Rühatka és poloska Diósmajorban

rühatka
Nyitra |

Elterjedtek a rühatkák és a poloskák a szociálisan hátrányos helyzetű családok, többnyire romák által lakott Diósmajorban. Az önkormányzat ki akarja költöztetni az ott lakókat, hogy fertőtleníthesse a lakásokat. A kérdés csak az, hová.

Tíz éve költöztették a városi lakásokból Diósmajorba azokat a családokat, amelyek nem fizették a bérleti díjat. A hatvanegy szociális lakásban több mint négyszáz ember lakik, a magisztrátuson sem tudják, pontosan hányan. A rossz higiéniai körülmények miatt a lakások legalább harmadában elszaporodhattak a rühatkák és a poloskák, és ha az önkormányzat nem lép közbe, nagyon gyorsan továbbterjedhetnek.

Hová költöztessék őket?

A problémára a tavaszi szünet előtt figyeltek fel azokban az alapiskolákban, ahová a Diósmajorban élő gyerekek járnak. A roma kisdiákok folyton vakaróztak, némelyikük bőrén vaskos pörkösödés jelent meg. A bőrgyógyász, akihez a gyerekeket elküldték, értesítette a regionális közegészségügyi hivatalt, amely elrendelte a fertőtlenítést és a kártevők irtását. Ez azonban nem olyan egyszerű, mert egyrészt nagyon nehéz kiirtani a poloskákat, másrészt a dezinszekció idejére a lakókat ki kell költöztetni. A probléma a városi képviselő-testület ülésén is terítékre került, itt többen azt javasolták, fűthető katonai sátrakba, vagy unimo bódéba költöztessék az érintett családokat, és egyúttal szelektálják ki azokat, akik nincsenek oda bejelentve, és engedély nélkül laknak Diósmajorban.

Jozef Dvonč polgármester válságstábot hívott össze az ügyben. Ebben a magisztrátus, a lakáskezelő vállalat, a regionális közegészségügyi hivatal, az Arriva közlekedési vállalat, a városi rendőrség, a járási hivatal polgári védelmi osztályának munkatársai és dezinszekciós szakemberek keresik a választ arra a kérdésre, hogyan és hová lehetne ennyi embert biztonságosan átköltöztetni, és megoldani a problémát, amíg a fertőzés el nem terjed a város más részeiben is.

Főleg este viszket

A rühesség atkafertőzés, apró, vörös kiütéssel és igen erős viszketéssel jár. Közvetlen érintkezéssel terjed emberről emberre. A nőstény atka alagutat fúr a bőr legfelső rétegében, és petéket rak a járatba. A lárvák néhány napon belül kikelnek. A fertőzés viszketést okoz az atka kiváltotta allergiás reakció miatt. A viszketés különösen este heves, mivel az atkák ilyenkor a legaktívabbak. Az esetek legnagyobb részében a rühesség jól kezelhető. Az ágyi poloska 5–7 milliméter hosszú, emberi vérrel táplálkozó rovar. Irtása során az összes lehetséges búvóhelyet, főleg az ágyakat és az ágyak környékét kell kezelni. Az ágyi poloska is este csíp, nagyon kellemetlen, viszkető kiütést okozva.

Míg a rühesség viszonylag ritkán, inkább csak hajléktalanok között szokott előfordulni, a poloska Európa nagyvárosaiban is egyre elterjedtebb. Nyitrán tavaly negyvenhárom rühfertőzést jelentettek, poloska azonban a város több részén, sőt, jobb szállodákban is előfordult. Diósmajorban régóta eredménytelenül próbálnak megszabadulni tőle, holott a város már több ezer eurót költött az irtásra. Néhány képviselő szerint az egyetlen megoldás az lenne, ha az egész Diósmajor-projektet átgondolnák, és a jövőben valamilyen módon felügyelnék, milyen higiéniai körülmények között élnek ott az emberek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?