Szlovákia nem vonzza a szakképzett vendégmunkásokat

laptop számítógép illusztráció
Pozsony |

Szlovákiában egyre több a külföldi vendégmunkás, a magasabb képzettséggel rendelkező munkaerő, a szlovák munkapiacról hiányzó számítógépes szakemberek és orvosok azonban nagy ívben elkerülik az országot, amiért részben a kormány is felelős.

A szlovák kormány már 2011-ben elfogadott egy határozatot, amelyben olyan intézkedések meghozatalával kecsegtetett, amelyeknek köszönhetően nem csupán a képzetlen munkaerő számára lettünk volna vonzó ország. A „Migrációs politika a 2020-ig terjedő időszakban” nevet viselő dokumentum szerint az országnak úgy kellene átalakítania a munkapiaci szabályokat, hogy a nem uniós tagországok jól képzett szakemberei számára is vonzó célponttá váljon Szlovákia.

„Hogy ez a terv nem vált valóra, azt a legfrissebb statisztikai adatok is alátámasztják” – nyilatkozta Milan Kurota, a vendégmunkásokat segítő SlovakiaInvest Group Kft. vezetője. A nem uniós országokból érkező munkaerővel kapcsolatos szabályokon a kormány már tavaly lazított, aminek köszönhetően az elmúlt évben 70 százalékkal több ilyen vendégmunkás érkezett az országba, mint egy évvel korábban.

Míg 2018 végén nem egész 33 ezer nem uniós állampolgár vállalt munkát Szlovákiában, az elmúlt év végén a számuk meghaladta a 46 ezret. Közülük azonban csak az ötödüknek volt főiskolai végzettsége.

És ez csak az átlag, hiszen például a szerb vendégmunkások esetében a főiskolát végzettek aránya 3 százalék körül mozog. Az ilyen vendégmunkások döntő többségének a legjobb esetben is szakközépiskolai végzettsége van, és ennek megfelelő a munkahelyi beosztásuk is.

„Annak ellenére, hogy jelenleg is a tudásalapú gazdaság létrehozása lebeg a szemünk előtt, nem teremtjük meg a feltételeit annak, hogy Szlovákiában a nagyobb hozzáadott értéket biztosító, jól képzett külföldi munkaerő is megjelenjen” – mondta Kurota. Szerinte ehhez, paradox módon a kormány is hozzájárult, hiszen szigorítottak az ezzel kapcsolatos szabályokon. Példaként azt a jogszabályt említette, amely alapján 2018 elejétől a cégek nem uniós tagországokból származó ügyvezetői és a gyerekeik sem jelentkezhetnek be az állami egészségbiztosítási rendszerbe. „Ahhoz azonban, hogy ügyvezető legyen, ideiglenes tartózkodási engedélyt kell szereznie, és legalább fél évig megszakítás nélkül Szlovákiában kell élnie. Vásárolhat ugyan magánbiztosítást, ez azonban gyakran csak a legalapvetőbb ellátást biztosítja, és a kínálat is rendkívül korlátozott” – tette hozzá Kurota. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?