Mielőtt a fát kiültetnénk

Ismét eljött a gyümölcsfa és szőlő telepítésének az ideje. Most ismét lehetőségünk van az új, modern, nagy hozamú gyümölcs- és szőlőfajták ültetésére. A facsemeték vásárlásakor azonban legyünk körültekintőek.

Jó tanács a kertészkedőknek: csak jó minőségű szaporítóanyagot vegyünk, tehát ne legyen kiszáradt, megfagyott vagy mechanikai sérülésektől károsodott. Ne csak a törzsre, hanem a korona épségére is figyeljünk. Döntő szempont azonban az, hogy a gyökérzet minősége kifogástalan legyen, akárcsak a föld feletti részeké. Nem szabadna előfordulni, de időnként mégis megtalálhatjuk a vásárolt oltványok gyökérzetén az agrobactériumos gyökérgolyvát, a roseliniás gyökérpenészt és a szegecsfejű gyökérgombát. Elsősorban a dugványalanyú csonthéjasokon fordul elő a leukosztómás elhalás libabőrös tünete is.

Az alma és a körte törzsén, vesszőin előfordulhat a fomopsziszos kéregelhalás tünete, a pirosra színeződő, majd a spóratelepek képződése miatt rücskössé vált vesszőhéj. Az alma alanyokon nem lehet vértetűtelep, vagy vértetű gyökérlakó alakja által okozott duzzanat. Az ilyen tüneteket mutató fákat ne vásároljunk!

Vigyázzunk a konténeres oltványok vásárlásakor is, mert az ilyen fák gyökere sokszor meggörbülve, körbetekeredve helyezkedik el a műanyagzacskóban. Ennek oka az a helytelen faiskolai gyakorlat, melynek során nem a gyökeres alanyt ültetik el a konténerbe és azt ott nevelik, hanem az elmúlt őszi értékesítés után megmaradt gyengébb, méreten aluli oltványok már megfásodott gyökereit erőltetik – természetellenesen meggörbülve – a konténerbe. Ezek a meggörbült gyökerek a telepítést követő alapos beöntözés után egy ideig még élnek, de az első csapadékszegény, aszályos, vagy az oltvány számára fokozott vízigényű időszakában már nem tudják a mélyebb talajrétegből felvenni a vizet, így a fa sínylődik, majd elpusztul.

A gyümölcs csemetefákat a faiskolák koronás vagy suháng oltványoknak nevelik. A suháng telepítése után nagyobb lehetőségünk van arra, hogy a nekünk tetsző koronát alakítsuk ki. Mindenekelőtt a korona magasságát tudjuk szabályozni a kívánatos szinten való visszametszéssel. Ha sövényt szándékozunk nevelni, akkor is ezt a csemeteformát érdemes választani.

Nem elég azonban a csemetét kiválasztani, hazavinni, majd – ahogy azt az elárusítóhelyen mondták – mielőbb elültetni. A késedelem nélküli ültetés valóban nagyon fontos követelménye a csemeték mielőbbi megeredésének, hiszen a hosszú ideig hányaveti módra letett fácska gyökérzete néhány nap elteltével annyi vizet veszíthet, hogy véglegesen kiszárad. Ha nincs időnk azonnal, vagy a vásárlás után egy-két napon belül elültetni, akkor leghelyesebb, ha a telepítésig elvermeljük az oltványokat. Itt hívnám fel az Agrisorb adalékanyag pótolhatatlan szerepére. Az anyagot oldjuk fel vízben közepesen hígra, és a gyümölcsfák gyökerét 15–20 percig áztassuk benne, utána a fát vermeljük el. Az eredés biztosabb, és a fa a továbbiakban kiegyenlítettebben fejlődik.

Gödörásáskor a talaj felső rétegét a gödör egyik, az alsóbb rétegeket a másik oldalára tegyük. A csemete ültetésekor a földet fordított sorrendben töltsük vissza, közben óvatosan – a cipő hegyével – tapossuk meg a gyökerek körül jól eligazított morzsalékos talajt, így a vékony fiatal gyökerek nem sérülnek meg. Jó, ha a gödörbe visszakerülő földbe keverünk egy-két evőkanálnyi Agrisorbot, így a visszakerült föld sokáig megtartja a nedvességet, és védjük a fagyökereket a kiszáradástól a télen és a következő évben. Nem baj, ha a fácska ültetéskor kissé magasabbra kerül, mert a téli talajülepedés következtében a helyére süllyed. A túl magas ültetés viszont nem jó, mert a téli fagyok könnyebben kárt tehetnek a gyenge gyökerekben.

Hátrányos viszont a mély ültetés, ilyenkor az oxigénigényes gyökerek kevés levegőhöz jutnak, szöveteik lassan elhalnak, a tápanyagok felvétele lassan megszűnik. Ezért a mély ültetés sokkal veszélyesebb a magasabb ültetésnél. Karó csak az erősen széljárta helyeken, vagy ott kell a fák mellé, ahol laza talajba gyenge növekedésű alanyon levő fajtát ültettünk. Az ültetés befejezésekor a csemete körül a földet tányérozzuk ki, hogy a téli csapadék jobban a gyökerekhez jusson.

Szenteljünk több időt a telepítés előkésztésére, az istállótrágyázott és jól műtrágyázott talajba való ültetést a fiatal fák nagyon meghálálják. Lehet, hogy az ültetés előtt elvégzett talajvizsgálat alapján talajfertőtlenítést (fonálférgek, rovarlárvák esetén) is végezni kell. Ezt a nálunk is engedélyezett rovarölő szerekkel végezhetjük: Basamid G, Basudin 5 G, Diazinon 5 G, Dursban 5 G, Marshal 25 EC. Ebben az esetben azonban ügyelni kell a várakozási idő betartására a fatelepítés előtt.

A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?