Rikító folt

merkel

Az elmúlt tíz napban újabb ékes bizonyíték született arra, hogy nem csak a közép-európai országokon múlik az unió valódi egysége. 

A Párizs–Berlin-tengely ugyanis a legalapvetőbb külpolitikai irányban, a keleti végeken sem tudott együtt fellépni. Ez azt jelenti, hogy míg a német kancellár asszony Szocsiban kereste fel Vlagyimir Putyint, addig néhány napra rá Macron elnök Szentpéterváron tett látogatást. A németek az Északi-áramlat 2 megépítésén fáradoznak, nem utolsósorban a volt kancellár, Gerhard Schröder aktív közreműködésével, de a franciák sem tétlenkednek, a Total francia olajcég számára szereztek beruházást orosz olajmezőkön. Mindez önmagában még nem gond, hiszen Oroszországgal a szankciókon kívül lehet üzletelni. Azzal van gond, hogy ha még egy ilyen kérdésben, mint a moszkvai kapcsolat, sem sikerül közösen lépnie Merkelnek és Macronnak, akkor az kifelé azt üzeni, hogy van esély megosztani minket. Még az EU tengelye – mindössze két ország – sem tud összehangoltan lépni egy külgazdasági kérdésben.
 

Tény, hogy érzékeny terület a nemzeti gáz- és olajipari cégek működése, de nem épp az lenne az EU érdeke, hogy az oroszokkal jobb szerződéseket alkudjon ki, ha együtt tárgyalnak a tagországok? Legyen szó akár a gáz áráról, Ukrajnáról vagy bármi másról, ebben az esetben befektetésekről? 

Ezt szajkózzuk itt magunknak Közép-Európában, meglehetősen régóta. Ehhez képest nagyon szomorú látni, hogy 2018-ban, az ukrán válság kitörése után négy évvel még mindig hiányos a kooperáció és a közös fellépés.
Ez az üzenet ráadásul nemcsak kifelé megy, hanem bizony belül is hallják: ha Berlin és Párizs a keleti tagállamok miatt nem hajlandó összefogni, az nem segíti az itteni européerek érveit, sőt, éppen kihúzza alóluk a szőnyeget. 

Vannak jelek, hogy talán sikerülhet az Alstom–Siemens közeledés, tehát a két nagy nemzeti vasúti cég összeterelése, ezek a legfontosabb lépések valójában. Ezek mentén derülhet ki, hogy képes a két–három nagy EU-tagállam is megkötni a maga kompromisszumait az európai egységért, és nem csak elvárja, hogy mások ezt megtegyék.

Ha mindez a saját iparunkkal, vagy külgazdasági kérdésekben sem megy Moszkvával szemben, akkor bele se merjünk gondolni abba, Kína hogyan kezeli az EU-t és a tagállamait, hogy az itteni együttműködés hiányában, hogyan lenne képes leszalámizni az egész kontinenst.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?