Čaputová megvétózta az ügyészségről szóló törvényt

Zuzana Čaputová

Amennyiben a parlament megtöri Zuzana Čaputová államfőnek az ügyészségről szóló törvényre vonatkozó vétóját, a közjogi méltóság az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordul. Ezt a pénteki sajtótájékoztatóján helyezte kilátásba, miután bejelentette: nem írja alá az említett jogszabályt, hanem visszautalja azt a parlamentnek újratárgyalásra. Az elnök asszony szerint a törvényjavaslat bizonyos részei alkotmányellenesek. Arról a törvényről van szó, melynek értelmében változna a főügyész és a speciális ügyész kiválasztásának a módja.

A módosítás értelmében a jövőben olyanok is indulhatnának a főügyészi tisztségért, akik korábban nem tevékenykedtek ügyészként. Bővül azoknak a személyeknek és intézményeknek a köre is, akik jelölteket javasolhatnak a főügyészség élére. Speciális ügyész a módosítás értelmében már nem csak a főügyészségen dolgozó ügyész lehetne.

A jogszabály értelmében minden olyan, parlamenti képviselőnek választható, 40 évnél idősebb szlovák állampolgár indulhat a főügyészi és speciális ügyészi tisztségért, aki legalább 15 éves jogászi gyakorlattal rendelkezik, és büntetlen előéletű. Speciálisügyész-jelölt ezenkívül csak olyan személy lehet, aki letette a jogász szakvizsgát.

A főügyészi és a speciális ügyészi posztra a jövőben a parlamenti képviselők, az igazságügy-miniszter, az ombudsman, a Szlovákiai Ügyészek Tanácsa, a jogászok szakmai szervezetei, a jogi karok, valamint a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) Állam- és Jogtudományi Intézete is javasolhat jelölteket.

A parlament a módosítás értelmében abban az esetben is javasolhatja a főügyész vagy a speciális ügyész leváltását, ha a feladatait nem az előírásoknak megfelelően, illetve nem tisztességesen, függetlenül és pártatlanul látja el. Az államfő a főügyész visszahívása előtt kikérheti az ügyészi tanács véleményét.

Az elfogadott törvénymódosítás értelmében főügyész és speciális ügyész csak olyan személy lehet, aki a kinevezése előtti két évben nem volt köztársasági elnök, parlamenti képviselő, európai parlamenti képviselő, kormánytag, államtitkár, megyefőnök, polgármester és ombudsman sem.

Az ügyészjelölteknek nyilvános meghallgatáson kell majd részt venniük az alkotmányjogi bizottság előtt. A meghallgatás feltételei hasonlóak, mint alkotmánybíró-választás esetén.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?