Kevesebb lest fognak jelezni a partjelzők

videobíró

A hokiban és a teniszben már megszoktuk, a futballban még új lesz – az egyes játékszituációk megítélésénél a játékvezetők már nem csak a saját szemükre vannak utalva. A videóbíró, azaz a VAR (Video Assistant Referee) az idei vb-n debütál nagy tornán.

Az olasz labdarúgó-bajnokságban már egy éve alkalmazzák a VAR-t, amely alapvetően négyféle szituációban nyújt segítséget a játékvezetőknek: gólok és az azokat megelőző helyzetek, tizenegyesek, azonnali piros lapok, játékosok téves azonosítása.

Az egykori játékvezető Roberto Rosetti jelenleg a videóbíró-projekt olaszországi vezetője. „A videóbírónak köszönhetően teljesen megváltozott a játékosok hozzáállása a szimuláláshoz. Örülök, hogy most már nem veszik körül a játékosok a bírót minden egyes ítélet után, hogy meggyőzzék az igazukról” – emelte ki a VAR egyik előnyét Rosetti.

Hogyan működik a videóbíró a gyakorlatban, és hogyan fog működni a vb-n? Minden egyes mérkőzést egy négytagú csoport fog nézni a moszkvai központban, közülük az egyik lesz a főbíró, hárman pedig az asszisztensei. Két monitoron figyelik a meccset, az egyiken a főkamera képeit láthatják, a másik pedig négy részre van osztva, amelyen különböző szögekből nézhetik meg az egyes játékszituációkat.

 

Kapcsolódó cikkünk

A VAR célja, hogy jelezze az „egyértelmű hibákat” az említett négy játékhelyzetben. Ha például a VAR-csapat azt látja, hogy egy játékos lesen volt gólhelyzetben, akkor kapcsolatba lép a pályán lévő játékvezetővel, és közli ezt vele. A végső döntést mindig a játékvezető hozza meg, a VAR csak „tanácsot adhat”. A játékvezető azonnal, a szóbeli információ alapján is dönthet, hogy érvényben hagyja vagy megváltoztatja-e eredeti ítéletét, vagy pedig maga is megnézheti videón az ominózus jelenetet. Hogy a helyszínen lévő szurkolók számára is egyértelmű legyen, mi történt, miután a játékvezető meghozta a döntést, a stadionban lévő kivetítőn is visszajátsszák a kérdéses szituációkat.

Egy tanulmány szerint a VAR-nak köszönhetően az ítéletek eddigi 93%-os pontossága 98,8%-osra javult. A videóbíró ellenzői szerint azonban továbbra is szubjektív marad az, mi is számít „egyértelmű hibának”, ráadásul a gyakori videózás töredezetté teheti a játékot.

Egy biztos, az oroszországi tornán sokkal ritkábban fognak lest jelezni a partjelzők, mint azt megszokhattuk. Pierluigi Collina, a FIFA játékvezetői bizottságának elnöke elmondta, az asszisztensek azt az utasítást kapták, a nem egyértelmű lesgyanús helyzetekben hagyják lent a zászlót. „Ha nem emelik fel a zászlót, az nem azt jelenti, hogy hibáztak, hanem azt, hogy betartják az instrukciót, hogy ne hiúsítsák meg a gólhelyzetet. Ha ugyanis az asszisztens jelez, akkor mindennek vége” – magyarázta Collina.

Az egykori legendás játékvezető azt is elárulta, hogy a monitorokat figyelő bírói csapat is ugyanolyan mezt és felszerelést fog viselni, mint a pályán lévő társaik. „Ez egy stresszes munka, ami alatt ők is le fognak izzadni. Nem hasonlítható ahhoz, hogy valaki a kanapén ülve kávézgat és meccset néz, ezért nem lehetnek úgy felöltözve, mint egy hivatalnok” – fogalmazott az olasz sportvezető. (bt)

Kapcsolódó cikkünk

Vb-menetrend

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?