Átszabja az unió a pénzosztást

unió vél

Az elmaradott régiók támogatására szolgáló uniós alapok jelentik az Európai Unió egyik fő vonzerejét Közép-Európában. Ezeknek a forrásoknak nagy szerepük van abban, hogy a közép-európai tagállamok az unió nettó haszonélvezői közé tartoznak. 

A jelenlegi költségvetési időszakban, mely 2020-ban ér véget, Lengyelország 77 milliárd, Magyarország 22 milliárd, Szlovákia 14 milliárd euróra jogosult a kohéziós alapokból.

Az uniós források fontosságát jól szemlélteti az is, hogy Szlovákiában jelenleg ezek alkotják a közbefektetések mintegy nyolcvan százalékát. A térség számára ezért rendkívül aggasztóak a Financial Times napilap által kiszivárogtatott információk, melyek szerint a következő költségvetési időszakban nagy változások várhatók az unió kohéziós politikájában. A források elosztásának jelenlegi kulcsa az egyes régiók fejlettségéből indul ki az egy főre eső GDP alapján, és ez a közép-európai tagországoknak kedvez. Az új költségvetési időszakban azonban a forrásokat egy sokrétűbb mutatórendszer szerint osztanák szét, amely figyelembe veszi a fiatalok munkanélküliségét, az oktatás helyzetét, a migrációval kapcsolatos környezetet és az innovációs képességeket is. Egy ilyen változás a dél-európai tagállamok helyzetét javítaná – természetesen Közép-Európa kárára. Nem véletlen az sem, hogy a kohéziós politika a készülő költségvetésben a „kohézió és értékek” cím alatt szerepel. Az elmúlt hónapokban több befolyásos európai politikus kijelentette, hogy az európai források elosztását a jogállamisághoz és az európai közös értékek képviseléséhez kellene kötni. Ezek a szavak ma elsősorban a lengyel és a magyar kormánynak szólnak, de a jövőben más közép-európai tagállamokat is érinthetnek. A napvilágra került tervek is ezt a gondolatmenetet tükrözik,

a forrásokhoz való hozzáférést az uniós alapelvek teljesítéséhez kötné az Európai Bizottság.

Természetesen az uniós költségvetés végső formájáról még komoly tárgyalások lesznek a következő hónapokban, de a kiszivárgott információk árulkodóak. Míg a jelenlegi költségvetési ciklus nyertesei a közép-európai tagállamok voltak, az Európai Bizottság szeretné a források egy részét átirányítani a globális gazdasági válság által erősen sújtott dél-európai tagállamokba. Ez valahol érthető, hiszen Görögország, Portugália, Spanyolország és Olaszország is komoly gazdasági és szociális kihívásokkal küszködik, de ez a közép-európai tagországokat nem fogja különösebben vigasztalni. A csökkenő uniós források ugyanis nyomás alá helyeznék a térség országainak költségvetését, hiszen a közberuházások hiányzó forrásait ezekből kell majd kigazdálkodni. Ennek következtében az EU népszerűsége is tovább süllyedhet a régióban, holott az euroszkepticizmus terjedése miatt már ma is alacsony.

A közép-európai tagországok várhatóan nem hagyják annyiban a dolgot, küzdeni fognak minden euróért. Nem túlzás kijelenteni, hogy az elkövetkező hónapokban az elmúlt évtizedek legnehezebb és legelkeseredettebb tárgyalásai várhatóak az unióban. Senki sem szeretne forrásoktól elesni, de a brexit miatt (a jövőben nem lehet számolni a brit befizetésekkel) mindenkinek fel kell készülnie erre az eshetőségre. Arra azonban jó lenne vigyáznunk, hogy a források hajszolása közben ne feledkezzünk meg a közös értékeinkről és a jövőnkről sem.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?