Mefisztó Gyíklapajon

Sepsi László

Sepsi Lászlót már régóta könyvjelzőt kapott a fejemben lévő böngészőben. Igyekszem minden szövegét elolvasni, legyen szó kritikáról, blogbejegyzésről vagy regényről.

Sokszor megtörtént, hogy a peremműfajok pereméről tudósító szerzőtől hallottam először egy-egy könyvről, filmről, azonban mégsem az ismeretterjesztő vonalon vett meg, hanem szellemes, vagány, eredeti stílusával és szokatlan, új kérdésfelvetéseivel. Az utóbbi időben – elsősorban – a Műút folyóirat Holtsáv rovatában (melynek szerkesztője is egyben) olvashatják őt, rendszeresen ír kritikákat a Filmvilág magazinnak, nemrégiben pedig a mancs.hu-n jelentkezett egészen unikális írásokkal a parakulturális parablogon, a Paratékán. Az első két regénye közé meglehetősen hosszú szünetet iktatott be, a Holt istenek kora 2003-ban jelent meg, a Pinky 2016-ban, időközben, 2015-ben Az éjszaka réme című mesekönyvvel jelentkezett. Legfrissebb könyvét, az Ördögcsapás című ifjúsági regényt a fiatal olvasókat megcélzó Tilos az Á Könyvek idén hozta ki.

Kapcsolódó cikkünk

Megelőlegezem, a fiatal olvasók, a tizenévesek szeretni fogják az Ördögcsapást. Adva van egy agyas, a valóság és képzelet határán imbolygó sztori: egy rejtélyes figura, Szandor Mamon fausti szerződést kínál három átlagos vidéki fiúnak, akiknek az első koncertjét egy áramszünet taccsra vágta. A lelombozott tizenévesek egykedvűen sörözgetnek, amikor fölbukkan Mamon, és csábító ajánlattal kínálja meg a pocsék hangulatban lévő kompániát, kitörési lehetőséget, hírnevet és sikert ígér a fiúknak. Az, hogy mindezért milyen ellenszolgáltatást vár, egyelőre homályos. A sivár vidéki hétköznapoknak vége van, amikor az egyik fiú kishúga eltűnik. Vörös egészen biztos benne, hogy Mamon ragadta el a hugit. Elkezdődik a hajsza, a játék, melynek tétje ezúttal valós; nem biztos, hogy a game over után is van lehetőség újrakezdeni. Vörös, bár idősebb, mint a Rozsban fogó (avagy Zabhegyező) Holden Caulfieldje, ő is cinikusan viszonyul a felnőttek világához, és felelősséget érez a kistesóért. 

A másik ok, amiért szerintem az ifjú olvasók körében népszerű lehet a regény, a nyelvhasználatban keresendő. Az autentikus laza szleng döccenések nélkül viszi előre a történetet. Nemcsak a párbeszédekben, de a leírásokban is érzékletesen kifejező: „Hajnalodott. A nap Mamon tanyája mögött kelt fel, és olyan színűre festette az eget, mint a vodka-narancsos hányás a szalagavató másnapján.” A fiatalok életét meghatározó tömegkultúra aránytévesztés nélkül teremti meg az ismerősség érzését a regényben. Irodalomórán a tanár pedig elmondhatja, Faust doktorhoz Szandor Mamonon át is vezet út.

Március 21-én újabb Könyvespolc melléklettel jelentkezünk.

Sánta Szilárd

 

Sepsi László: Ördögcsapás

Tilos az Á Könyvek, 2017

294 oldal

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?