Áprilisban referendum lesz Kétyen a polgármester leváltásáról

Kéty
Kéty |

Jóváhagyta a polgármester leváltásáról szóló referendum kiírását a kétyi képviselő-testület csütörtöki ülésén, és kitűzték a népszavazás napját is. Április 21-én a község 503 szavazója eldöntheti, megvonja-e a bizalmat Molnár Pétertől, akire négy éve 187-en voksoltak.
 

A referendum kihirdetése nem volt zökkenőmentes. A polgármester, aki legutóbb rendőröket hívott az önkormányzat ülésére, most csak a mikrofonokat kapcsolta ki.

Pisszenés nélkül

A közel száz résztvevő pisszenés nélkül ülte végig az ülést, ahol a képviselők egyebek mellett megerősítették az óvoda, az iskola és a sportegyesület zavartalan működését garantáló határozatokat, amelyeket a polgármester megvétózott. A kínos közjáték előtt a polgármester a község tárgyalási rendjére hivatkozva rekesztette be az ülést, miután közölte: a tárgyalási rend értelmében nem engedélyezi a rendkívüli ülés napirendjének módosítását. A testület tagjai a 369/1990-es törvényre hivatkozva folytatták a tárgyalást. „Mivel a polgármester nem szavaztatta meg a napirend módosítására benyújtott képviselői indítványt, elvesztette az ülés vezetésének jogát. Mivel az alpolgármester sem vállalta a feladatot, a képviselők helyesen tették, hogy maguk közül jelöltek ki egy képviselőt, aki levezényelte az ülést” – nyilatkozta lapunknak Vladimír Špánik, a Szlovákiai Városok és Falvak Polgárai Szövetségének (ZOMOS) elnöke.

Felbontotta a borítékot

A testületi ülés végén kapott szót az a bizottság, amely a polgármester leváltását kezdeményező petíció hitelességét volt hivatott ellenőrizni. Kiderült, hogy az íveket a polgármester ismételt kérésre sem adta át nekik, azt kifogásolva, hogy a boríték nem az eredeti petíciós íveket, hanem azok hitelesített másolatát tartalmazza. A dolog pikantériája, hogy a képviselőknek címzett borítékot a polgármester nem bonthatta volna fel – közölte a petíciós bizottság elnöke, és hozzátette, számolt azzal, hogy a petíció átadása nem lesz zökkenőmentes, ezért az eredeti íveket megtartotta. Ezeket ellenőrizte a testületi ülés szünetében az erre választott ellenőrző bizottság.
 

Ajándékért bírság

A húszperces szünet feszült várakozással telt. A polgármesterrel kapcsolatban a résztvevők elmondták: csalódottak és nem értik, mi motiválta, amikor az egyházi óvoda és iskola, a sportegyesület és a Csemadok ellen fordult. A csalódott kétyiek egyike Peszeki István, aki szerdán hivatalos levelet kapott a polgármestertől, aki az építési hivatal képviseletében 500 euró bírság kifizetésére kötelezi az idős férfit, amiért nem minősíttette át azt az ingatlant, amit szimbolikus bérleti díjért a Csemadoknak ajánlott fel. Peszeki István tavaly nyáron döntött úgy, hogy nagyszülei házát évi egy euró ellenében száz évre szóló szerződéssel a Csemadoknak adja bérbe. „Miután a polgármester a Csemadokot kitette a kultúrházból, az jutott eszembe, nekik ajándékozom nagyszüleim üresen álló házát. Azért adtam csak bérbe és nem ajándékba, mert attól tartottam, ha a szervezetnek ajándékozom a házat, a polgármester valamilyen úton-módon ráteszi a kezét” – magyarázta döntését. Az egész falu összefogott, így rövid időn belül takaros tájházzá sikerült alakítaniuk a százéves portát. „Fogalmam sem volt róla, hogy az épületet emiatt át kell minősíttetni. Az pedig álmomban sem fordult meg a fejemben, hogy amiért segíteni próbáltam a falunak, megbírságolnak” – mondta keserűen a 75 éves férfi.

Kiírták a népszavazást

A hitelesítő bizottság a petíciós ívek átvizsgálása után közölte a résztvevőkkel, hogy 222 aláírást számoltak össze. 218 aláírás volt érvényes, 66-tal több, mint a törvény által előírt 30 százalék. Ennek nyomán a testület kiírta a referendumot. A polgármester leváltásáról szóló népszavazás április 21-én lesz a tájházban. A polgármester januárban levélben fordult a lakosokhoz, amelyben egyebek mellett ezt írta: „Nem tudom, mi vezette azokat, akik a falut járják aláírásokra vadászva, de azt tudom, hogy mi lesz az egész akció lehetséges következménye. (…) Ha nincs kivel tárgyalni, akkor megegyezés sem lehetséges. Ez pedig konkrétan azt jelenti, hogy ha a most folyó aláírásgyűjtés eredményeképpen a petíció a képviselő-testület elé kerül, Kétyen ez év június harmincadika lesz az egyházi iskola utolsó tanítási napja.”

A referendumbizottság március 17-én tartja első ülését.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?