Zöld út Ankarának – szigorú feltételekkel

Brüsszel. Az Európai Bizottság tegnap javasolta a csatlakozási tárgyalások megkezdését Törökországgal, valamint Horvátországgal. Az EB emellett támogatta Románia és Bulgária 2007-ben történő csatlakozását is.

Prodi és Verheugen láthatóan elégedett volt az újabb, bővítéssel kapcsolatos határozatokkal. Egyébként az utolsókkal, amelyek az ő vezényletük alatt valósultak meg – hamarosan átadják helyüket az új, Barroso vezette EB-nek. Reuters-felvételA bizottság ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a tárgyalásokat felfüggesztik, ha Törökországban visszalépés történik az emberi jogok terén. A javaslatot bejelentő Romano Prodi bizottsági elnök és Günter Verheugen bővítési biztos nem jelölt meg pontos időpontot a tárgyalások megkezdésére. „A bizottság megállapította, Törökország sikeresen teljesítette a tárgyalásokhoz szükséges politikai feltételeket, és azt javasolja, hogy kezdődjenek meg a csatlakozási tárgyalások” – áll az erről szóló dokumentumban. A jelentés ugyanakkor előírja, Törökország adjon biztosítékokat, hogy folytatja a reformokat. Prodi közölte „biztosaknak kell lennünk abban, hogy ezek a reformok a mindennapi életben is megvalósulnak”. A végső szót az ügyben az Uniós tagállamok állam- és kormányfőinek decemberi csúcstalálkozóján mondják ki. Az EB pozitív javaslatával azonban minden bizonnyal december 17-én is kedvező döntést hoznak majd a vezetők.

A bizottság hárompontos stratégiát javasol a tárgyalások megkezdéséhez. Eszerint egyrészt erősíteni kell az együttműködést a török reformfolyamat további támogatására, másrészt a tárgyalásokat a török csatlakozás kihívásainak megfelelően kell lefolytatni, harmadrészt pedig a politikai és kulturális párbeszéd kibővítését javasolják, hogy közelebb hozzák egymáshoz az EU-tagállamok lakosságát és a török népet. Az EB egy hatástanulmányt is bemutatott, amelyben azt vizsgálták, milyen hatással lesz a török csatlakozás Európára. Ennek készítői arra a következtetésre jutottak, hogy ha jól bonyolítják le a folyamatot, az mindkét fél számára fontos lehetőségeket biztosít. A csatlakozási tárgyalások megkezdése ugyanakkor egy igen hosszú folyamat kezdete lesz. Az eddigi nyilatkozatokból az derül ki, hogy még legalább 10 évbe telik, mire Törökország ténylegesen is csatlakozhat, és várhatóan akkor is csak különböző megszorításokkal.

Az EB tegnap támogatásáról biztosította Románia és Bulgária uniós csatlakozását is. A brüsszeli jelentés egyebek között kimondja: Románia és Bulgária 2007. január elsején csatlakozhat az EU-hoz, ha végrehajtja az előirányzott reformokat. Az EB tegnap azt is javasolta az EU állam- és kormányfőinek, hogy 2005 elején megkezdődhessenek a csatlakozási tárgyalások Horvátországgal. Ezt Verheugen jelentette be.

Törökország reméli, hogy a jövő év első felében megkezdheti uniós csatlakozási tárgyalásait és azokat „ésszerű határidőn belül” le is zárhatja – jelentette ki a török kormányfő. Recep Tayyip Erdogan ezt az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének strasbourgi tanácskozásán hangsúlyozta. Elismerte, hogy Törökország uniós csatlakozása nem máról holnapra fog megvalósulni. (MTI, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?