Pillanatkép a Cirque Alfonse Animal című előadásából
Minden, ami nem zene a Szigeten
Ma kezdődik és jövő szerda hajnalig tart a 29. Sziget Fesztivál, amely csak a Covid miatt nem volt már tavaly jubileumi. Nemcsak azért menőbb, mint a Coachella vagy a Glastonbury, mert hosszabb ezeknél, és a HÉV mellett hajóval is megközelíthető, hanem mert a koncertek mellett egy csomó nem zenei programot is kínál.
A legnívósabb felhozatalt évek óta a cirkuszi helyszín prezentálja, amely egy külön entitás lett, dobpergés nélküli világszámokkal, vagyis az „újcirkusz” nevű – már nem is annyira új – műfajt preferálják. A városról városra járó, állatkínzó vándorcirkuszokhoz szokott publikum kitörő örömmel fogadta ezt a másfajta megközelítést, ahol általában egy sztoriba ágyazva, modern díszletben, a fényhatásokra, zenére, atmoszférateremtésre is fókuszálva mutatják be produkcióikat az artisták.
A Cirque du Sziget nevű helyszín idén az eddiginél is impozánsabb kínálattal készült. A cirkuszi sátor 1000 férőhelyes, azaz nem kell fél órával beengedés előtt sorban állni, és amíg odabent átszerelnek, a kültéri színpadon zajlanak az események. Így napi tíz produkció is befér a programba, amely mindennap ugyanaz, 14 órakor kezdődik, és a nagyszínpados headliner alatt, azaz 21.00–23.00 óra között szünetel. A kiszemelt koncertek közti üresjáratokat szépen ki lehet tölteni egy kis cirkusszal, és a hetijegyeseknek arra is esélyük van, hogy valamennyi produkciót láthassák különböző napokon, ahogy az „órarendjük” megengedi.
A Sziget és a Cirkusziskolák Nemzetközi Szövetsége együttműködése jóvoltából idén két artistaképző növendékei is tiszteletüket teszik a fesztiválon. Egyikük a guineai Amoukanama Circus FA, akik már szerepeltek America's Got Talentben is, másikuk pedig a Baross Imre Artistaképző Iskola. Az első társulat előadása kültéri, míg a másikuk János vitéz-adaptációja minden nap a sátor nyitóműsora.
Érdekes színfoltja lesz a Szigetnek a prágai Cirk La Putyka társulat műsora, ahol cseh artisták és Ukrajnából menekült fiatalok adnak elő egy személyes történetekkel tarkított műsort. És még egy produkciót hadd emeljünk ki, mert csupa jót hallottunk róla. A kanadai Cirque Alfonse társulata már veteránnak számít, ugyanis harmadszor térnek vissza az Óbudai Hajógyári-szigetre. Animal című új műsorukban három generáció játszik együtt, könnyed és humoros, felejthetetlen élményt ígérve.
A Színház- és Táncsátor az utóbbi tíz évben alaposan átdimenzionálódott. Anno (15-20 éve) még budapesti független színházak versengtek a jelenlétért magyar nyelvű produkciókkal, hogy reklámot csináljanak maguknak. Amióta több a külföldi szigetelő, mint a magyar, a szervezők a „kevés szöveg, sok akció”- elv megvalósítására törekszenek, vagyis inkább a tánc, a mozgásszínház, a látványos produkciók irányába mozdultak. Ez a helyszín is délutánonként, kora este, illetve a nagyszínpados „lámpaoltás” után éli világát. A gazdag kínálatból szemezgetve mindenképp meg kell említenünk a brit Requardt & Rosenberg társulat Future Cargo című műsorát, amely naponta 23.15-kor látható. Ez egy kamion oldalán elinduló audiovizuális show, mely alatt furcsa, idegen karakterek tűnnek fel a színen. A sci-fi táncmozdulatok és jelmezek mellett, a fejhallgatón át hallottakkal válhatunk ennek a furcsa világnak a részeseivé.
Ezen a helyszínen egyébként nem ismétlődnek naponta a produkciók (a fent említett műsorszámot leszámítva), ezért érdemes böngészni a programot. Annál is inkább, mivel a szervezők gondosan állítják össze a színpad nemzetközi kínálatát, nem videók alapján válogatnak, minden egyes produkciót megnéznek, mielőtt aláírnák a szerződést. Erre a feladatra van egy külön utazó kritikusuk, ami ritkaság a közép-európai fesztiválszakmában. Mi pedig igyekeztünk látatlanban kiválasztani a két legizgalmasabbnak tűnő produkciót az idei felhozatalból. Íme.
A spanyol Marcat Dance társulat három táncosa szombaton és vasárnap Adama címmel mutat be egy mozgalmas koreográfiát. A téma a természet és az ember közötti mély kapcsolat. „A fák a felszínen különállónak tűnhetnek, de a föld alatt gyökereik összefonódnak, erős és biztonságos hálózatot hozva létre, amely növeli erejüket és biztonságukat” – áll a műsorfüzetben.
Holnap és szombaton egy francia társulat, a Cie MF előadását láthatjuk a Szigeten, amely a gravitáció vizsgálatával, ismétlődő koreográfiával és különféle táncmozdulatokon keresztül az élet örök körforgását és a végső úti cél keresését jeleníti meg a színpadon.
Külön attrakciók a fesztiválon az úgynevezett sétáló utcaszínházak, amelyek lényege a meglepetés. Váratlanul bukkannak fel a Sziget forgalmas pontjain, de mi azért eláruljuk, hogy naponta 14 órától lehet számítani rájuk. Idén kilenc ilyen látványos bóklászó produkciót hívtak meg a szervezők. Természetesen nem egyszerre támadnak, hanem pontos napi beosztás szerint – tessenek megnézni a részleteket a szigetfestival.com honlapon, ha önök is készülnek erre az összkulturális dzsemborira, amelyről a következő napokban rendszeresen olvashatnak majd e hasábokon. Az idei Sziget Fesztiválra egyébként Hollandiából érkeznek a legtöbben, mögöttük a britek és az írek következnek, miközben a külföldi és a magyarországi látogatók aránya mintegy fele-fele arányban van. Az elővételes jegy- és bérleteladások alapján a holnapi nap lesz a legerősebb – az Imagine Dragons miatt –, de a keddi zárónapon is telt házat csinálhat Billie Eilish, vagy szombaton a megunhatatlan David Guetta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.