Az aratókoszorú készítése

Fotó: Könözsi István

A férfiak legtöbbször kemény vesszőből, később vastagabb drótból, harang alakú vázat készítettek. A lányok és az asszonyok pedig körbefonták kalásszal. Egy és fél kévényi búza és egykévényi árpa kellett hozzá. Kevés zabot is tettek bele, így bugásabb lett.


Fotó: Könözsi István




A férfiak legtöbbször kemény vesszőből, később vastagabb drótból, harang alakú vázat készítettek. A lányok és az asszonyok pedig körbefonták kalásszal. Egy és fél kévényi búza és egykévényi árpa kellett hozzá. Kevés zabot is tettek bele, így bugásabb lett. Többen készítették. Egy aszszony az ölébe terített vászonzsákon tartotta a vázat, s tetejére madzagot erősített. Segítőtársa kis bokrétákat adogatott neki, amelyek rövid szárra vágott néhány szál búzát, kevesebb árpát és kb. minden tizedik néhány szál zabot is tartalmaztak. Mezei virágot is raktak a bokrétácskák közé, főleg a ma már alig található búzavirágot, amely sokáig megtartva gyönyörű kék színét és keménységét, ékesítette a koszorút. Ezeket a kis csokrocskákat nyolcaskötésű mozdulatokkal a drót mindkét oldalára, szemben egymással felerősítették egészen a keret aljáig, mind a négyszer. Mindig felülről kezdték a munkát. Ha a madzag elfogyott, újra hozzá kellett kötni, nem túl hosszút, inkább többször rövidet, mert ellenkező esetben nehéz lett volna a már felkötött részek között átfűzni. Ha már mind a négy oldalát befonták, óvatosan oldalra fordították, s következett az aljának elkészítése. Lassan körbehaladva ezt is befonták. Az alapkeret szépen betelt, összefüggő, harang alakú, szemet gyönyörködtető fonattal. Végül nemzetiszín szalagokkal díszítették, melyeket a felső résznél erősítették fel. A gazda házához vitték vidám énekszóval. Az első kaszás ő volt az aratógazda adta át köszöntő szavak kíséretében. Idézzünk Marcell Béla bácsi néprajzi gyűjtéséből: „Kedves gazduram! Isten segítségével a mai napon sikeresen befejeztük az aratást. Továbbra is jó egészséget kívánok gazduramnak és az egész családnak. Tartsa meg őket az Isten erőben, egészségben, s kérjük, hogy jövőre is minket válasszon aratójának“. S ezután felcsendült az aratók éneke:

Gazduramnak tisztelettel

jelentjük,

Az aratást ma délben

befejeztük,

Adja Isten, kövér legyen

minden búzaszem,

Fehér lisztből omlós kalács,

puha kenyér szülessen.

Ma már az aratás egészen másképpen zajlik. Ám ezeket a gyönyörű hagyományokat kár lenne elfelejteni. Kössük hát meg az aratókoszorút! Kérjük meg szüleinket, nagyszüleinket, segítsenek nekünk, és közben meséljenek „igaz“ mesét ezekről a régi szép időkről! *

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?