A kormányfő vigyora

fico kiska vél

Ha az elmúlt hetek viharos eseményeinek képanyagát vizsgálnánk, sok érdekes felvételt találnánk. A 89-es tüntetésekre emlékeztető tömegek az Sznf téren, egymillió euró kápéban a kormányhivatalban, Fico a nőnapi pódiumon és sorolhatnánk. Ám az összes közül a legkiemelkedőbb mégis Robert Fico vigyora, amellyel Andrej Kiska államfőnek átadta a lemondását.

Sok minden benne volt ebben az arckifejezésben, s az elemzők is egymásnak teljesen ellentmondóan értelmezték. Egy részük győzelmi mosolyként magyarázta, annak kifejezéseként, hogy bár hivatalosan távozik, Ficónak esze ágában sincs feladni hatalmi pozícióját. A másik csoportba tartozók (ezek közé tartozik a szöveg írója is) azonban zavart kétségbeesést és frusztrációt láttak a miniszterelnök arcán, annak kifejezését, hogy képtelen felfogni: ez a játszma véget ért, mégpedig mattal.

Ez a kép kísértetiesen hasonlít egy másik búcsúzós jelenetre, Vladimír Mečiar 1998-as hattyúdalára, amellyel hálátlan népétől köszönt el. S igaz, utána még három választási cikluson át kísértett a hazai politikában, többé sosem nyerte vissza régi „dicsőségét”.

Van ebben a gesztusban valami nagyon emblematikus, nagyon káeurópai, hogy úgy mondjuk. Emlékezzünk csak, milyen méltósággal tudott elköszönni mondjuk Tony Blair vagy legutóbb Martin Schulz. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy a politikai vezetők távozásának módja különbözteti meg a Keletet a Nyugattól, a kárpáti típusú demokráciákat a fejlettektől.

Kapcsolódó cikkünk

S itt nem csak arról lehet szó, hogy a kelet-európai politikusok jobban ragaszkodnának a hatalomhoz, mint nyugati kollégáik. Inkább úgy fest a dolog, hogy régiónkban a politikai vezetők, akik nem ritkán „saját fejjel” felépített politikai projektjeik révén emelkedtek a legmagasabb szintekre, privát tulajdonukként tekintenek posztjukra és pártjukra. Kétségtelen, hogy egy ilyen politikai „vállalkozás” rengeteg kockázattal jár, s eszközei révén akár büntetőjogi felelősséget is vonhat maga után. Érthető hát, hogy a ká-európai vezetők megpróbálják magukat a végsőkig bebetonozni a hatalomba, s embereikkel bebiztosítani az egész rendszert a bűnüldözéstől kezdve az igazságszolgáltatásig. Az is jellemző, hogy az ilyen pártok nem élik túl az alapító atya bukását, s az idő múlásával egyre gyatrább személyi felhozatallal működnek (elég összehasonlítani csak a legutóbbi Fico-kabinetet Peter Pellegrini csapatával…), hogy végül kártyavárként omoljanak össze, miközben egykori szponzoraik már új projektekben gondolkodnak.

Bizonyos, hogy méltósággal távozni az egyik legnehezebb (politikusi) feladat, s egyben az ország politikai kultúrájának egyik legmegbízhatóbb mutatója. Az utóbbi hetek történései alapján úgy tűnik, sem emberileg, sem a rendszer szintjén nem nőttünk még fel hozzá.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?