Liu Shaolin döntős 1500 méteren

Liu Shaolin Sándor
Kangnung |

Liu Shaolin Sándor döntőbe jutott a férfi rövidpályás gyorskorcsolyázók 1500 méteres versenyében a pjongcsangi téli olimpia első, szombati napján.

Az 500 méteren két éve világbajnok magyar versenyző végig próbált az élmezőnyben helyezkedni, többnyire ő vagy a januári Európa-bajnokságon minden távon aranyérmes holland Sjinkie Knegt vezette a mezőnyt. Egy ízben John-Henry Krueger próbált Liu Shaolin elé kerülni, de már az egyenesben összeakadt a két versenyző, a kanyar bejáratánál pedig a belső íven lévő Liu Shaolin kicsúszott. Utóbb a bírók szabálytalannak látták a drezdai kontinensviadalon már magyar színekben versenyző Cole Krueger amerikai bátyját, így a magyar gyorskorcsolyázót a fináléba juttatták, amelyben a másik két futam továbblépőivel együtt összesen kilencen lesznek.

Öccsének, Liu Shaoangnak viszont nem volt szerencséje a bírókkal. Egy nagyon "verekedős" futamban úgy tűnt, hogy a kínai és a holland rivális összezárt előtte, utóbbi például kézzel is próbálta maga mögött tartani. A hátra lévő körökben a minden távon junior-világbajnok magyar sportoló már nem erőlködött. A hosszas videózások után két résztvevőt is kizártak, köztük a 19 éves magyart, aki annyira szívére vette a döntést, hogy a továbbjutók között ment ki, azaz eleinte nem válaszolt az újságírói kérdésekre.

A sportág szombati programja a női 3000 méteres váltó elődöntőjével folytatódik, végül zárásként a finálék következnek előbbi számban.

A B döntőben szerepelhet a női váltó

A magyar női váltó harmadik lett szombati elődöntős futamában, így a B fináléban szerepelhet majd a phjongcshangi téli olimpián.

A Keszler Andrea, Jászapáti Petra, Bácskai Sára Luca, Heidum Bernadett alkotta kvartett jól kezdett, majd visszaesett a harmadik helyre. A futamot kifejezetten izgalmassá tette, hogy a nagy esélyes dél-koreaiak egykanyarnyi hátrányba kerültek egy esés folytán. A kanadai, orosz és magyar hármas rákapcsolt, a tengerentúliak mögött ráadásul helycsere is történt egy váltásnál, azaz továbbjutó pozícióban volt a magyar kvartett. A nagy iram ellenére az aranyérem-várományos hazai négyes felzárkózott.

Ez önmagában mozgalmas hajrát ígért, amely egy magyar rontással indult, ugyanis egy rossz váltás miatt az oroszok és a dél-koreaiak is előztek. Később az orosz kvartett egyik tagja elesett, így a vb- és Eb-ezüstérmes magyarok harmadikként zártak, a dél-koreaiak pedig a kanadaiakat megelőzve élre törtek.

Korábban:

Elsőként közülük az 500 méteren két éve világbajnok Liu Shaolint szólították jégre, s rendkívül magabiztosan nyerte meg hatfős futamát, pedig olyan klasszisokkal szerepelt együtt, mint a táv háromszoros orosz Európa-bajnoka, Szemjon Jelisztratov és a szám tavalyi vb-ezüstérmese, a kanadai Samuel Girard. Az MTK versenyzője féltávnál élre állt, a vezető pozíciót pedig nem engedte ki a kezéből.

Testvére jóval nehezebben lépett tovább egy sokkal könnyebbnek tűnő hatosból. A minden távon junior-világbajnok magyar korcsolyázó próbált elöl helyezkedni, de később a harmadik pozícióba szorult. Öt körrel a vége előtt a japán Josinaga Kazuki úgy előzte meg, hogy testtel kissé kilökte magyar ellenfelét. A 19 éves Liu Shaoangnak lett volna ideje ugyan, hogy visszaszerezze a még továbbjutást érő harmadik helyet, ez nem sikerült neki. A célba érkezést követően viszont a bírók szabálytalannak látták a japán manőverét, így a magyart továbbjuttatták az elődöntőbe.

Burján Csaba hatosában nem volt igazán kiemelkedő versenyző, de minden tagja a jók közé számít. A magyar versenyző a futam elején még legelöl is volt, de szép lassan mindig eggyel hátrébb csúszott, öt körrel a vége előtt pedig már utolsó volt. A célvonalon jobb benyújtással végül ötödik lett.

"Az volt a taktika, hogy élre állok, és minél többet vezetek, de hamar megelőztek. Amikor később észleltem, hogy előre mehetnék, velem együtt jöttek többen is. A végén egyszerűen nem volt rés, ahol előzzek. Kicsit sajnálom, hogy nem sikerült jobban a futam, mert nagyjából öt egyforma képességű koris volt benne, mindegyiküket győztem már le, de most ők győztek le engem" - mondta Burján Csaba.

A sportág szombati programja a női 500 méter selejtezőjével folytatódik, majd a férfi 1500 méter és a női 3000 méteres váltó elődöntői következnek, végül zárásként a finálék jönnek férfi 1500-on.

Keszler Andrea és Jászapáti Petra is negyeddöntőbe jutott

Keszler Andrea és Jászapáti Petra is negyeddöntőbe jutott a rövidpályás gyorskorcsolyázók női 500 méteres versenyében a phjongcshangi téli olimpia szombati napján.

A harmadik olimpiáján szereplő Keszler Andrea hiába rajtolhatott a legjobb, egyes pozícióból, nagyon beragadt, így a szám szocsi ezüst- és vancouveri bronzérmese, az olasz Arianna Fontana, valamint a szintén nagyon erős holland Suzanne Shulting is bevágott elé. Keszler meg is botlott az első kanyar bejáratánál, ráadásul elsodorta brit ellenfelét, így mivel még az első fordulónál többen buktak, új rajt következett. Tulajdonképpen szerencséje volt a 28 éves tatabányai versenyzőnek, ugyanis másodjára csak Fontana került elé a rajtot követően. A futam a későbbiekben már nem alakult izgalmasan, mivel Schulting hamar kicsúszott az egyik kanyarban, nem sokkal később pedig a brit Kathryn Thompson is így járt, azaz Keszler könnyedén korcsolyázott a célba a második, továbbjutó helyen.

Jászapáti Petra is némiképp szerencsésen került a negyeddöntőbe. A 19 éves gyorskorcsolyázó lerajtolta brit ellenfelét, így elsőként fordult a kanyarba, később viszont a világkupában ezen a távon második dél-koreai Csoj Min Dzsong körbekorcsolyázta őt. A hajrában Jászapáti kicsúszott, míg éppen akkor mögötte szintén összeakadt a brit és orosz ellenfele, azaz hárman egyszerre landoltak a védőpalánkban. Az esés utáni felállás a magyar versenyzőnek sikerült a leggyorsabban, azaz megszerezte a továbbjutást érő második helyet.

A sportág szombati programja a férfi 1500 méter és a női 3000 méteres váltó elődöntőjével folytatódik, végül zárásként a finálék következnek előbbi számban.