Latex, csellótörés és politika: indul az Eurovízió

dd

A mai első elődöntővel kezdetét veszi a svájci Bázelben a 69. Eurovíziós Dalfesztivál. A második elődöntő szokás szerint csütörtökön, a döntő pedig szombaton lesz. Magyarország és Szlovákia idén sincs a 37 induló ország között, magyar és szlovák előadók azonban akadnak a mezőnyben – más országok színeiben. 

A versenynek hagyományosan az előző évi győztes hazája ad otthont. Tavaly a magát „bináris személynek” tartó svájci rapper, Nemo diadalmaskodott, így az extravaganciájáról és fura szabályrendszeréről ismert dalverseny visszakerült abba az országba, ahonnét 1955-ben elindult. Azóta kétszer is volt svájci győztes: 1956-ban, illetve 1988-ban, amikor a kanadai énekesnő, Céline Dion svájci színekben versenyzett. A szervezők hónapok óta dolgoznak azon, hogy az idei döntő sztárvendégeként ismét fellépjen a fesztiválon Céline Dion – a legfrissebb hírek szerint a hosszú ideje komoly betegséggel küzdő sztár visszautasította a felkérést, de állítólag még mindig nincs minden veszve. 

Mire jó ez a dalverseny? 

Az Eurovíziós Dalfesztivál zenei szempontból az idők során egyre érdektelenebbé vált, a részt vevő országok általában nem a legnépszerűbb előadóikat küldik ki, hanem kifejezetten „eurovíziós” dalt keresnek. A kontinens regionális viszonyai, a szomszédos országok közötti rivalizálás, illetve kölcsönös szimpátia megfigyelésére azonban nagyon is alkalmas ez a fesztivál. A győztesről ugyanis részben a nézők szavazatai döntenek (a részt vevő országok nemzeti zsűrijei mellett).

A globális feszültségek is egyre gyakrabban mutatkoznak meg itt, 2022-ben például kitiltották Oroszországot, illetve Ukrajna nyerte a versenyt, tavaly pedig az izraeli induló ellen voltak tüntetések, sőt hivatalos tiltakozások is – leghevesebben Finnország részéről.

A szabályokat kijátszva többen politikai üzeneteket csempésznek dalaikba, illetve a látványvilágába. 

Idén is akad néhány botrány

A versenyzők rájöttek, hogy minél provokatívabb a megjelenésük, illetve a produkciójuk, annál nagyobb figyelemre számíthatnak. Idén a máltai énekesnő, Miriana Conte okozta a legnagyobb vihart, aki eredetileg egy Kant című dallal indult volna. A cím hangzása azonban angolul egy obszcén szóra emlékeztet, ami miatt a BBC panaszt tett, a versenyt szervező Európai Műsorszórók Uniója (EBU) pedig arra kérte az énekesnőt, változtassa meg a címet. A dal új címe Serving lett, de a cenzúra körüli vita komoly felháborodást váltott ki Máltán. 

A Finnországot képviselő Erika Vikman latexruhás, rúdtáncos előadásával sokaknál kiverte a biztosítékot az előválogatók során. A közönség egy része ünnepli a merészséget és felszabadító feminista üzenetet lát a produkcióban, mások szerint az túlzottan szexuális töltetű, és nem illik egy „családi műsorba”. 

Izrael részvétele idén is vitákat váltott ki a Gázai övezetben zajló katonai műveletek miatt. Több civil szervezet kifogásolta az ország részvételét, de az EBU megerősítette, hogy Izrael jogosult az indulásra.

A 24 éves Yuval Raphael szerepel a második elődöntőben, aki túlélője a 2023. október 7-i Nova zenei fesztivál elleni támadásnak, ahol barátaival együtt rejtőzött el egy bombabiztos menedékhelyen.

New Day Will Rise című dala a reményről, az újrakezdésről szól, angol, francia és héber nyelvű szövegeket tartalmaz, valamint idézeteket a bibliai Énekek énekéből. 

Kik a favoritok? 

A fogadóirodák szerint Svédország a legesélyesebb a győzelemre a KAJ nevű humoros trióval, akik a Bara Bada Bastu című techno-pop slágerrel indulnak. A dal egyszerre abszurd és fülbemászó – és ami fontos: svéd nyelven hangzik el, amire 1998 óta nem volt példa a versenyen. Az utóbbi hetekben nagyot futott a közösségi médiában, minek köszönhetően a KAJ tagjai már sztárokként érkeztek Bázelbe. 

Ujszó videó

Ausztria is erős versenyzőként szerepel JJ Wasted Love című balladájával, amely hangulatos, melankolikus és erősen rádióbarát – az osztrákok nem titkoltan a nemzetközi közönséget célozták meg. Franciaország Louane Maman című érzelmes, személyes hangvételű dalával próbálja megtörni az 1977 óta tartó nyeretlenségi sorozatát, és erre a fogadóirodák szerint van esélyük. 

Fura szabály, hogy az úgynevezett Big Five országok (Franciaország, Németország, Olaszország, Spanyolország, Egyesült Királyság), illetve a házigazda Svájc automatikusan a döntőbe kerülnek.

Bécsi magyar duó német színekben 

Magyarország 2019 óta nem vesz részt az Eurovíziós Dalfesztiválon, mégis akadnak magyar előadók a mezőnyben. A Bécsben élő, magyar származású testvérpár, Bornemisza Attila és Tünde, művésznevükön Abor & Tynna, szoros versenyben megnyerték a német nemzeti válogatót, így ők képviselik Németországot. Baller című daluk egy lendületes pop-hiphop-elektronikus szám, amelyben Tünde énekel, Attila pedig csellón játszik – az előválogatón össze is törtek egy csellót a színpadon – ez az ötlet a zsűrielnök Stefan Raabtól származott, aki ezzel akarta még látványosabbá tenni a produkciót.

A dal különlegessége, hogy németül hangzik el, amire 2007 óta nem volt példa Németország részéről.

Abor & Tynna eredetileg szintén angol nyelvű dallal indultak volna, de végül Raab javaslatára maradtak a Baller mellett. 

A testvérek zenészcsaládból származnak, édesapjuk, Bornemisza Csaba, a Bécsi Filharmonikusok csellistája, így a testvérek is korán kapcsolatba kerültek a klasszikus zenével. Attila csellón, Tünde pedig furulyán és fuvolán tanult, de az elektronikus zene felé fordultak, amely a mai napig meghatározó elem a zenéjükben. Első közös dalukat 2016-ban vették fel, első albumuk idén februárban jelent meg. 

Ujszó videó

Csehországot egy szlovák képviseli

Szlovákia szintén évek óta hanyagolja az Eurovíziós Dalfesztivált – állítólag magas nevezési és előkészületi költségek miatt – idén mégis lesz kinek szurkolniuk a szlovákoknak. Adonxs, polgári nevén Adam Pavlovčin 1995-ben született Myjaván, és a cseh–szlovák SuperStar tehetségkutató 2021-es győzteseként vált ismertté, és nyíltan vállalja LMBTQ+-identitását. Jelenleg Prágában él és dolgozik. 

Csehország megspórolta a nemzeti válogatót – közszolgálati műsorszolgáltatója, a Česká Televize (ČT) belső kiválasztási folyamat során döntött a különlegesen mély hangú Adonxs mellett. (Ezt az EBU szabályzata megengedi, és sok ország él is a lehetőséggel.) A Kiss Kiss Goodbye című versenydal az énekes szerint „kompromisszummentes, pimasz, néha filmszerű és táncolható”. 

A verseny számunkra a cseh közszolgálati televízióban érhető el legegyszerűbben, de az Eurovíziós Dalfesztivál hivatalos YouTube-csatornája is élőben közvetíti a két elődöntőt, illetve a szombat esti döntőt. 

Ujszó videó
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?