kutakodásaik közben: az amerikai igazságügyi minisztérium mellett a listán szerepelnek még egyebek között a német Bundestag és a brüsszeli Európai Parlament számítógépeinek címei is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?