Kozmikus mitológiával

Pozsony. A Szlovák Nemzeti Galériában május végéig látható A szlovák vizuális művészet 1970 és 1985 között című kiállítás.

Milan Pašteka: Férfi és nő, 1984 A nemzeti galéria ezzel a tárlattal azt a kiadói és kiállítási tervezetét folytatja, amely arra irányul, hogy felkutassa, feltárja és bemutassa a szlovákiai képző-, illetve vizuális művészet újkori fejezeteit, különösen azokat, amelyek kevésbé ismertek, szakmailag kevésbé feldolgozottak. Aki látta 1995-ben a galéria A hatvanas évek a szlovák képzőművészetben című kiállítását, és emlékszik az akkor bemutatott anyagra, egészen más fényben látja majd ezt a tizenöt évet: vagyis a normalizációtól a peresztrojkáig húzódót. És az érzékeli valóban azt a különbséget, amelyet a két tárlat tükröz. Hiszen a hatvanas évek képzőművészetét bemutató anyag emelkedő tendenciát mutat, az Európa felé nyitásból fakadó euforikus lelkesedést, e másik, az 1970 és 1985 közötti időszak vizuális művészetét bemutató pedig épp az ellenkezőjét: a letörést, a letörettetést. E kiállítással kapcsolatban az érdekelne a leginkább, milyen is lehet „szűz” szemmel látni, annak a nemzedéknek a tagjaként, amely nem élte meg azt a korszakot, s amely számára nem visszaköszönők, ismerősek a bemutatott alkotások. Aki esetleg csak olvasmányaiból ismeri, hogy a normalizáció megosztotta a vizuális művészetet. A hatvanas évek nyitása után új néven, ún. angazsált művészet néven visszahozta a szocialista realizmust – ez lett az elfogadott hivatalos művészet, amely mellett kialakult a nem hivatalos, a megtűrt irány is. A kiállítás főleg ennek a megtűrt iránynak, az akkori legaktuálisabb és legprogresszívebb vonalnak a programjait, az alkotás gyakran egzakt, a tudományos kutatáshoz közel álló formáit, az új médialehetőségekkel dolgozó, a kozmikus mitológia, a transzcendes felé forduló vizualitást mutatja be. A látványon alapuló kifejezéssel kapcsolatos lehetőségek, a művészet lehetőségeinek állandó változását. S ennek a folyamatnak a hivatalos művészet árnyékában, az 1970 és 1985 között létrejött, valamint – az akcióművészet esetében – az abból az időből immár csak fotódokumentációval őrzött szellemi és materiális hozadékát tárja elénk az Esterházy-palotában látható anyag. (tallósi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?