A mézgásodást leggyakrabban a csonthéjas gyümölcsfáink törzsén szoktunk tapasztalni. A mézga megjelenése nem betegség, hanem tünet. A fa számtalan okból védekezhet ebben a formában. A mézga legtöbbször mechanikai sérülések helyén jelenik meg, elzárva az utat a különféle kórokozók és kártevők elől.
Mézgafolyás ellen sóska
A mézgásodást leggyakrabban a csonthéjas gyümölcsfáink törzsén szoktunk tapasztalni. A mézga megjelenése nem betegség, hanem tünet. A fa számtalan okból védekezhet ebben a formában. A mézga legtöbbször mechanikai sérülések helyén jelenik meg, elzárva az utat a különféle kórokozók és kártevők elől. A folyást okozhatja a magas talajvízszint, rovarrágás, az erős metszés és még rengeteg más dolog is. Gyakran okozza a mézgásodást egy gomba és egy baktériumfaj együttes fertőzése, amely súlyos esetben a kajszi- és őszibarackfák gutaütéséhez, pusztulásához vezet. Ennek megelőzése céljából e fák metszését csak a rügyfakadás, a nedvkeringés megindulása után kezdjük el, és májusig fejezzük be. Mivel egy tünetről van szó, nem elég magát a tünetet kezelnünk, hanem a mézgafolyást kiváltó okot kell megtalálnunk. Ha ez sikerült, akkor már érdemes a mézgásodás ellen is helyi kezelést alkalmaznunk. A mézgafolyásnál lévő kéregdarabokat távolítsuk el és tisztítsuk ki a sebet egy éles késsel az egészséges részekig. Népi megfigyelés, hogy ha ezután a sebet a sóska levelével dörzsöljük be, akkor az általunk ejtett friss sebzés helyén sem indul meg a mézgaképződés és a seb is hamarabb gyógyul, egészséges kéreg fejlődik rajta. (www.kertpont.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2021. 03.09.
Vetés és a palántanevelés a kertekben
2017. 04.06.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.