Tét nélküli búcsú a dánok ellen

hoki-vb 2019
Kassa |

Nincs számolgatás, másik mérkőzések eredményének figyelése, a szlovák jégkorong-válogatott ma (16.15) Dánia ellen minden izgalom nélkül fejezi be szereplését a világbajnokságon, mivel már nem juthat be a negyeddöntőbe.

Volt, aki a Nagy-Britannia elleni győztes meccs után ragyogó szemekkel magyarázta, betéve tudja a csoport állását és nagyon készül szurkolni a német–amerikaira (Adam Liška), volt, aki még nem döntötte el, mennyire vedlik át német-drukkerré (Matúš Sukeľ) és volt, akit teljesen hidegen hagyott a kérdés (Marek Čiliak).

Craig Ramsay szövetségi kapitány határozottan szögezte le, nincs miért néznie az említett mérkőzést. „Csak akad valaki, aki elmondja, mi történt rajta – mosolyodott el a mindig komoly szakember.

Azóta már tudjuk, az amerikaiak nem veszítettek (két) pontot, így Szlovákia zsinórban hatodszor sem lesz ott a vb-negyeddöntőben. Nagyék tehát tét nélkül lépnek jégre a dánok ellen – pont úgy, mint tavaly a fehéroroszok ellen, amikor 7:4-es gólfesztivál lett a meccs vége. Azon a koppenhágai találkozón Ladislav Nagy öt gólpasszt osztott ki, s bár meglebegtette a visszavonulását, végül egy évet még ráhúzott, és ma fejezi be aktív játékos-pályafutását. „Biztosan érzelemmel teli pillanatok lesznek, de élvezni akarom a meccset. Az lesz a legfontosabb hogy, nyerjünk, és hogy sérülés nélkül tudjam végigjátszani a 60 percet – nyilatkozta szülővárosi búcsúmeccséről Nagy.

A szlovákok egyúttal a vb-től is búcsúznak a Dánia ellen, csakúgy, mint ellenfelük. Az északiakhoz fűződik a torna eddigi egyetlen büntetőpárbaja (a franciák elleni 5:4-es sikerrel), holtversenyben a második legnagyobb arányú győzelme (9:0 Nagy-Britannia ellen), ezeken kívül az USA-tól, a finnektől és Kanadától simán (7:1, 3:1 és 5:0), a németektől pedig éppen hogy kikaptak (2:1).

„A Steel Arénában fantasztikus a hangulat, minden meccsen lúdbőrös vagyok, amikor a végén mindenki mindenki énekli a himnuszt. Mi ezért nagyon hálásak vagyunk, és mindent megteszünk, hogy ismét boldogan menjenek haza a drukkerek – mondta Michal Krištof, a szlovákok támadója.

Erre a statisztika alapján megvan az esély, a 18 egymás elleni mérkőzésből 13-at a szlovákok nyertek meg. Legutóbb, 2017-ben a dánok győztek 4:3-ra rávezetések után, de előtte sorozatban hat szlovák siker született. A dánoknál már csak egy NHL-es hokis van a keretben, az ottawai Mikkel Bödker, ugyanis a washingtoni Lars Eller három mérkőzés után hazautazott, állítólag a szövetséggel még a torna előtt kötött egyezségnek megfelelően...

Ha a szlovákok a rendes játékidőben nyernek, 12 ponttal zárják a csoportkört, ami új rekord lenne: ebben a típusú lebonyolításban ennyi ponttal még sosem maradt le csapat a negyeddöntőről a vb-k történetében.

A csoportkör ma este (20.15) két szuperrangadóval zárul. Kassán tengerentúli derbit rendeznek Kanada és az USA között, Pozsonyban pedig orosz–svéd rangadóra készülhetnek a hokirajongók.