Juncker: a britek felelőssége, ha nem sikerül uniós tagságuk rendezett megszüntetése

Jean-Claude Juncker

Kizárólag a brit fél felelőssége lesz, ha nem sikerül rendezetten, az Európai Unióval egyetértésben megszüntetni az Egyesült Királyság európai uniós tagságát (Brexit) - jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke egy pénteki német lapinterjúban.

A luxemburgi kereszténydemokrata politikus az Augsburger Allgemeine című lapnak elmondta, bízik abban, hogy az október 31-ére tervezett Brexit előtt, az "utolsó pillanatban" sikerül megegyezésre jutni a tagság felszámolásának feltételrendszeréről.

Kiemelte, hogy a bizottság igen aktívan dolgozik a megállapodáson, Michel Barnier főtárgyaló és ő is mindent megtesz a rendezett Brexitért.

Ha pedig ez végül mégsem sikerül, "egyedül a brit felet terheli a felelősség" - mondta Jean-Claude Juncker.

"A britek kiválása megállapodás nélkül katasztrófa volna az Egyesült Királyságnak és az európai kontinensnek"

- fogalmazott a brüsszeli bizottság elnöke.

Az EU és a közösségen kívüli Egyesült Királyság viszonyrendszeréről szólva figyelmeztetett, hogy bonyolult lesz a szabadkereskedelmi megállapodás kidolgozása.Az eddigi szabadkereskedelmi szerződések arról szóltak, hogy az EU és egy partner közeledik egymáshoz, "Nagy-Britannia esetében viszont válásról van szó" - mondta.

Feltétlenül szükség lesz egy szabadkereskedelmi megállapodásra, "de ez nem megy olyan gyorsan, ahogyan egyesek képzelik Nagy-Britanniában". Az EU legutóbbi ilyen szerződésein évekig kellett dolgozni, és "nem látni, hogy miért menne gyorsabban Nagy-Britanniával" - mondta Jean-Claude Juncker.

Az Európai Bizottság távozó vezetője vegyesnek ítéli elnöki ciklusa mérlegét. Mint mondta, szomorú, amiért nem sikerült Ciprus újraegyesítése, a gazdasági eredményekre viszont büszke.

Hivatali ideje alatt a munkanélküliségi ráta az EU-ban 10,6 százalékról 6,3 százalékra, a 2008-ban elmélyült világméretű pénzügyi-gazdasági válság előtti szintre süllyedt, a foglalkoztatottsági ráta pedig több mint négy százalékponttal nőtt, így elérte a 73,8 százalékot. Így már 241,4 millió európainak van munkája, ami történelmi csúcs - mutatott rá Jean-Claude Juncker, megjegyezve, hogy ehhez jelentős mértékben hozzájárult "az a beruházási program, amelyet mindenki Juncker-tervnek nevez".

Személyes terveiről elmondta, hogy nem vállal újabb tisztséget, de továbbra is politikával foglalkozik majd.

"Írok majd és beszélek, Európáról mint a béke nagy álmáról" - mondta Jean-Claude Juncker, kiemelve: változatlanul aktuálisnak tartja azt a kijelentését, hogy aki kételkedik az európai integrációban, keressen fel gyakrabban katonai temetőket.

Mint mondta, "Európa békeprojekt", és "történelmi hibát követ el, aki megfeledkezik erről".

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?