A rossz fáj, a jóság gyógyít – a roma holokausztra emlékeztek

Az állami intézmények, külképviseletek, a helyi és megyei önkormányzat képviselői minden évben megemlékeznek a roma holokausztról
Dunaszerdahely |

Ne felejtsünk! – ez volt a roma holokausztra való megemlékezés fő üzenete. Pénteken 15. alkalommal rendeztek koszorúzást a 76 évvel ezelőtti esemény országos emlékművénél Dunaszerdahelyen.

Augusztus 2. a roma holokauszt emléknapja, amikor világszerte a roma holokauszt áldozataira emlékeznek. Becslések szerint az európai roma lakosság mintegy negyede esett a holokauszt áldozatául. Az ország területén közel háromezer romát gyilkoltak meg egy éjszaka alatt, közülük mintegy hatvanat Vásárút és Nyárasd között. Szakál László dunaszerdahelyi esperesplébános a szeretet civilizációjának fontosságát hangsúlyozta, Jankovics Ödön egykori dunaszerdahelyi esperesplébános portréja előtt állva. Jankovics mentette meg a dunaszerdahelyi romákat a deportálástól. Szakál a roma holokauszt emlékművénél kiemelte, hogy az emberek egyesíteni tudják a jóság erejét. Ravasz József, a megemlékezést szervezető dunaszerdahelyi Romológiai Kutató és Módszertani Intézet igazgatója azt kérdezte, hogy miért történik az a romákkal, ami más európai népekre nem jellemző, milyen lesz a romák jövőképe? „Európa türelmes. Elődeink közel 600 évvel ezelőtt érkeztek az európai kontinensre, ami azt jelenti, hogy őshonos lakosok vagyunk?– mutatott rá Ravasz, aki beszédében az oktatás, tájékoztatás, az alkalmazkodás és az egyéni sajátosságok megőrzése mentén határozta meg a követendő utat. „Meg kell akadályoznunk a gyűlölet újabb hullámát, beszélni kell róla, elmagyarázni főleg a fiataloknak, hogy mi és miért történt. Hogy a fiatalok jobban megértsék a történelmet, és együtt harcoljanak az előítéletek ellen, amelyek még ma is a társadalom szélén tartják a romákat? – mondta Andrea Bučková romaügyi kormánybiztos, aki hozzátette, hogy Európa több államában, Szlovákiában is találkozhatunk a romaellenességgel, például szegregált osztályokkal. Az oktatás, a tájékoztatás, a tolerancia és az érzékenyítés szerepét Radoslav Kutaš, a kulturális minisztérium államtitkára is kiemelte. Marek Neštecký, a Nagyszombat Megyei Önkormányzat alelnöke leszögezte, hogy a roma holokauszt nemcsak a romák tragédiája, hanem mindenkié. „Csak tanulni tudunk a múlt hibáiból, és mindent megtenni azért, hogy ne ismétlődhessen meg. Gátat kell szabni a szélsőségek bármilyen formájának” – szorgalmazta Forró Krisztián, az MKP elnöke.

Pavol Mešťan, a pozsonyi Zsidó Kultúra Múzeumának igazgatója a történelem párhuzamaira utalva arra figyelmeztette a jelenlévőket, hogy nem lehet megmondani, legközelebb kik lesznek a zsidók, a cigányok és a németek. „A roma testvérek és gyerekek halála fáj, akárcsak a rossz. A jóság viszont gyógyít” – zárta Mešťan.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?