A nőket ugyanolyan kompetensnek vagy kompetensebbnek tartják, mint a férfiakat

férfi vs nő

A nőket az emberek ugyanolyan kompetensnek vagy kompetensebbnek tartják, mint a férfiakat - állapította meg egy svájci-amerikai kutatócsoport. 

A Berni Egyetem és az amerikai Északnyugati Egyetem tudósai állapították meg, hogy az 1940-es évek óta az Egyesült Államokban lényegesen megnövekedett a nők észlelt kompetenciája. 

Az 1940-es évektől kezdve egyre több nő szerezett magasabb képzettséget és szilárd helyet a munkaerőpiacon. Ezzel megváltoztatták a férfiak és nők tulajdonságairól alkotott elképzeléseket. 

Az American Psychologist című szaklapban megjelent tanulmány elkészítéséhez Christa Nater és Sabine Sczesny kutatók munkatársaikkal az Egyesült Államokban 1946 és 2018 között készült 16 országos felmérés adatait elemezték, több mint 30 ezer felnőtt adott válaszokat a kérdésekre.

Ezekben azt kérdezték, hogy hasonlítsák össze a nőkre és a férfiakra jellemző tulajdonságokat. Az első kategóriába az együttérző, szeretetteljes, érzékeny, a másodikba a becsvágyó, agresszív, elszánt, a harmadik, a kompetenciára vonatkozó kategóriába az intelligens, jól szervezett, kreatív tulajdonságok kerültek. 

A harmadik, a kompetencia sztereotípiáit megjelenítő kategória vizsgálatakor a kutatók jelentős változásokat figyeltek meg az évtizedek során. 1946-ban a megkérdezetteknek csak 35 százaléka tartotta a férfiakat és nőket egyformán intelligensnek. A nagy többség a férfiakat tartotta kompetensebbnek. 

2018-ban azonban erősen megváltozott a kép: a megkérdezettek 86 százaléka tartotta a két nemet egyformán intelligensnek. Ráadásul a maradék 14 százalékból 9 úgy gondolta, hogy a nők kompetensebbek és csak 5 százalék, hogy a férfiak azok. 

De nem csak nők gondolták úgy, hogy a nők kompetensebbek. A vélemény nyilvánvalóan független volt a megkérdezett nemétől, valamint más tényezőktől is, mint képzettség, családi állapot, a foglalkoztatottság mikéntje vagy etnikai hovatartozás.

A másik két kategóriában nem mutatkozott nagy változás az idők során. Részben tovább erősödtek: a nőket még együttérzőbbnek, szeretetteljesebbnek és érzékenyebbnek tartották - fejtette ki Nater. A férfiakat pedig még becsvágyóbbnak, agresszívebbnek és elszántabbnak vélték a nőknél.

A nemi sztereotípiák társadalmi szerepeken alapulnak, amelyeken belül megfigyelik az emberek a nőket és férfiakat. Ezekből a megfigyelésekből következtetnek a tulajdonságokra. A sztereotípiák tehát csak akkor változnak, ha megváltozik a szociális pozíció - véli Sczesny.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?