Drámai diadal a románok ellen

<p>A nagyszerűen küzdő magyar válogatott 20-19-re legyőzte a román csapatot a magyar-horvát rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság debreceni középdöntőjében, szombaton, így maradt esélye arra, hogy az elődöntőbe jusson.</p>

Eredmény:    középdöntő, I csoport (Debrecen), 1. forduló:Magyarország-Románia 20-19 (10-8) Debrecen, Főnix Csarnok, 5000 néző, v: Zotin, Volodkov (oroszok)gól: Triscsuk 4/2, Szucsánszki 4, Tomori 3, Kovacsics 2/1, Tóth 2, Bulath 1, Bódi 1, Mayer 1, Mészáros 1, Kovacsicz 1, illetve Neagu 8/4, Bradeanu 3, Perianu 2, Babeanu 2, Pirvut 1, Ciuciulete 1, Chintoan 1, Chiper 1 A románokat bevonuláskor kisebb fütty és néhány sértő szó fogadta, a himnuszukat pedig egy csoport háttal állva, illetve ugrálva hallgatta meg.    Agresszív védekezéssel kezdett mindkét csapat, az első gólra öt és fél percet kellett várni - Szucsánszki talált be -, addig Ungureanu és Kiss mindent fogott. Tacalie kiállítása után Tomori volt eredményes, míg a vendégek először a 11. percben avatták fel Kisst (2-1).    A sok hiba miatt a románok szövetségi kapitánya 4-2-es hátrányuknál a 14. percben időt kért. Szucsánszki addigra már háromszor verte át a védelmet, így a románoknál több poszton csere történt. Ezután a magyarok kerültek hullámvölgybe, a legnagyobb ziccerek is kimaradtak, a kapuban Ungureanu sziporkázott, ennek eredményeként a román csapat egyenlített (18. perc: 4-4). Németh András szövetségi kapitány is cserélt, ettől újra lendületbe jött a házigazda együttes, és Chintoan büntetése alatt ellépett 8-5-re. Az előny kiharcolásában jelentős érdemei voltak a debreceni nevelésű Kissnek, aki nagyon jól védett ebben a szakaszban.    Mészáros és Kovacsics kiállításakor 3-1-es periódust produkáltak a románok, akiktől aztán Neagu ült ki Triscsuk megütéséért, a magyar játékos pedig góllal büntetett a szünet előtt.    A második félidőben a hagyományoknak megfelelően pályára lépett a Planéta-Mayer kettős, amely rögtön gólt hozott össze. Az ex-győri Bradeanu azonban gondoskodott róla, hogy csapata ne szakadjon le.    Mindkét oldal keményen védekezett, ugyanakkor a magyar átlövéseket egyre jobb százalékkal védte a vendégek hálóőre. A 38. percben 13-13-ra módosult az állás, noha előtte még 11-8-ra vezettek a magyarok. Amikor pedig a románok legnagyobb ásza, Neagu bevágta a büntetőjét, együttese először vezetett (14-13), Németh pedig időt kért.    A magyarok megpróbálták az addig alig foglalkoztatott szélsőket is bevonni a játékba, majd Triscsuk - először az Eb-n - hétméterest rontott 16 jó kísérlet után. Pirvut kiállítása alatt viszont éppen ő javított, ráadásként Tomori fordított.    Innen váltott vezetéssel haladt előre a két válogatott, közben néhány bírói ítéletet Németh szóvá tett. Neagu egyre inkább belelendült, sorra dobta a gólokat, a 48. percben, csapata 17-15-ös vezetésénél már nyolcadszor talált be.    Az Eb-re frissen becserélt Tóth hatperces gólcsendet tört meg, ám továbbra sem volt ütőképes a támadóalakzat, hiába cserélt sokat a kapitány.    Az utolsó öt perc 19-17-es román vezetésről indult, de fogcsikorgatva sikerült egyenlíteni. Ciuciuletét kiállították, létszámfölényben pedig Bódi már a magyarokat juttatta előnyhöz (20-19). Bulath sem úszta meg Neagu lerántását, de a románok legjobbja azután mellé lőtt, majd még támadó szabálytalanságot is fújtak.    A románok 11 másodperccel a vége előtt megkapták a labdát, időt kértek, ám Neagu utolsó kísérleténél Kiss kitolta a labdát a bal felső saroknál.    A lefújás után egymás nyakába borultak a magyarok, a csarnok pedig szinte felrobbant a hangorkánban.    Németh András a találkozó utáni sajtótájékoztatón köszönetet mondott csapatának a fantasztikus küzdésért.    "A kapusteljesítményünk és a védekezésünk nagyon jó volt, a nagyon erős román csapattól kevés gólt kaptunk. A támadójáték viszont gyengére sikerült, minden játékosomtól többet várok támadásban, de a küzdőszellem olyan magas szintű volt, hogy ezzel a gyenge támadójátékkal is nyerni tudtunk" - összegzett a szakvezető.    Szucsánszki Zita úgy fogalmazott: borzasztóan büszke a csapatra.    "Végre jól jöttünk ki a végjátékból. A kapusteljesítmény is remek volt, az Eb-újonc Tóth Gabi is hozzátette a maga teljesítményét a játékhoz, Mészáros pedig szétverte a román támadókat védekezésben" - mondta.    Gheorghe Tadici, a románok szövetségi kapitánya kiemelte, hogy a magyar csapat rászolgált a győzelemre, de hozzátette: ha nem lettek volna ilyen balszerencsések, győzhettek vagy legalább pontot szerezhettek volna. A bírókkal nem kívánt különösebben foglalkozni, csupán annyit jegyzett meg, hogy volt több vitatható ítéletük.    A magyarok dánok elleni hétfői találkozójának a tétje az lesz, hogy melyik csapatnak marad esélye a négy közé kerülésre. Korábban:Norvégia-Spanyolország 29-26 (16-16)Dánia-Lengyelország 28-19 (9-9) Az állás: 1. Norvégia 6 pont, 2. Magyarország 4 (75-69), 3. Spanyolország 4 (82-77), 4. Dánia 3, 5. Románia 1, 6. Lengyelország 0Az első két helyezett jut az elődöntőbe, a harmadik az ötödik helyért játszik. A további program:hétfő:Spanyolország-Románia 16.00Lengyelország-Norvégia 18.15Magyarország-Dánia 20.30    szerda:Lengyelország-Románia 16.00Spanyolország-Dánia 18.15Magyarország-Norvégia 20.30