Szőke Donát édesanyjával (Fotó: Drozd Milan, Gubicza Zsolt)
Megvan a Kaszás Attila Versmondó Fesztivál fődíjasa

Tizennyolcadik alkalommal rendezték meg a Kaszás Attila Versmondó Fesztivált június 7-én: az idei évadnak a Komáromi Jókai Színház adott otthont.
A fesztivál ünnepélyes megnyitóján köszöntőt mondott Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke, Gál Tamás, a Komáromi Jókai Színház igazgatója és Vörös Mária, az SZMPSZ alelnöke, a fesztivál koordinátora. Fekete Irén köszöntőjében hangsúlyozta:
„A Kaszás Attila Versmondó Fesztivál lényege nem a versengés, hanem a találkozás. Költő és versmondó között, előadó és közönség között, a szó és az értelem között.”
A szervezők külön köszöntötték a fesztivál fővédnökeit: a Kaszás család képviseletében megjelent Csiba Júliát, valamint Keszegh Bélát, Komárom város polgármesterét.
A megnyitó ünnepi hangulatát emelte Fekete Vince és Fekete Éva művésztanárok közreműködése, valamint Lakatos Lili, Pákozdi Dorina, Szabó Júlia és Zsoldos Viktória formációja, akik Korpás Éva tanítványaiként a Pletykás lányok című népdalt adták elő.
Ezt követően a résztvevők Kaszás Attila szobránál rótták le tiszteletüket, majd kezdetét vette az elődöntő, amelynek helyszíneiként az Eötvös Utcai Alapiskola, a Jókai Mór Alapiskola és a Komáromi Jókai Színház szolgáltak. A versenyzők két verssel készültek: egy kötelező művet választottak Szabó Lőrinctől, Tamkó Sirató Károlytól vagy József Attilától, illetve egy szabadon választott verset adtak elő.
A diákok teljesítményét rangos szakmai zsűri értékelte - a szakma olyan kiválóságai, mint Dolmány Mária, Rudolf Péter, Pápai Erika, Kubik Anna, Ráckevei Anna, Gubík Ági, Balázs Andrea, Szvrcsek Anita, Ficza István, Fabó Tibor, Szabó Viktor és Tóth Péter Lóránt -, akik a verseny résztvevőit arany, ezüst, illetve bronz sávba sorolták. Az általuk legjobbnak ítélt 23 kiemelt arany sávos előadó jutott tovább a döntőbe, ahol a zsűri által ajánlott verset ismét előadták.
Az elődöntő eredményhirdetésének ünnepi hangulatához hozzájárult Varga Kornélia és Kocsis Jázmin, a komáromi Jókai Mór Alapiskola 9. osztályos tanulóinak látványtánca, mely alatt felcsendült a Padlás című musical betétdala Kaszás Attila előadásában.
A döntőt követően, amíg a zsűri értékelt, a közönséget Zsapka Attila koncertje szórakoztatta.
A fesztivál fődíját, a Kaszás Attila Díjat idén Szőke Donát, a galántai Kodály Zoltán Gimnázium első osztályos tanulója nyerte el, aki József Attila Kései sirató című versét adta elő. A Jókai Tibor Emlékdíjat Szőke Donát felkészítő pedagógusa, Ollé Krisztina érdemelte ki.
A résztvevők közül többen különdíjban részesültek. A Kaszás Attila gimnáziumi osztálytársainak különdíját Demo Leonard (Czuczor Gergely Alapiskola, Érsekújvár), Szalai Botond Mátyás (Munka Utcai Alapiskola, Komárom) és Igar József Péter (Vértesboglári Nyelvoktató Német Nemzetiségi Általános Iskola) vehették át. Komárom város különdíját Kerékgyártó Viktória (Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium, Budapest, Az SZMPSZ különdíját Gál Virág Anna (Tarczy Lajos Alapiskola, Hetény), a Komáromi Jókai Színház különdíját Zsemle Hanna (Iskolaközpont, Dunamocs), a komáromi Jókai Mór Alapiskola különdíját Trela Dominik (Borsos Mihály Alapiskola, Nagyfödémes), a dél-komáromi Csillagerőd különdíját Néma Noel (Széchenyi István Alapiskola Felsőszeli), Gjergji Lilien (Alapiskola, Deáki), Vida Anna Sophia (Petőfi Sándor Általános Iskola, Dél-Komárom) és Magyar Péter (Alapiskola, Nyárasd) vették át.
A komáromi CHOCOMAZE csokoládémanufaktúra különdíja Khadhraoui Jázmin Hanáé lett (Ivan Krasko Gimnázium, Rimaszombat), a komáromi KEMAR s.r.o. különdíja Bodó Márké (Vámbéry Ármin Alapiskola, Dunaszerdahely), a komáromi FAXCOPY s.r.o. különdíja pedig Cseh Benedeké (Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskola, Komárom.
Kubik Anna színművésznő és Mihályi Magdolna táborvezető felajánlásának köszönhetően többen meghívást kaptak a rangos Székelyföldi Varga Sándor Verstáborba
A Kaszás Attila Versmondó Fesztiválon 2025-ben 104 tanuló mutatta be rátermettségét: 47 tanuló részesült arany, 30 ezüst és 27 bronz minősítést kapott. A fesztivál minden évben tanúságot tesz arról, hogy a szó ereje, a költészet, valamint a fiatal generációk érzékenysége nemcsak értéket közvetít, hanem közösséget is épít. Egy olyan közösséget, amely hisz a belső világunk kifejezésének fontosságában, és amely tudja: a vers nem csupán műfaj, hanem híd – ember és ember között. És ez az, amiért minden évben érdemes újra összegyűlni.
Olláry Ildikó
szervezési- és programkoordinátor
Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.