Draxler: az oktatási szakszervezetek követelései irreálisak

Pozsony |

<p>A szakszervezetek 2017-ben 25%-os, a következő években pedig évente további 10%-os béremelést követelnek. Juraj Draxler iskolaügyi miniszter szerint a követelés irreális, a 25%-os emeléshez legalább négy évre lenne szükség.</p>

A szakszervezet szerint a kormánynak 2020-ra a hazai össztermék (GDP) legalább 6%-át kellene az oktatásügyre fordítania. Draxler ezzel sem ért egyet. "Ez magasan az uniós átlag felett van. A statisztikák öt százalékos átlagot mutatnak" - magyarázta.   Szerdán közös nyilatkozatban foglalták össze követeléseiket oktatásügyi szervezetek és az Oktatási és Tudományos Dolgozók Szakszervezete. Azt szeretnék, hogy 2018-ra minden oktatási intézmény irányítási és finanszírozási jogköre kizárólag az oktatási tárca hatáskörébe tartozzon. Több pénzt kérnek az ágazatnak és a pedagógusoknak. A szakszervezet szerint a kormánynak 2020-ra a hazai össztermék (GDP) legalább 6%-át kellene az oktatásügyre fordítania. Szeretnék, ha a következő választási ciklus végére a pedagógusbérek elérnék a más felsőfokú végzettségű alkalmazottak átlagkeresetének 80%-át. 2017-ben 25%-os, a következő években pedig évente további 10%-os béremelést követelnek. A kezdő egyetemi oktatók alapbérét az átlagkereset 1,7-szeresére emelnék. Gondoltak a nem pedagógiai alkalmazottakra is, a csoport tarifabérét évente frissítetnék, hogy az valóban a minimálbérnek feleljen meg. Sürgetik továbbá a felsőoktatás hosszú távú fejlesztési tervének kidolgozását, és évente 60 millió euróval emelnék az állami felsőoktatási intézmények működésére szánt összeget. „Azt szeretnénk, hogy a választások után alakuló új kormány prioritásként kezelje és végre megoldja az oktatásügy problémáit. Az új kabinet a kormányprogram megalkotásakor a nyilatkozatból induljon ki” – mondta Pavel Ondek, a szakszervezet elnöke, aki szerint reális követeléseket állítottak össze.  Ma is tüntettek a pedagógusok A fényesebb jövőért és az iskolaügyben uralkodó állapotok jobbításáért tüntettek ma a pozsonyi Fő téren. Mintegy kétezer pedagógus, egyetemista, diák és szülő gyűlt össze, a transzparenseken, sípokon és csengőkön kívül előkerültek a mobiltelefonok és az elemlámpák is, hogy ezekkel világítsanak rá az iskolaügy súlyos problémáira. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?