Janicsárok, emlékezetkieséssel küzdő anya, hazai magyar kutatók – programtippjeink június közepére

füleki vár

A szabadtéri programok mellett egy színházi előadás és egy podcast is szerepel a kínálatunkban.

Pozsonyban a Több mint szomszéd, Budapesten és számos magyarországi városban az Ünnepi Könyvhét vár június közepén a látogatókra – mivel ezekkel részletesen foglalkoztunk (a Több mint szomszéddal itt, a könyvheti programokról pedig itt írtunk), most néhány további, szintén izgalmas programot ajánlunk olvasóink figyelmébe. 

Szombaton várjátékok Füleken 

Történelmi csoportok a középkori életet, a várháborúkat, a janicsárok életét idézik meg, a látogatók kipróbálhatják a régmúlt mesterségeket, készíthetnek marcipánt vagy címeres pajzsokat is a 25. várjátékok keretében szombaton Füleken.

A látogatók a 13. és 17. század közötti időszakot felelevenítő előadásokat láthatnak 14 órától. A Vir Fortis társulat előadásában a Svätopluk király három vesszője című, vívással tarkított szlovák nyelvű meseelőadás látható, majd a gyerekek részesei lehetnek egy középkort megidéző verbuválásnak. 

A csapat pengeélpróbával is készül, bemutatják, mire is voltak képesek a különböző kardok és szablyák, illetve a felnőttek megtapasztalhatják, milyen volt falanxban harcolni. 

Lesz gólyalábas előadás, solymászbemutató, a Cassanova történelmi csoport pedig a janicsárok életébe enged betekintést, valamint bemutatják a vár elfoglalásának történetét egy dramatizált előadás formájában Füleki gesztenyefa címmel. 

A Bajvívó Magyarok Hagyományőrző és Sport Egyesület harci bemutatók segítségével kalauzolja el a nézőket a várháborúk idejébe, a látogatók pedig a Keleti Szél korabeli zenéjét hallgathatják.

Az érdeklődők kézműves foglalkozásokon vehetnek részt, őskori kerámiát, történelmi receptek alapján összeállított marcipánt, továbbá történelmi motívumokkal és címerekkel díszített kartonpajzsokat készíthetnek. Ezeken kívül a vár területén található őskori kerámiaégető kemencében is fellobban a tűz. A nap folyamán a látogatók megtekinthetik a Füleki Vármúzeum állandó és időszakos kiállításait. 

Mikor és hol: június 14., szombat – a füleki vár

Különleges hangulat a Duna-parton: 20 éves a Ladikos fesztivál 

Zene, tánc, a vásári komédiások, fotó- és képzőművészeti előadások, kézműves foglalkozások, gasztronómiai különlegességek, borkóstolók és kézműves sörök várják a látogatókat június 13-án és 14-én nem messze a határtól, a mecséri Duna-parton. 

Helyi kezdeményezésből indult húsz évvel ezelőtt a Ladikos fesztivál, amely képes volt megtartani eredeti szellemiségét, bensőséges, családias hangulatát. 

Folkbandák a főszerepben, de blues és indiai dallamok is felhangzanak.

Június 13-án, péntek este lép színpadra Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák, a Táncház sátorban az erdélyi Mezőségről érkező Magyarpalatkai Banda muzsikál. Másnap számos neves zenekart hallhat a közönség, melyek különböző tájegység zenéjét hozzák el: fellép a Fajkusz Banda, Fekete Bori és Bandája, a Fláre Beás, a Horsa Banda, a Magyarpalatkai Banda, a Tatros Együttes, a Tükrös Együttes és az Üsztürü Zenekar is. Muzsikájukat Magyarország legfiatalabb tánctársulata, a Fitos Dezső Társulat autentikus táncbetétei színesítik.

A Ladikos állandó vendégei a jubielumi kiadáson is részt vesznek. A Muszka Ilona és György táncpedagógus házaspár vezetése alatt működő Aranymálinkó tánccsoport és a Cserók Néptáncegyüttes is fellép, csakúgy, mint a Mecséri Vegyeskar és Zeneműhely.

Az autentikus blues-t a Zsoldos Báró Trió hozza el, de fellép a Cimbaliband is, illetve a Radzsasztánból érkező indiai Talab Khan Project. A fesztivált a világhírű Söndörgő zárja a színpadon, amely szintén számos alkalommal játszot már a fesztiválon. 

Mikor és hol: június 13-14., péntek – szombat – Mecsér, Magyarország

Somorján játsszák az Anyut

Milyen az élet, amikor eltűnnek az emlékek? És milyen a memóriavesztéssel járó leépülést kívülről, mégis nagyon közelről nézni – mikor az édesanya életét keseríti meg az emlékezetkiesés? 

Az Anyu (S Mamou) Táňa Kusá önéletrajzi ihletésű darabja, melyhez a szerző Alzheimer kórban szenvedő édesanyjával töltött utolsó évének emlékei nyújtották a kiindulópontot. 

A darab arról tanúskodik, hogy a még ennyire szomorú témát, a betegséget is lehet humorral kezelni – amennyiben képesek vagyunk együttérezni az érintettel.

Táňa Kusá rádiós szerkesztő, a Szlovák Rádió számos műsora fűződik nevéhez, de az utóbbi években drámaíróként is sikereket könyvelhetett el. Kusá számos hangjáték szerzője, a hazai rendezők színpadi darabjai után is szívesen nyúlnak. Az Anyut elsőként 2007-ben vitte színre a Szlovák Nemzeti Színház Roman Polák rendezésében, azóta több hazai színház is játszotta. 

Magyar fordításban Peter Kováč rendezésében láthatjuk a darabot. A főszerepet Kövesdi Szabó Mária játssza, mellette Lakatos Rák Viktória és Olasz István láthatók a színpadon, a rendező Peter Kováč.  

Mikor és hol: június 23., hétfő 19.00  – a Somorjai Városi Művelődési Központ – belépő: 15 euró 

Hallgassuk meg, mit mond a bagoly

Ez nem üres huhogás: a Fórum Intézet tudományos podcastsorozatában hazai magyar kutatók – történészek, irodalmárok, etnológusok, szociológusok, és más tudományágak képviselői – mesélnek a munkájukról, kutatásaik eredményeiről, könyveikről. A Bagoly mondja című podcastsorozat kéthavonta jelentkezik.

Legfrissebb, júniusi adásában Popély Árpád történész beszél többek között arról, hogy hogyan hatott az 1956-os magyar forradalom Csehszlovákiára, milyen reakciót váltott ki a csehszlovák állami vezetésétől. Csak hogy szemléltessük mennyire széles palettát vonaltutnak fel a beszélgetések: a Tóth Tar Éva molekuláris biológussal készült beszélgetésben az örökletes genetikai betegségek gyógyításáról, a természettudományi tárgyak oktatásáról és a tudományellenességről van szó, Németh Zoltán irodalmár a transzkulturalizmus kérdéséről beszél az irodalomtudományban, míg Mrva Marianna szociológus az összeesküvéselméletek létrejöttét vizsgálja, Hunčík Péter pszichiáter pedig a vezér és a tömegek viszonyát és a diktátorok személyiségét boncolgatja. 

Akik pedig kérdeznek: Nagy Ildikó, Vataščin Péter, Csanda Gábor és Rácz Vince. A podcastek a Fórum Intézet oldalán, illetve a Fórum Intézet YouTube-oldalán is meghallgathatóak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?