A felvételen az látható, ahogyan a tettes ellopja az egyik dísznövényt a belvárosi étterem teraszáról (fotó: Komárom Város/facebook)
Egyre több a lopás és a rongálás Komáromban, új kamerákkal fékeznék a bűnözést

Az apróbb lopások, károkozások, kihágások miatt a város a közeljövőben jelentősen bővíteni és korszerűsíteni fogja a kamerarendszert. A felvételek figyelésébe és elemzésébe be szeretnék vonni a mesterséges intelligenciát is.
Az elmúlt hónapokban több, kisebb kihágást bemutató poszt jelent meg Komárom városának hivatalos Facebook-oldalán. Ezekben rendszerint azt is közölték, hogy a városi rendőrségnek sikerült kézre keríteniük az elkövetőket.
Legutóbb arról adtak hírt, hogy a város szívében található étterem teraszáról és egy másik helyről egy tolvaj dísznövényeket lopott el május közepén.
Rendőreink viszonylag rövid időn belül azonosították a gyanúsítottat, akivel szemben eljárást kezdeményeztek. A nyomozás során felmerült tények arra utalnak, hogy nem egyszeri esetről van szó, a tettes valószínűleg megrendelésre dolgozott
– áll a posztban, amelyben egyben kiemelik: a városi rendőrség a korábbi időszakhoz képest a vagyon elleni kihágások számának növekedését tapasztalja.
Intelligens kamerafejlesztés
A témával kapcsolatban több kérdéssel fordultunk a városházához. Keszegh Béla (független) polgármester megerősítette: apróbb lopásokból és rongálásokból valóban több van, mint korábban a városi rendőrség adatai alapján. Az ő munkájukat elsősorban a kamerarendszer fejlesztésével próbálják segíteni. Ezekben az esetekben ugyanis az eszközpark jó szolgálatot tud tenni az elkövetők kézre kerítésében – beleértve egyébként a magánkézben levő biztonsági kamerákat is. „Az egyiken még nem látszik az arca, a másikon már igen. Tehát néha több kamerafelvételből tudják összerakni a teljes képet” – magyarázza Keszegh.
A város most adott le egy néhány százezer euró értékű pályázatot a Komárom, Ógyalla, Bajcs és Érsekújvár alkotta fenntartható városfejlődést szolgáló csoportosulás (UMR) tagjaként. Nemcsak a belvárosban, de a rendőrség által adatolhatóan „problémásnak” tartott területeken is új eszközöket szerelnének fel.
Szeretnénk bevonni a felvételek elemzésébe a mesterséges intelligenciát is. Ez nemcsak felismeré az elkövetőket, hanem érzékelné azt is, ha valami szokatlan történik a felvételen. Mert amikor egyre több kamerafelvételünk van, akkor előjön az a probléma, hogy most ki fog egyszerre 40-50 kamerát nézni, és látni azokon minden lényegeset. Erre az élő személyzet már nem képes, de vannak olyan cégek, amelyek szoftverei ezt meg tudják tenni, majd figyelmeztetést adnak, ha valami rendkívülit érzékelnek
– fejtegeti a polgármester, hozzátéve, hogy testkamerákkal is el szeretnék látni a városi rendőröket.
A Btk. módosítása is problémát jelenthet
A polgármester szerint a teljes képhez hozzátartozik az állami rendőrség kapacitáshiánya is, amely emiatt korlátozni kénytelen a járőrök számát. Sőt adott esetekben, például a határellenőrzések alkalmával ők veszik igénybe a városi rendőrség segítségét.
Keszegh felhívta a figyelmet arra a problémára is, amit a büntető törvénykönyv tavalyi módosítása okozott. A polgármester ezzel több között arra a változásra utalt, melynek köszönhetően 700 euróra emelkedett az a felső határ, amely alatt a lopás csak szabálysértésnek minősül. Így több eset minősítése megváltozott, ám Keszegh kommentárja szerint ettől még „nem javult meg Szlovákia”. Ez nehezíti a kisebb értékű károkozások kezelését, amelyek viszont „eléggé bosszantóak” a károsultnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.