Ahogyan egy ötéves lerajzolna egy popsztárt - Chappell Roan (TASR/AP felvétel)
Új zenei forradalmárok és visszatérők a Sziget fesztiválon

Ez a hatnapos esemény Európa egyik legnagyobb és legváltozatosabb zenei és kulturális fesztiválja, amely évente több mint 500 000 látogatót vonz a világ minden tájáról. Idén augusztus 6. és 11. között rendezik meg a szokott helyen, az óbudai Hajógyári-szigeten, ahol több mint 1000 programmal várják a látogatókat.
A kínálat már rég túlmutat a zenén, a látogatók részt vehetnek színházi előadásokon, táncbemutatókon, cirkuszi produkciókon, különféle beszélgetéseken, stand-up műsorokon, sporttevékenységeken, workshopokon. A fesztivál területén számos művészeti installáció és interaktív kiállítás is található, amelyek még gazdagabbá teszik az élményt. Mégis elsősorban a zene miatt érkeznek ide a legtöbben – és persze a különleges atmoszféra miatt.
Bár ma már összességében több a külföldi látogató, mint a hazai, a szervezők mindent megtesznek a magyar résztvevők elégedettsége érdekében. Kedvezményes napijegyek, háromnapos bérletek és teljes, hatnapos bérletek is kaphatók, valamint különböző VIP csomagok is elérhetők. A fesztivál könnyen megközelíthető Budapesten belül, és számos szálláslehetőség áll rendelkezésre a közelben azok számára, akik nem akarnak a helyszínen sátrat verni, vagy beköltözni az előre felépített luxus- és standard sátrakba.
Mivel még mindig a Nagyszínpad kínálata a fő vonzerő, nézzük, kik lépnek fel idén a legfontosabb deszkákon!
Az arctetkós csodabogár
Post Malone egy külön kategória a könnyűzenén belül. Idén ő volt a kaliforniai Coachella fesztivál egyik headlinere, de a Szigeten is fellépett már: 2019-ben, egyedül szórakoztatta a nézőket. Az arctetkós amerikai rapper már akkoriban is a világ egyik legnépszerűbb hiphop előadójának számított a Z-generációs fehér közönség körében. A bőrszínt azért hangsúlyozzuk, mert a fekete rapperek a mai napig nem fogadták be maguk közé Posty-t, azt állítva, hogy élősködik a fekete kultúrán, felvizezi, poposítja, trappesíti azt, és semmi köze a valódi hiphophoz. Mivel azonban a „valódi hiphop” mára a mainstream része lett, sokkal közelebb került a popzenéhez, mint amennyire azt a műfaj nagy öregjei anno el tudták volna képzelni. Ráadásul a még mindig csak 30 éves Post Malone az egyel-kettővel idősebb nemzedéket is meghódította a covid-lockdown első hónapjában, 2020. áprilisában. Teljesen váratlanul streamelt egy brutálisan jó, 15 dalt tartalmazó Nirvana-blokkot a nappalijából, a Blink-182 dobosa, Travis Barker, Nick Mack gitáros és Brian Lee basszusgitáros társaságában. A streaming-közvetítés alatt és után adakozni lehetett a covid-kórházak számára, és másnapra félmillió dollár gyűlt össze. Ez a nyolcvan perces felvétel akkora sikert aratott világszerte, hogy idén bakelitlemezen is megjelent. Posty változatlanul A-listás sztárnak számít, és mivel sosem lehet tudni, mit talál ki a színpadon, hatalmas az érdeklődés a koncertjei iránt.
Aki a KISS női tagja is lehetne
A Sziget szervezői egyébként is lépést tartanak a korral, idén igazán aktuális fellépőket sikerült leszerződtetniük. Érkezik például Chappell Roan, aki Sabrina Carpenter mellett a tavalyi év legnagyobb berobbanója volt Amerikában, és máris a Z-generáció Madonnájaként emlegetik. Zenéjét valahová a 80-as évek szintipopja és a 2000-es évek pop-rockja közé lehetne belőni, de meghökkentő drag queen-imidzse is sikert aratott. Fehérre festett arcával és szürreális hajkoronájával akár a KISS együttes előtt is felléphetne. Szinte szállóigévé vált a következő mondata „Ha egy ötéves gyerek lerajzolna egy popsztárt, az úgy nézne ki, mint én”. Pink Pony Club című megaslágerét csak az nem hallotta, aki füldugóval közlekedett, vagy nem járt plázában, mert hónapokon át félóránként át ez szólt mindenütt. Az amerikai énekesnő egyébként nem számít abszolút kezdőnek a szakmában – csaknem tíz éve írja és adja elő saját dalait. Először a YouTube-on próbálkozott, aztán 2017-ben egy kiadó leszerződtette, akkor jelentek meg első számai, amelyekkel még nem sikerült berobbannia, ám amikor Olivia Rodrigo „előzenekara lett”, illetve fellépett a Coachellán, a közönség is felfigyelt rá, idén pedig már Grammy-díjat kapott – ő lett a legjobb új előadó, sőt fel is lépett a díjátadó gálán, ahol egy hatalmas rózsaszín pónin ülve kezdett énekelni.
Összművészet közérthetően
A brit FKA Twigs, polgári nevén Tahliah Debrett Barnett dalszerző-énekesnő és vizuális művész, a 2010-es évek egyik leginnovatívabb előadója. Karrierjét háttértáncosként kezdte, 2014-es debütáló albuma, az LP1 kísérleti R&B és elektronikus hangzásvilága miatt rögtön kultikus státuszba emelte. Művészetében a test, a spiritualitás és a technológia határvidékein mozog, klipjei gyakran önálló vizuális performanszok. A Magdalene című (2019) albuma lírai mélységgel dolgozza fel a női sebezhetőséget és erőt. Divatikonként is újradefiniálta a popkultúra határait, minden megmozdulását a mély személyesség, a műfaji kísérletezés és vizuális radikalizmus jellemzi.
Egyéb nyalánkságok
Érkezik továbbá A$AP Rocky, aki igazi hiphop-újító, ahogy saját műfajában Charli XCX, Little Simz, Michael Kiwanuka illetve a The Last Dinner Party is annak számít. Idén először lépnek fel K-pop sztárok a Szigeten: a Kiss Of Life nevű négytagú koreai lánycsapat. Ők 2023-ban debütáltak, és máris hasítanak a nemzetközi porondon. A női szívek megdobogatója, Shawn Mendes visszatérő vendég a Szigeten, még mindig ifjúnak számít, és nem csak régi rajongóit várja szeretettel. A harmincasok-negyvenesek egyik „célszemélye” pedig a hozzá hasonlóan szintén kanadai Nelly Furtado lehet – ő volt a kétezres évek egyik legnépszerűbb énekesnője, aki hosszú kihagyás után igyekszik ismét labdába rúgni.
A trance zene mesterét, a holland Armin van Buurent nyilván nem kell bemutatnunk, ahogy a francia Justice duót sem. Aki pedig futurisztikus élményre vágyik, annak privát tippként az ausztrál Empire of the Sun szinti-duót ajánljuk. További titkos favoritunk a Papa Roach, mert ez az amerikai nu-metal zenekar egyszerűen nem hajlandó belenyugodni, hogy véget ért a nu metal-éra - nagy vehemenciával igyekeznek meggyőzni a nagyérdeműt ennek ellenkezőjéről. Ők egyébként talán mindig is jobbak voltak élőben, mint lemezen, ahogy erről korábban már a Sziget közönsége is meggyőződhetett.
Magyarok a Nagyszínpadon
Örömteli tény, hogy idén is lesznek magyar előadók a Nagyszínpadon, konkréten Pogány Induló, a hiphop-szcéna jelenlegi első számú fiatal sztárja, illetve az évek óta sikert sikerre halmozó Дeva, azaz Takács Dorina, aki nagyon izgalmas saját világot teremtett atmoszférikus, lágy hangzásokat pulzáló basszusokkal ötvöző szerzeményeivel, melyekben magyar népzenei elemek is megjelennek. Előbbi – nyelvi okokból kifolyólag - elsősorban a magyar közönséget mozgathatja meg, utóbbi a külföldieket is. Mindkettőjüknek szívből szurkolunk.

Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.