EU: csökkenne a V4-es országok támogatása

Richard Raši

A kohéziós támogatás 2020 után csökken, a források visszavágása legérzékenyebben a visegrádi négyeket érinti, derül ki az Európai Bizottság keddi javaslatából.

Az Európai Bizottság kedden nyilvánosságra hozta a 2021–2027-es költségvetési ciklusra tervezett fejlesztési támogatásokat, amelyben jelentős átcsoportosításokat javasolnak. Csökken majd a volt szocialista országoknak járó támogatás, míg egyes nyugat-európai országok a korábbi költségvetéshez képest többre számíthatnak.

Szlovákia elégedett

A bemutatott javaslat részét képezik a nemzeti borítékok, amelyek az egyes tagországoknak juttatott felzárkóztatási keretet jelentik. A következő időszakra a Szlovákiának szánt felzárkóztatási keret csökken, ami azzal is összefüggésben áll, hogy az ország gazdasága jól teljesít, valamint más területekre többet költenek, például a menekültválság által keletkezett helyzetre és a pénzügyi válság következményeinek enyhítésére. „Az országnak megítélt források összege megfelel a kormány elvárásainak” – jelentette ki Ladis-lav Miko, az Európai Bizottság szlovákiai kirendeltségének a vezetője. „A források merítése hatékonyabb lehet a jövőben” – tette hozzá.

Fejenként 310 euró

Richard Raši (Smer) beruházásokért és informatizációért felelős miniszterelnök-helyettes a szlovákiai nemzeti boríték 10%-os csökkenését (folyó árakon számolt változás) sikerként könyveli el, és megjegyezte, hogy a V4-ekben ez a mutató a legalacsonyabb. Raši azt emelte ki, hogy az egy főre jutó 310 eurós támogatással Szlovákia Észtország mögött a második helyen áll, miközben az EU-s átlag 106 euró. Az egy főre jutó támogatások tekintetében a térség továbbra is jól áll.

Magyar csökkenés

Magyarország esetében a visszavágás mértéke meghaladja a 20%-ot, több mint 1500 milliárd forinttal (4,83 milliárd euró) kap kevesebbet az ország. Az uniós szabályok értelmében a csökkenés nem lépheti túl a 24%-ot. Magyarország már jelezte is, hogy nem ért egyet az átcsoportosítással.

14 országnak kevesebb

A felzárkóztatási keretből összesen 14 országnak jut kevesebb pénz, a csökkenés elsősorban a visegrádi négyeket és a balti országokat érinti, Csehország, Magyarország, Lengyelország, Litvánia, Észtország és Málta (2018-as áron számolt változás) számíthat a legnagyobb visszavágásra. A Bizottság javaslatáról az Európai Parlament dönt.

373 milliárd euró

A 2021–2027-re szóló hosszú távú uniós költségvetés esetében a bizottság a kohéziós politika újragondolását, korszerűsítését javasolja. „Az EU gazdasága fellendülőben van, de további beruházási erőfeszítésekre van szükség a tagállamok közötti és a tagállamokon belüli tartós szakadék áthidalása érdekében. A 2021–2027 közötti időszakra szóló 373 milliárd eurós kerettel a jövőbeli kohéziós politika rendelkezik a szakadék áthidalását elősegítő beruházási erővel” – tájékoztatott a Bizottság. A források azokba a régiókba érkeznek, ahol továbbra is szükség van az unió többi részéhez való felzárkózásra.

Az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a Kohéziós Alap által kiemelten támogatott területei az innováció, a kisvállalkozások, a digitális technológiák és az ipar modernizációja, az alacsony szén-dioxid kibocsátás elérése, a körforgásos gazdaság felé történő elmozdulás, az éghajlatváltozás elleni küzdelem és a Párizsi Egyezmény teljesítése.

Egyenlőtlenségek

A bizottság testreszabott megközelítést ígér, és három régiókategóriát különböztet meg: kevésbé fejlett, átmeneti és fejlett. Az egyenlőtlenségek csökkentése érdekében továbbra is az egy főre jutó GDP marad a fő szempont a források elosztásánál, azonban enyhén csökken a súlya, 86%-ról 81%-ra. Ugyancsak a célkitűzések között szerepel a helyi vezetés aktívabb bevonása a források kezelésébe, valamint a társfinanszírozási arányok növelése – ezek együttes megerősítése nagyobb felelősségvállalást eredményezhet. A vállalások egyik fontos eleme, hogy a bizottság a korábbi összetett szabályrendszer helyett rövidebb, világosabb szabályokat és rugalmas keretet ígér. (tasr.sk, sme.sk, ssz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?