Perli az Európai Bizottság Magyarországot a CEU miatt

CEU

Az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága elé került az Európai Bizottság Magyarország elleni keresete a lex CEU-ként ismert magyar felsőoktatási törvénymódosítással kapcsolatban. Ez az áprilisban indított kötelezettségszegési eljárás harmadik szakasza.

A felsőoktatási törvény áprilisi módosítása miatt azért indult kötelezettségszegési eljárás, mert a bizottság álláspontja szerint az indokolatlanul szigorú feltételekhez köti a külföldi egyetemek működését Magyarországon. A tavaly tavasszal elfogadott, azóta csak „lex CEU”-ként emlegetett jogszabály előírta, hogy csak olyan egyetem adhat ki a jövőben diplomát Magyarországon, amelyik működéséről államközi szerződés van Magyarország és az adott anyaország között, valamint az egyetem itt és hazájában is egyaránt folytat oktatási tevékenységet. Mivel ezek a CEU esetében nem teljesültek, egyértelműnek tűnt, hogy a mindenféle egyeztetés nélkül, sürgős parlamenti eljárásban elfogadott jogszabály a CEU ellehetetlenítésére irányult. Ráadásul ezt támasztották alá a kormányzati szereplők kijelentései is, akik nyilatkozataikban a „Soros-egyetemnek” titulált CEU-t támadták.

A bizottság azért indított eljárást, mert olyan problémákat látnak a magyar törvényben, melyek általában korlátozhatják a felsőoktatási intézmények működését az unióban. Az EB szerint a módosított törvény sérti a letelepedés, a szolgáltatások nyújtásának, a tudományos tevékenység, az oktatás, illetve a vállalkozás szabadságát garantáló uniós jogot. Az Európai Bizottság úgy gondolja, hogy a törvény túlságosan korlátoz, például azzal, hogy megszabja, hogyan hívhatnak egy egyetemet, illetve hogy csak akkor végezhet külföldön is oktatási tevékenységet, ha az anyaországában is végez hasonlót. A módosított jogszabályt egyébként a Velencei Bizottság is bírálta.

A kormány érvelése szerint viszont a törvény csak az EU-n kívüli egyetemekre vonatkozik, ezért az EU bíróságának sincs köze hozzá.

A CEU már elkezdte teljesíteni a feltételeket, melyeket a magyar kormány szabott meg neki: előzetes megállapodást kötött a New York államban működő Bard College-dzsal, hogy ott folytathasson oktatási tevékenységet, azaz ott legyen amerikai székhelye. A magyar kormány pedig New York állam vezetésével „előrehaladott tárgyalásokat” folytat a CEU itteni működésének elismeréséről – legalábbis erről szóltak a hírek tavaly októberben. (HVG, Index, fm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?