Megtört az átok - tizenegyespárbajt nyerve jutott a nyolc közé Anglia

Harry Kane
Moszkva |

Az angol válogatott az oroszországi labdarúgó-világbajnokság negyeddöntőjének utolsó résztvevője, miután kedd este 1-1-es rendes játékidő és hosszabbítás után 11-esekkel 4-3-ra legyőzte Kolumbia csapatát.

A szigetországi együttes története során először nyert ilyen körülmények között világbajnoki mérkőzést, korábban mindhárom tizenegyes-párbaját elveszítette (1990, 1998, 2006).

Anglia szombaton Svédországgal vívja a negyeddöntőt.

Eredmény, nyolcaddöntő:
Anglia-Kolumbia 1-1 (0-0, 1-1, 1-1) - tizenegyesekkel: 4-3
-----------------------------------------------------------
Moszkva, Szpartak Stadion, 44 190 néző, v.: Mark Geiger (amerikai)
    gólszerző: Kane (57., 11-esből), illetve Mina (93.)
    sárga lap: Henderson (56.), Lingard (69.), illetve Barrios (41.), Arias (52.), C. Sanchez (54.), Falcao (63.), Bacca (64.), Cuadrado (118.)

Anglia:
    ------
Jordan Pickford - Kylie Walker (Marcus Rashford 113.), John Stones, Harry Maguire - Kieran Trippier, Dele Alli (Eric Dier 81.), Jordan Henderson, Jesse Lingard, Ashley Young (Danny Rose 102.) - Raheem Sterling (Jamie Vardy 88.), Harry Kane

Kolumbia:
    --------
David Ospina - Santiago Arias (Cristian Zapata 116.), Yerri Mina, Davinson Sanchez, Johan Mojica - Wilmar Barrios, Juan Cuadrado, Carlos Sanchez (Mateus Uribe 79.), Juan Quintero (Luis Muriel 88.), Jefferson Lerma (Carlos Bacca 62.) - Radamel Falcao

II. félidő:
    -----------

54-57. perc: Jobb oldali angol szögletrúgás után Carlos Sanchez vitte földre Kane-t, amiért a játékvezető azonnal büntetőt ítélt. A döntést a videobírós ellenőrzés is megerősítette, Kane pedig magabiztosan a kapu közepébe lőtt (0-1).

90+3. perc: Cuadrado jobb oldali szöglete után az ötösön érkező Mina fejelte a kapu jobb oldala felé a labdát, amely a földről felpattanva a gólvonalon menteni igyekvő Trippier felett a felső sarokba vágódott (1-1).

Tizenegyesek:
    -------------
    Falcao magasan a kapu közepébe lőtt (0-1)
    Kane laposan a jobb alsóba bombázott (1-1)
    Cuadrado nagy erővel a jobb felső sarokba lőtt (1-2)
    Rashford honfitársához hasonlóan a jobb alsót vette célba és nem hibázott (2-2)
    Muriel higgadtan a bal alsóba gurított (2-3)
    Henderson a bal oldalt választotta, ám félmagas lövését Ospina bravúrral hárította
    Uribe lövése után a labda a felső lécről kivágódott
    Trippier a jobb felső sarokba lőtt (3-3)
    Bacca magasan jobb oldalra lőtt, Pickford azonban szép mozdulattal védett
    Dier a jobb alsóba passzolt, ezzel eldöntötte a továbbjutást (4-3)

Nagy iramban kezdődött a mérkőzés. Az első negyedórában különösen az angolok játszottak komoly tempóban, ám a kolumbiaiak jól zárták a területet, nem engedték betörni 16-osukra az ellenfél futballistáit, így nemhogy helyzetig, egy darabig még lövésig sem jutott az európai csapat. A 16. percben aztán egy jobb oldali angol támadás hozott némi izgalmat, melynek végén Kane kiszorított helyzetből a kapu tetejére fejelte a labdát.

A Szpartak Stadiont színültig megtöltő nézősereg akkor még vélhetően nem gondolt arra, hogy ez a lehetőség lesz az első félidő legizgalmasabb jelenete, ám az idő múlásával a játék színvonala és tempója is hamar visszaesett, a kapuk pedig egy pillanatra sem forogtak veszélyben. Az egymással eredménytelenül küzdő játékosok a monoton futballt kisebb-nagyobb kakaskodással és színészkedéssel törték csak meg időnként. Sokat elárul a játékrészről, hogy a kevés kísérletből egyetlen lövés találta el a kaput.

A második félidő első tíz perce az addigiakhoz hasonló forgatókönyv szerint zajlott, ám ezek után Anglia váratlanul vezetéshez jutott, Kane hatodik vb-gólja révén, mely egy szöglet utáni szabálytalanság miatt megítélt büntetőből született.

A kolumbiaiak nehezen vették tudomásul a bírói döntést, előbb a bíróval veszekedtek, majd a gólt követő percekben az angol játékosoknak léptek oda többször is durván.

A dél-amerikai együttes a 75. percre nyugodott le kissé és rendezte sorait. A hajrában nagy erőkkel támadott, ám egyetlen helyzetét elrontotta, az utolsó percekben viszont egy szöglet után a vb-n harmadik gólját szerző Mina fejelt a kapuba.

A hosszabbítás első felében az angol játékosok még érezhetően a kolumbiai egyenlítés hatása alatt voltak. Ekkor egyértelműen a dél-amerikaiak futballoztak jobban és veszélyesebben.

A záró negyedórára az európai csapat ismét átvette a kezdeményezést, két nagy helyzetet is kialakított, ám Rose és Dier sem tudott betalálni, így a büntetőkre maradt a döntés.

A tizenegyes-párbajban az első két rúgó mindkét oldalon magabiztos volt, azután azonban Henderson hibázott, ám Kolumbia nem tudta kihasználni előnyét, sőt, előbb Uribe tévesztett néhány centit, majd a végén Bacca lövését védte Pickford, Dier pedig záróemberként nem hibázott, így Anglia történelmi sikert aratott.