A V4-ek véleményét tükrözi a menekültekről szóló egyezség

Brüsszel.
Brüsszel |

Bár kevesen várták, az Európai Unió csúcstalálkozóján mégis egyezség született a menekültek elosztása ügyében.

Az uniós országok vezetői 12 órás vita után jelentették be a zárónyilatkozat elfogadását, melyben rögzítették, hogy az unióba áramló menekültek elosztása nem kötelező, hanem önkéntes alapon működik.

A kétnapos uniós csúcson végleg elvetették a kötelező kvótarendszer, fő prioritásként a külső határok védelme szerepel.

A nyilatkozat szövegéből kiderül, hogy a központok létrehozása és menekültek befogadása nem lesz kötelező, ehelyett tagállami felajánlás elvén fog működni. Ez annyit jelent, hogy minden ország eldöntheti, szeretne-e hozzájárulni a menekültprobléma megoldásához, és önként vállalhatja a központok létrehozását. A regisztrációs pontok feladata a menekültkérelmek alapos és hatékony feldolgozása lesz, ami lehetővé teszi az illegálisan Európába érkező személyek kiszűrését. Ez az intézkedés nemcsak a szárazföldi határokon keresztül érkező menekültek ellenőrzését foglalja magában, hanem a tengeren érkezőkét is, ami jelentősen segítené például Olaszország helyzetét.

Zgut Edit szerint a megállapodást nem lehet elsöprő sikerként kezelni, mivel a nyilatkozat nem egy egységes unió képét tükrözi. „Az ilyen megosztott nézeteken alapuló nyilatkozat részeredményeket felmutathat ugyan, de az alapvető problémákra nem ad választ. Egy tessék-lássék megállapodás született, és a kérdéskör továbbra is napirenden marad. Foglalkoznia kell vele a soron következő uniós elnökségeknek is, mert a legfontosabb ügyekben nem sikerült megállapodni” – fejtette ki a politikai elemző.

Peter Pellegrini kormányfő viszont pozitívan nyilatkozott a csúcs eredményeiről. „Olyan nyilatkozatot sikerült kidolgozni, amellyel Szlovákia is elégedett lehet, de elsősorban az EU örülhet” – magyarázta Pellegrini. Hangsúlyozta, senki nem kényszerítheti Szlovákiát menekültek befogadására. Nem zárta ki viszont, hogy ha súlyosbodik a válság, Szlovákia átmenetileg hajlandó lenne befogadni és ellátni közel 1200 menekültet.

Pellegrini megismételte, hogy Szlovákia kész megemelni azt az összeget, amellyel hozzájárul az afrikai országok támogatásához. Eddig az EU 500 millió eurót különített el erre a célra, a visegrádi négyek 35 millió euróval járulnak hozzá az összeghez.

A migráció kérdésében továbbra is fontos szerepet játszik Törökország, ezért a tagállamok vezetői úgy döntöttek, mindent megtesznek a jó kapcsolatok megőrzéséért. A menekültek ellátására Törökországban további 3 milliárd eurót fordít az Európai Unió. Az egyezség, melynek értelmében Törökország hajlandó visszafogadni a területéről illegálisan Görögországba érkező bevándorlókat, még 2016-ban született. Az EU cserébe hajlandó ugyanannyi szíriai menedékkérőt befogadni Törökországból. Richard Sulík (SaS) európai parlamenti képviselő elfogadhatónak tartja a megegyezést, azonban figyelmeztette Peter Pellegrini kormányfőt, hogy nem elegendő papírra vetni a megoldásokat, nyomást kell gyakorolni az európai diplomáciára, hogy hajtsa is végre azokat.

Az Európai Tanács döntését üdvözölte a magyar kormányfő, Orbán Viktor is, aki egyenesen a visegrádi négyek győzelmének könyvelte el a csúcstalálkozó kimenetelét.

Állítása szerint sikerült megakadályozni, hogy a menekülteket az egyes tagállamokban helyezzék el az előírt kötelező kvóták alapján. Zgut Edit politikai elemző szerint a visegrádi siker újra és újra visszatérő elem Orbán külpolitikai retorikájában. Az azonban vitathatatlan, hogy a visegrádi országok 2015-től határozottan felléptek a kötelező elosztáson alapuló mechanizmus ellen, és egyre több nyugati politikus követi példájukat. Véleménye eszerint azonban a magyar kormány célja nem a probléma megoldása, hanem épp ellenkezőleg, annak fenntartása, mivel nagyon hatékony politikai fegyverként működik. A tárgyalásokon Olaszország hangsúlyozta, ha nem veszik figyelembe követeléseit, akkor nem járul hozzá a javaslat szövegének elfogadásához. A szövegben szerinte túl sokszor szerepelt az önként kifejezés, mely nem feltétlenül garantál hatékony megoldást a migráció fő kérdéseire. Végül sikerült kompromisszumot kötni és elfogadni a 10 oldalas zárónyilatkozatot. Több mint 3 oldal a migrációval foglalkozik, de egyéb fontos témákat is említ, például a védelmet, a biztonságot és a kereskedelmet. Az első pontban szerepel a külső határok hatékony védelmének biztosítása és az átfogó uniós menekültpolitika gyakorlása. Az unió vezetői hangsúlyozták, hogy a menekültválság javuló tendenciát mutat 2015-höz képest, mivel 95%-kal sikerült csökkenteni az Európába érkező illegális bevándorlók számát. Több ezren vesztették életüket a csempészek által szervezett illegális útvonalakon, ezért az unió vezetői szerint fontos olyan regionális központok létrehozása, melyek a keresés és mentés túlélőinek menedékkérelmét dolgozzák fel. (ba, napi.hu, hvg, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?