Ebben a hónapban megkezdhetjük a későbbi érésű almák és körték színelőszedését. A gyümölcsöt feltétlenül érettségi fokuk szerint, szakaszosan szedjük. Az almaszüretet ne kezdjük meg harmatos reggelen, hanem csak a harmat felszáradása után.
Ne szüreteljük az almát, amíg harmatos
A mogyoróbokrok alól rendszeresen szedjük fel és semmisítsük meg a mogyoróormányos lárvája által károsított és moníliával fertőzött, lehullott mogyorót. Ez a mechanikai védekezés csak addig eredményes, amíg a mogyoró héján körülbelül 2 mm átmérőjű lyuk formájában nem látjuk a talajba vonult lárva kifurakodási nyílását.
A karalábé gumói vízhiány esetén aprók maradnak és fásodnak, túlöntözésre viszont repedeznek. Száraz időben a karalábé és a karfiol 2–3 naponta 4–8 mm frissítő öntözést igényel. A sóskát szedjük, az új telepítést 5–10 mm vízzel öntözzük. Vethetünk áttelelő spenótot, az őszit már szedhetjük 4–6 leveles állapotban. Ha a szikleveleket nem tépjük ki, akkor a fagyokig új leveleket nevel. A másodvetésű zöldborsót egy-két naponta szedjük, hetente 25–30 mm vízzel öntözzük. Ugyancsak szedhetjük a karós és bokorbabot, valamint a tejesérésű kukorica csöveit, s igény szerint a gyökérzöldségeket is, száraz időben öntözésüket folytassuk.
A paradicsom és paprika szedésekor ne hagyjuk a növényeken vagy a tövek között a kórokozókkal fertőzött, foltos, rothadó egyedeket. Ezek eltávolításával a még érőfélben levők károsodását előzzük meg. Érdemes ezt a védekezési módot alkalmaznunk, hiszen a folyamatos szedés miatt növényvédő szert nem használhatunk.
Kertünk díszfái, cserjéi, sőt a rózsabokrok, futónövények alól is gereblyézzük össze a már lehullott leveleket, és égessük el, mert a korai lombhullás a különböző károsítók fertőzésének következménye. Örökzöldjeinket és a gyepet továbbra is rendszeresen öntözzük. Az évelők tőosztása, és nagyobb felület gyepesítése előtt győződjünk meg a talajlakó kártevők egyedszámáról. Az egynyáriak közül, ha nem kívánunk róluk magot szedni, távolítsuk el a virágágyból a hervadtakat.
Mielőtt a szobába vagy más védett helyre vinnénk az eddig szabadon tartott cserepes növényeinket, győződjünk meg, hogy nem fertőzöttek-e. Ha a leveleken, levélnyeleken vagy a megfásodott részeken takácsatkákat, pajzstetveket találunk, védekezzünk ellenük.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.