Körbevesz a kép és a hang (Forrás: Zene Háza/Palko György)
Vizuális Pink Floyd-költészet Budapesten (Fotók, videó)

Május 8-tól folyamatosan látható a budapesti Magyar Zene Háza immerzív mozitermében, a Hangdómban a The Dark Side of the Moon című Pink Floyd-lemez dalaira készült 360 fokos audiovizuális élmény, amely egyszerre múltidézés és utazás a jövőbe.
Ez a produkció az 1973-as ikonikus album megjelenésének 50. évfordulójára készült, és több országban vetítették már. Tavaly Brünnbe, illetve hozzánk is eljutott, konkréten a garamszentkereszti (Žiar nad Hronom) planetáriumba. Ez az egyetlen olyan vizualizáció, amelyet a Pink Floyd tagjai hivatalosan is jóváhagytak, vagyis elégedettek voltak vele. Kifejezetten kupolákban és dómterekben való vetítésre készítette a kanadai Hubblo stúdió megbízásából a londoni székhelyű NSC Creative.
Érdekesség, hogy a The Dark Side of the Moon már megjelenésekor kapcsolódott a kupolaszerű terekhez, a lemezbemutató sajtótájékoztatót ugyanis a londoni planetáriumban tartotta az EMI kiadó 1973. február 27-én. Bár az épület kupolája akkoriban csak csillagokat, csillagképeket és a kozmosz képeit tudta megjeleníteni a zene alatt, az esemény hatalmas sikert aratott, de a zenekar tagjai bojkottálták, azaz nem jelentek meg rajta.
Ötven évvel később – a technológia hatalmas fejlődésének köszönhetően – teljes körű dóm-élményként, látványos audiovizuális utazás formájában tért vissza a rocktörténet egyik remekműve.
A 42 perces lemez teljes anyagát feldolgozó vetítés tíz részre oszlik, a számok időrendi sorrendjét követve, saját tematikával. Néhány futurisztikus hangulatot áraszt, míg mások nosztalgikus utalások a Pink Floyd vizuális ikonográfiájára. Megjelennek a zenekar rajongói számára ismerős szürreális animiók is, az űr lenyűgöző képeivel kombinálva, és a zenével párhuzamba állítva.
Az albumot újrakeverték, és a dómterekre jellemző térhatású (surround) hangzással szólal meg mintegy negyven hangszóróból. Egyes hangszerek jobban „kidomborodnak“, mások kevésbé dominálnak, így az album anyagát alaposan ismerőket is érik meglepetések.
A zenei összhatás abszolút friss – szinte el sem hisszük, hogy 52 évvel ezelőtt készült zenét hallunk. A látogatók ráadásul kényelmes babzsákokon ülve vagy elheverve nézhetik a show-t.
Minden irányból körbevesz a kép és a hang, ami olyan élményt nyújt, mintha egy planetáriumban az égbolt helyett kisfilmeket néznénk egy zenekar közepén ülve.
Sokféle térhatású vetítés szerepelt már eddig is a Magyar Zene Háza kínálatában, a természetfilmektől a művészettörténeti, várostörténeti alkotásokon és animációs rövidfilmeken át égészen az absztrakt, kortárs kísérleti filmekig. Ez a populárisabb tematikájú Pink Floyd-műsor első találkozásnak, ismerkedésnek is kiváló lehet. És azoknak is ajánljuk, akik anno jártak a népligeti Planetáriumban működő LézerSzínházban. Ott 1986-ban mutattak be egy magyar készítésű Pink Floyd-produkciót, amely több lemez dalaiból válogatott. Azóta minden szempontból sokat fejlődött a technika, így a Zene Házában megtapasztalható élmény többszörösen túlszárnyalja az akkorit.
Ráadásul a Pink Floyd-premier kapcsán elindult egy hosszú távú együttműködés a Magyar Zene Háza és a Hubblo között, melynek keretében további tartalmak bemutatását tervezik, és magyar gyártású audiovizuális produkciók nemzetközi terjesztéséről is folynak egyeztetések.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.