Törökország kész megvédeni Irak területi épségét, ha Bagdad ezt kéri

Ankara |

<p>Törökország kész megvédeni&nbsp;Irak&nbsp;területi épségét, ha Bagdad ezt kérné - jelentette ki Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter kedden az Anadolu állami hírügynökségnek az&nbsp;iraki Kurdisztán függetlenségéről tartott népszavazás nyomán.</p>

"Irak területi egységét nem csak szavakkal támogatjuk. Amennyiben az iraki központi vezetés egy ilyen irányú kéréssel fordul hozzánk, úgy minden erőfeszítést támogatni fogunk a szomszédos ország területi épségének megtartására" - húzta alá a tárcavezető.

Cavusoglu kiemelte: Ankara számára ebben a kérdésben elsősorban Bagdad álláspontja fontos. A miniszter a minap már fenyegetett egy lehetséges katonai beavatkozással Észak-Irakban, ha bántódás érné a kurd területen élő türkmén kisebbség tagjait a referendumot követően.

Cavusoglu közölte azt is, hogy a kurdisztáni vezető ankarai képviselője, Omer Mirani többé nem szívesen látott személy a török fővárosban.

A nap folyamán a törökországi Silopi tartományban iraki-török hadgyakorlatot tartottak, amelyet elemzők a kurdoknak szánt figyelmeztetésként értékeltek.
Irán is manővert tartott a napokban az ország kurdok lakta térségeiben.

Az, hogy Maszúd Barzani, az autonóm Kurdisztán régió elnöke nem kérte ki Törökország véleményét a referendumról "őszintén szólva ... az országunk elleni árulás volt" - emelte ki az Ankarában beszédet mondó Recep Tayyip Erdogan török államfő. Amennyiben Barzani nem korrigálja ezt a "hibát" azonnal, azzal a szégyennel vonul majd be a történelembe, hogy felekezeti és etnikai háborúba döntötte a térséget. A kurd elnök "kalandja" csak rossz véget érhet - tette hozzá.

A török államfő ismételten szankciókkal fenyegetett, és kitartott álláspontja mellett, miszerint a török kormány szempontjából a népszavazás illegitim volt.

"Amint bevezetjük szankcióinkat, minden bizonnyal bajba kerültök" - intézte Erdogan szavait a kurd elnökhöz. "Ahogy elzártuk a csapot, vége van" - tette hozzá, nyilvánvalóan arra a kőolajvezetékre utalva, amely Kurdisztánból vezet Törökországba, s ezzel a nemzetközi piacra. Az észak-iraki autonóm régió bevétele nagyrészt az energiahordozó eladásából származik. A kereskedelem is nagyrészt Törökországon keresztül bonyolítja a régió.

Előzetes adatok szerint az iraki kurd szavazók 93 százaléka igennel voksolt hétfőn arra, hogy Kurdisztán régió és körülötte a kurdok lakta térségek független állammá alakuljanak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?